روایت تسنیم از کارآفرینی در حوزه فرش / اشتغال‌زایی قالی‌باف‌ شهرکردی برای 70 نفر

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، زنان در کشورهای در حال توسعه امید بزرگی برای ارتقای خانواده‌ها و رشد و توسعه کشورهای خود هستند. موفقیت زنان کارآفرین در این جوامع نه تنها موجب سود اقتصادی می‌شود، بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می‌کند.

اما زنان کارآفرین در برخی جوامع با موانع متعدد و جدی روبه‌رو هستند که مانع موفقیت آن‌ها در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. تأکید بر نقش‌های سنتی زنان و عدم حضور اجتماعی زنان، مانعی جدی برای آن‌ها شمرده می‌شود.

در کشور ایران، زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند که بخش قابل توجهی از آنان متقاضیان مهارت‌دیده و دارای تحصیلات عالی هستند، اما با این وجود سوال اینجاست که زنان چه سهمی از بازار کار ایران را دارا هستند؟ که با بررسی‌های متفاوت ظرفیت بالای بزرگ زنان را می‌توان متوجه شد که از این ظرفیت به درستی استفاده نشده است.

فرش‌بافی، هنری دیرینه از ایرانیان است، فرش‌بافی که در استان‌های مختلف کشور همچنان رواج داشته و نقش مهمی در بازار کار، تمدن‌سازی ایران و فرهنگ ایرانی از قدیم داشته است.

قالی‌بافی هنری با قدمت دیرینه که از ایران شروع شده است

تاریخچه قالی یا فرش طبق اسناد تاریخی به هزاره پنجم و ششم پیش از میلاد در آسیای مرکزی برمی‌گردد که بعنوان مثال می‌توان به قالی ایرانی پازیریک که در سیبری کشف شده اشاره داشت، این قالی قدیمی‌ترین قالی دستباف جهان و بافت ایران در دوران هخامنشیان است.

طبق تاریخ می‌توان گفت کشور ایران اولین کشوری بوده است که هنر قالی‌بافی را شروع کرده و جنگ‌های صلیبی باعث شد قالی‌های ایرانی به اروپا برده شوند و در آنجا به جوامع مختلف شناسانده شوند.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که زنان پا به پای مردان کار و برای امرار معاش زندگی خود تلاش می‌کنند، قالی‌بافی هنری است که زنان استان ما با علاقه‌ای که دارند بهترین نقش‌ها را با بهترین کیفیت خلق می‌کنند. فرش اگر با علاقه بافته شود یکی از مشاغل خانگی است که بازده خوبی دارد و می‌توان با آن کارآفرینی ایجاد کرد.

به طور کلی می‌توان به مناطق چالشتر، سامان، اشکفتک، پیربلوط، ارجنک، وردنجان، فرخشهر، بروجن، بلداجی، فرادنبه، هیرگان، باباحیدر، اردل و شلمزار از استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد که مردمانشان در این هنر فعالیت می‌کنند.

روایت تسنیم از یک کارآفرین حوزه بافت فرش

به سراغ یکی از کارآفرینان استان چهارمحال و بختیاری رفتیم که در حوزه بافت فرش، گلیم و تابلو فرش چند سالی است فعالیت دارد تا هرچه بیشتر با این هنر آشنا شده و مخاطبان خبرگزاری، کارآفرینی با این هنر را بشناسند.

معصومه خورشیدی، اهل شهرستان شهرکرد است، وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: 12 سالی است کار تولید فرش و گلیم را شروع کردم و در سال 1398 نیز یک تعاونی فرش را تاسیس کرده که حدود 70 بافنده بصورت مستقیم و غیرمستقیم در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه اغلب بافنده‌ها را قشر زنان تشکیل می‌دهند، گفت: اغلب زنان بافنده، سرپرست خانوار، خودسرپرست و یا بدسرپرست هستند که من به آنان زنان توانمند می‌گویم.

این کارآفرین حوزه فرش گفت: در حال حاضر با کمک صندوق کارآفرین استان طرح هر روستا یک محصول درحال اجرا است که روستاهای محروم شناسایی شدند، که در صورتی که بانک عامل تسهیلات دهد، مواد اولیه و آموزش در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود و در نهایت فرش از آن‌ها خریداری می‌شود.

خورشیدی با بیان اینکه سعی شده تمامی شهرستان‌های استان زیر پوشش این طرح روند، گفت: ارگان خاصی غیر از جهاددانشگاهی، حمایت آنچنانی نکرده است.

افراد مراجعه کنند همه امکانات بافت فرش را می‌گیرند و نهایتا فرش آنان نیز به فروش می‌رسد

وی با اشاره به اینکه فرش‌بافی یک کار دیربازده است و تا به فروش رود طول می‌کشد، افزود: بدلیل دیربازده بودن اشتغال با فرش، نمی‌توان گفت که از لحاظ مالی مشکلی وجود ندارد، درحال‌حاضر مکان فعالیت کوچک است و برای برخی مجوزها نیاز به مکان بزرگتری هست.

این کارآفرین حوزه فرش در ادامه به یک نوع همکاری در قالی‌بافی اشاره کرد و بیان کرد: افراد مختلف در صورت مراجعه می‌توانند آموزش، مواد اولیه و دستگاه را در اختیار بگیرند و پس از بررسی ایرادات فرش‌بافی طی مراحل بافت فرش، فرش بافته می‌شود و در نهایت فرش آنان به فروش می‌رسد. شاید این کار از لحاظ مالی باعث پیشرفت من نشود اما همین که باعث کار خیر و انگیزه آن فرد برای بافت فرش می‌شود، راضی هستم.

خورشیدی با اشاره به اینکه حدود 2 ماهی است که بازار فروش فرش راکد است، گفت: تمام امید ما، زمان عید و برگزاری‌ نمایشگاه‌ها است که امید است این رکود از بازار فروش فرش، رخت بربندد.

بزرگترین فرش "سرگُل" خاورمیانه در محلات رونمایی شد+تصاویراداره کل میراث فرهنگی تهران: تبدیل حوض‌های موزه فرش به باغچه موقتی است110 هزار متر مربع فرش دستباف توسط هنرمندان در استان خراسان جنوبی تولید شد

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان انتظار حمایت شدن از ارگان‌ها دارند، دادن تسهیلات به بافنده حرفه‌ای با دردسرهای زیادی همراه است که نیاز است تجدید نظری در این مسئله صورت گیرد.

انتهای پیام/7540/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید