روش های صحیح خشک کردن توت فرنگی در خانه – تابناک


روش های صحیح خشک کردن توت فرنگی در خانه

به گزارش «تابناک»، توت سفید یکی از محبوب ترین میوه های بهاری است که خوشبختانه در کشور ما به وفور یافت می شود. توت سفید منبع عالی آنتی اکسیدان است و همچنین در کاهش فشار خون و کاهش بیماری های قلبی بسیار موثر است.

خشک کردن توت سفید یکی از راه های حفظ و بهره مندی از خواص آن در تمام فصول سال است. به یاد داشته باشید که اگرچه توت خشک یک غذای بسیار سالم است، اما در مصرف آن زیاده روی نکنید.

در زیر روش های مختلف خشک کردن مویز سفید بدون سیاه شدن را به شما آموزش می دهیم.

توت های مناسب برای خشک کردن رسیده و نرم هستند. توت ها را قبل از خشک شدن بشویید.

کافی است تا بزنید و تمیز کنید و برگ ها و شاخه های بین آنها را بردارید.

روش های مختلف خشک کردن انواع توت ها

در آفتاب خشک شود

رایج ترین و اساسی ترین روش خشک کردن میوه استفاده از آفتاب است. این روش به چندین روز متوالی هوای آفتابی و صاف بدون باد نیاز دارد. رطوبت نیز مهم است. رطوبت باید زیر 60٪ باشد. در غیر این صورت فرآیند خشک شدن توت ها بیشتر طول می کشد و عواملی مانند گرد و غبار، حشرات و پرندگان ممکن است در شما اختلال ایجاد کند و در نهایت از کیفیت توت خشک کاسته شود. اگر این شرایط برآورده نشد، می توانید از روش های دیگر خشک کردن توت ها استفاده کنید.

یک پارچه نخی تمیز و تمیز را در یک مکان آفتابی پهن کنید. می توانید پارچه را روی سینی یا تشک حصیری بیندازید. توت ها را در یک دست روی آن قرار دهید. سعی کنید آنها را روی هم انباشته نکنید.

برای جلوگیری از نشستن حشرات روی توت ها، یک پارچه توری روی توت ها پهن کنید. توجه داشته باشید که محلی که برای خشک کردن توت ها انتخاب می کنید نزدیک لانه مورچه نیست، زیرا در این صورت توت ها پر از مورچه خواهند بود.

توت ها را به مدت 2 تا 4 روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. بعد از اینکه نیمه خشک شد آن را به سایه منتقل کنید. (اگر توت فقط در آفتاب یا در سایه خشک شود، توت خشک سیاه به دست می آید. اما اگر نیمی از فرآیند خشک شدن در آفتاب و نیمی دیگر در سایه باشد، توت خشک عالی و خوشمزه خواهید داشت. ).

خشک کردن کامل توت ها باید در سایه و در مکانی خنک با جریان هوا انجام شود. بهتر است از فن استفاده کنید.

در صورت تمایل سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و توت های خشک را روی آن بمالید. سپس سینی فر را به مدت 8 تا 10 دقیقه در فر 150 قرار دهید.

در روش سنتی چون چند روز طول می کشد تا توت رطوبت خود را از دست بدهد باعث سیاه شدن توت می شود پس بهتر است کمی آبلیمو روی توت بریزید تا توت سیاه نشود.

در مایکروویو خشک کنید

مایکروویو یکی دیگر از راه های سریع خشک کردن توت ها است. سیستم های خشک کردن مایکروویو به طور قابل توجهی زمان خشک شدن را بدون تأثیر منفی بر کیفیت محصول کاهش می دهد. با مایکروویو می توانید توت های خشک را در 3 دقیقه آماده کنید.

روش های صحیح خشک کردن توت فرنگی در خانه

در خشک کن میوه خشک کنید

روش دیگر استفاده از خشک کن میوه است که باعث می شود آب میوه با دقت، آهسته و با حرارت بسیار کم تبخیر شود. دستگاه را طوری تنظیم کنید که میوه خشک شود یا آن را روی 57 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. نوع دستگاه خشک کن میوه، حدود 14-24 ساعت طول می کشد تا توت ها خشک شوند. در این مدت میوه ها را چک کنید تا زیاد خشک نشوند. بهتر است مقداری آبلیمو روی توت ها بریزید تا سیاه نشوند.

در فر خشک کنید

اگر در خانه میوه خشک کن ندارید، خشک کردن در فر ممکن است یکی از بهترین روش ها برای این کار باشد. کف ظرف پخت را کاغذ پخت قرار دهید تا توت ها پس از خشک شدن به کف ظرف نچسبند. توت ها را طوری در ظرف قرار دهید که روی هم نباشند و کمی از هم فاصله داشته باشند.

ابتدا فر را با دمای 70 تا 80 درجه گرم کنید. سینی فر را در فر قرار دهید و سینی فر را هر نیم ساعت یکبار بچرخانید تا همه توت ها به طور یکنواخت خشک شوند.

میوه های خشک را از فر خارج کرده و در ظرف شیشه ای قرار دهید. درب ظرف را چند روز نبندید تا رطوبت توت سفید کاملا جذب شود. در این مدت میوه ها را با تکان دادن آنها حرکت دهید. بعد از چند روز درب ظرف را ببندید. خشک کردن توت ها به این روش حدود 1-3 ساعت طول می کشد.

روش قدیمی خشک کردن مویز سفید

در قدیم بوته های خار شتر را زیر درختان توت می گذاشتند. و چون توت روی خارها افتاد، توت ضرری نداشت و وسط آن گیر کرد.

در این روش هوا به تمام نقاط توت می رسید و آن را به طور یکنواخت خشک می کرد. خارها را پس از خشک شدن روی پارچه تکان داده و توت ها را جدا می کردند.

مزیت دیگر این روش این بود که بدون دخالت دست انسان به طور تمیز خشک می شد و وجود خار باعث می شد که پرندگان و مورچه ها به سختی به آن دسترسی پیدا کنند.

نحوه نگهداری توت های خشک

بهترین روش و شرایط نگهداری این غذای خوش طعم، قرار دادن آن در ظروف مناسب و نگهداری در یخچال یا فریزر است.

چند یادداشت

توت های سفید برای خشک کردن در حداکثر رسیدن مناسب هستند.
توت خشک واقعاً غذای سالمی است، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
پس از خشک شدن، توت ها را در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید