رفع چالش‌های پیش روی معلولان در برنامه‌های وزارت بهداشت

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محمد رضا اسدی، نایب رئیس انجمن علمی کاردرمانی ایران طی یادداشتی نوشت: با ارائه لیست وزرای کابینه دولت سیزدهم توسط ریاست محترم جمهوری رسماً بررسی صلاحیت‌های احراز این پست‌ها توسط نمایندگان محترم مجلس آغاز شد.

نکته مهم این بررسی‌ها در کنار سوابق و تجربیات مدیریتی و علمی و تعهد، برنامه‌های پیشنهادی این وزرا است. در این میان گزینه تصدی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به دلیل اهمیت روز افزون بخش سلامت در بحران کرونا بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته و برنامه پیشنهادی دکتر عین الهی بیشتر از برنامه‌های دیگر وزرا مورد بررسی و کنکاش فعالان این حوزه قرار گرفته است.

برنامه‌های پیشنهادی عین الهی برای تصدی وزارت بهداشت را از زوایای مختلف می‌تواند مورد بررسی قرار داد، از جمله تحلیل جامع وضعیت موجود حوزه سلامت در تمام ابعاد، ارائه آمار دقیق مقایسه‌ای و تحلیلی و هدف گذرای مرحله‌ای و روش‌های عینی و عملیاتی دستیابی به آن و… از جمله موارد مثبت این برنامه است.

دقت و اهمیت به مهار کرونا و پشتیبانی‌های لازم هم از محورهای اصلی برنامه‌ها بوده و اقدامات پیشنهادی فرآیند محور در این خصوص هم حائز اهمیت است.

اما نکته بسیار ارزشمند و امید بخش در این برنامه از دید یک کارشناس مسائل توانبخشی، ایجاد ساختار نظام مند و هدف دار در زمینه ارائه خدمات توانبخشی به جامعه علی الخصوص بزرگ‌ترین اقلیت جامعه یعنی افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان و تیم دلسوز و تلاشگر ارائه دهنده این خدمات ارزشمند است.

اهمیت این موضوع آنجا پررنگ تر می‌شود که طبق آمار سازمان جهانی سلامت 15 درصد افراد هر جامعه با نوع و شدتی از معلولیت زندگی می‌کنند و با احتساب حداقل اعضای خانواده ( 3 نفر) تا 45 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و قطع به یقین برای رفع مشکلات در این بخش، متحمل هزینه‌های بیشتری نسبت به سایر اقشار جامعه در بخش سلامت بوده و خواهند شد به گونه‌ای که طبق مستندات و گزارشات سالانه همان سازمان ارتباط مستقیم و معنا داری بین فقر و معلولیت در تمام جوامع بشری وجود داشته و غافل شدن دولت‌ها از نیازهای مضاعف این گروه در نظام سلامت می‌تواند تبعات بسیار جبران ناپذیر اجتماعی و اقتصادی در پی داشته باشد و ناعدالتی را در جوامع گسترش دهد.

از این رو این برنامه در بخش‌های مهمی از جمله عدم وجود جایگاه مشخص توانبخشی در نظام سلامت، تولیت چندگانه در نظام توانبخشی، نبود نظام جامع اطلاعات مورد نیاز ، نقص نظام آموزشی توانبخشی دانشگاهی، تأمین منابع مالی نامتوازن و عدم پوشش بیمه‌ای توانبخشی، دسترس نابرابر و عدم عدالت در توزیع خدمات توانبخشی و ناشناخته بودن توانبخشی از موارد بسیار مهم در این برنامه است که راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات و عبور موفقیت آمیز از آن با هدف سهولت بیشتر در دسترس پذیری خدمات کیفی و کمی به افراد دارای معلولیت و سالمندان و حمایت همه جانبه از ارائه دهندگان این خدمات که رافع دغدغه‌های این افراد است.

از این رو می‌توان از برنامه پیشنهادی عین الهی، تغییر نگرشهای بسیار مثبت در زمینه عدالت محور بودن خدمات به قشر آسیب پذیر و پردغدغه در امتداد شعارهای عدالتخواهانه ریاست جمهور کشور را درک کرد و تحقق این هدف را در حوزه سلامت کشور در آینده نزدیک شاهد بود.

آغاز اهدای 27 هزار ویلچر به معلولان مناطق محروم توسط ستاد اجرایی

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید