روسیه: آمریکا و ناتو سعی دارند مرزهای کشور ما را ناامن کنند

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه معتقد است، ناتو در حالی که مسکو را به "برخوردهای تهاجمی" متهم می‌کند، خود در خاک جمهوری استونی و در نزدیکی مرزهای روسیه مانورهای نظامی مشترک برگزار می‌کند. به گفته وی، بروکسل نه تنها به پیشنهادات مسکو واکنشی نشان نمی‌دهد، بلکه به اقدامات تحریک آمیز خود در نزدیکی مرزهای روسیه ادامه می‌دهد.

زاخارووا تأکید کرد: «طرف روسی به ایجاد وخامت اوضاع در نزدیکی مرزهای خود هشدار داده است، ولی ناتو سکوت کرده و به این اقدامات ادامه می‌دهد. نمونه بارز آن برگزاری مانور نظامی مشترک ایالات متحده و جمهوری استونی در خاک این کشور منطقه دریای بالتیک است که سفارت آمریکا از آغاز آن خبر داده است. دیپلمات‌های آمریکایی گفته‌اند که در جریان این مانور روی "روش‌های غیرمرسوم" کار خواهد شد. من حتی نمی‌خواهم تصور کنم که منظور چه اقداماتی است.»

این دیپلمات بلندپایه روس ادامه داد: «در بازی‌های نظامی خطرناک پنتاگون، استونی نقشی جز یک عرصه عملیاتی مناسب برای ناتو در نزدیکی کشور ما ندارد. در حالی که اعلام شده که این مانورها هدفی جز توسعه همکاری‌ها و همگرایی نیروهای مسلح ندارد. ولی همین حقیقت که این مانورها فقط چند روز پس از انعقاد توافقنامه نظامی بین واشنگتن و تالین درباره تأمین سوخت مورد نیاز ارتش استونی برگزار می‌شود،گویای قصد واقعی ناتو برای ایجاد وخامت مصنوعی اوضاع در نزدیکی مرزهای روسیه است.»

به عقیده زاخارووا، «این در حالی است که مقامات بروکسل روسیه را به "اقدامات غیرشفاف" و "برخوردهای تهاجمی" متهم می‌کنند، ولی مانورهای نظامی آمریکا و استونی برعکس این مسئله را ثابت می‌کند و کاملاً مشخص است که این اقدامات نظامی، نه شفاف، نه قابل پیش بینی و نه غیرتهاجمی هستند. با این وجود کشورهای عضو ناتو از جابجایی‌های نظامی در داخل خاک روسیه ابراز نگرانی می‌کنند!»

اعضای ناتو باید از تجهیز نظامی اوکراین و تحریکات در مرزهای روسیه دست بردارند

در همین رابطه، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز روز گذشته (یکشنبه) در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو.کرملین.پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور تأکید کرد که کشورهای عضو ناتو باید از ارسال مداوم تسلیحات نظامی به اوکراین و انجام اقدامات تحریک آمیز در نزدیکی مرزهای روسیه دست بردارند.

پسکوف در صحبت در خصوص اقداماتی که برای کاهش وخامت اوضاع کنونی در روابط با کشورهای غربی لازم است، گفت: «بله، راه چاره وجود دارد. ناتو باید دست از تحریکات نظامی در نزدیکی مرزهای ما بردارد، ناتو باید روند نزدیک کردن زیرساختارهای نظامی و سیاسی خود به مرزهای روسیه را متوقف کند. آمریکا و متحدانش در ناتو باید از شاخ و شانه کشیدن در نزدیکی کشور ما دست بردارند، و مسلماً ناتو باید از پمپاژ تسلیحات نظامی مدرن به اوکراین دست بردارد که تنها باعث اقدامات جنون آمیز مقامات کی‌یف می‌شود.»

سخنگوی کرملین در عین حال بعید ندانست که اقدامات تحریک آمیزی در خطوط مرزی روسیه و اوکراین صورت بگیرد تا اتهامات وارده از سوی غربی‌ها درباره "قصد حمله روسیه به اوکراین" توجیه پیدا کند.

هشدار لاوروف درباره خطرات همکاری‌های نظامی ترکیه با اوکراینموافقت انگلیس برای فروش کشتی‌های نظامی به اوکراینوزرای دفاع انگلیس و اوکراین: خواهان دشمنی با روسیه نیستیم

وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «هیچ بعید نیست که برای اثبات این ادعا اقدامات تحریک آمیزی بصورت تصنعی در مرزهای روسیه و اوکراین انجام شود تا ایالات متحده بتواند نیروهای نظامی خود را از آنسوی اقیانوس به منطقه اعزام کند و چنین اقدامی به منظور حمایت از کی‌یف مسلماً منطقی به نظر خواهد رسید.»

پسکوف هشدار داد: «تلاش برای حل و فصل نظامی مناقشه داخلی در اوکراین می‌تواند عواقب بسیار جدی برای این کشور و برای همه کشورهای اروپایی در پی داشته باشد.»

به گفته وی، اوکراین احتمالاً برای تحت پوشش قرار دادن اقدامات نظامی خود در دونباس، به برگزاری مانورهای نظامی مشترک با ناتو و حضور کشتی‌های نظامی اعضای ناتو، آمریکا و انگلیس در منطقه دریای سیاه نیاز دارد که روز به روز در حال افزایش هستند و این دقیقاً همان چیزی است که مقامات کی‌یف به آن نیاز دارند ولی عواقب این اقدامات می‌تواند بسیار جدی و خطرناک باشد.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید