روز کارگر را در شب سال نو جشن نگیرید! – درخشان


این فعال صنفی با تمرکز بر پرداخت عیدی و پاداش کارگران تا پایان سال گفت: اگر کارفرما در عیدی کمتر از مبلغ مقرر در قانون و مصوبه شورای عالی کار پرداخت کند یا کارگران به بهانه اخراج شوند. اجتناب از عید تا پایان سال.» کند، توهین آمیز و قابل شکایت و شکایت به مراجع حل اختلاف.

ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر پرداخت عیدی و پاداش کارگران تا یک سال، اظهار کرد: شورای عالی کار. کارفرمایان باید در پایان سال به کارکنان به عنوان مرخصی و پاداش پرداخت کنند و این مبلغ کمتر از این میزان تخلف است.

او ادامه داد: کارگران در صورت دریافت کمتر از مبلغ مصوب شورای عالی کار در عیدی می توانند با مراجعه به هیات حل اختلاف از حقوق خود استفاده کنند.

این فعال صنفی تصریح کرد: متأسفانه در خصوص عیدی و پاداش پایان سال برخی کارفرمایان فکر می کنند که اگر در پایان سال به کارمندان بدهند به نفعشان است اما در این امر دخالت نمی کنند. شلوغی و شلوغی بانکداری در پایان سال و کارگران می توانند برای خرید هر آنچه برای خانواده نیاز دارند به بازار مراجعه کنند و در پایان سال زیاد گران نشوند.

چمنی افزود: متأسفانه برخی از فروشندگان بی وجدان به تصور اینکه قشر زحمتکش در پایان سال عید قربان را جشن می گیرند، خواسته یا ناخواسته قیمت کالاهای خود را افزایش می دهند تا سود ببرند اما تجربه سال های اخیر. نشان داده است که دیگران از قدرت خرید عید قربان خوششان می آید. وجود ندارند و با احتیاط خرید می کنند، بنابراین با توجه به اینکه بازار رونق خود را از دست داده است، طبیعی است که فردی در این بازار سود می برد که اقلام و کالاهای خود را حتی با سود ناچیز به زندگانی عرضه می کند. شرایط مردم

وی از کارفرمایان خواست عید سعید قربان کارگران را به شب ولادت سال موکول نکنند و تاکید کرد: پرداخت عیدی تا پایان سال هم باعث تورم می شود و هم عید قربان ارزش واقعی خود را از دست نمی دهد. و کارگران قادر خواهند بود آنچه را که نیاز دارند بخرند.از کارفرمای خود راضی است.

این کارفرمایان کارگری در خصوص اخراج کارگران قبل از پایان سال به بهانه فرار کارفرمایان از پرداخت عیدی، گفت: در حالی که این موضوع در بین کارفرمایان محترم کشور وجود ندارد، گاها مشاهده شده که برخی از کارفرمایان. اخراج کارگران در ماه های پایانی سال». به طوری که به او حقوق و سنوات و عیدی و پاداش ندهند در حالی که اخراج مانع از پرداخت عیدی او نمی شود و کارفرما موظف است در روزی که کارمند برای او کار می کند عیدی به او بدهد. .

چمنی افزود: اگر کارگران با چنین مشکلی مواجه شدند که کارفرما عیدی کمتری پرداخت کرده یا آنها را قبل از پایان قرارداد اخراج کرد، می توانند با مراجعه به صندوق های دولتی شکایت خود را ثبت کنند، زیرا سامانه جامع روابط کار به طور کامل کار نمی کند. و هیچ دستورالعمل اجرایی قوی مبنی بر الزام کارفرمایان به آپلود یک نسخه از قرارداد کاری خود صادر نشده است تا کارگران بتوانند شکایات خود را ثبت کنند که این یک ضعف در سیستم است.

این فعال کارگری همچنین درباره عیدی و پاداش اشتغال ساعتی و پاره وقت گفت: این کارگران مشمول عیدی نیز هستند و بر اساس میزان کارشان در طول سال از عیدی و پاداش بهره مند می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید