رویترز: ایران بر بقای سانتریفیوژهای پیشرفته در داخل کشور تاکید می کندبه گزارش خبرگزاری ایرنا، رسانه های غربی که معمولا به منابع ناشناس در مورد مذاکرات لغو تحریم ها در وین استناد می کنند، روز دوشنبه به نقل از یک مقام ایرانی مدعی شدند که تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران سانتریفیوژهای پیشرفته را در داخل این کشور مهر و موم و ذخیره می کند. کشور به جای نابود کردن آنها.

به گزارش رویترز، این مقام ایرانی تصریح کرد که ایران به جای انهدام سانتریفیوژهای پیشرفته و ارسال آنها به خارج از کشور، می خواهد این دستگاه ها را در داخل کشور ذخیره کند.

ایرنا به طور مستقل این خبر را تایید نمی کند، اما جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ پیشرفت ها و دستاوردهای هسته ای خود تاکید داشته است.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام ایرانی نوشت که تهران خواستار لغو تحریم ها علیه حدود 300 فرد و نهاد غیر مرتبط با توافق هسته ای شده است.

رویترز از اظهار نظر بیشتر درباره این مقام ایرانی خودداری کرد، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا خواستار تلاش برای بازگشت اسامی افراد و شرکت هایی شد که پیش از این در فهرست تحریم ها به بهانه سلاح هسته ای قرار گرفته اند. آنها همچنین در لیست تحریم ها با برچسب های غیر مرتبط با موضوع هسته ای قرار داشتند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دولت آمریکا برای بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل متحد باید تمامی تحریم های اعمال شده، اعمال مجدد و برچسب گذاری مجدد را لغو کند.

یکی دیگر از مقامات ایرانی به رویترز گفت که 30 درصد از مسائل دشوار در مذاکرات تحریم ها در وین باقی مانده است، اما می توان در اوایل ماه مارس به توافق رسید.

دیدگاهتان را بنویسید