رویترز مدعی شد: 5 یا 6 اسیر آمریکایی در ایران آزاد می شوند/ نماینده روسیه: مذاکرات فشرده ادامه دارد/ شمخانی: توان هسته ای ایران باید مانند شمشیر درخشش داموکلس بماند.


شمخانی: توان هسته ای ایران باید مانند شمشیر داموکلس باقی بماند

درخشش بین المللیهشتمین دور مذاکرات برای لغو تحریم های آمریکا علیه ایران در وین ادامه دارد. گفت‌وگوها پس از وقفه 11 روزه برای رایزنی هیئت‌ها با پایتخت‌هایشان، با حضور هیئت‌های ایرانی و گروه 1+5 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در 18 بهمن در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. سطوح و فرمت های مختلف انجام می شود.

رویترز می گوید: 5 یا 6 زندانی آمریکایی آزاد می شوند

1400/12/03 – 21:17

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی گفته است که پنج یا شش زندانی آمریکایی در ایران آزاد خواهند شد. این یک اقدام بشردوستانه از سوی ایران است.

یک مقام ارشد ایرانی در تهران به رویترز گفت: «ایران بارها آمادگی خود را برای تبادل زندانیان اعلام کرده است». ما ماه‌ها پیش آماده انجام این کار بودیم، اما آمریکایی‌ها این توافق را زیر پا گذاشتند.»

وی افزود: اکنون معتقدم که برخی از آنها آزاد خواهند شد، شاید پنج یا شش نفر. اما این مذاکرات ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد. این یک اقدام بشردوستانه از سوی ایران است.

نماینده روسیه در مذاکرات لغو تحریم های ایران در وین سه شنبه شب به وقت تهران از انجام مذاکرات فشرده با طرف های مربوطه خبر داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه درباره مذاکرات در وین در توییتی نوشت: «در مرحله نهایی مذاکرات در وین، رایزنی‌های فشرده در قالب‌های مختلف در حال انجام است». امروز بعدازظهر جلسه مفیدی با همکارانم در ترویکای اروپایی داشتم.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات در وین نیز در مورد وضعیت کنونی مذاکرات اظهار نظر کرد.

این مقام بروکسل در توییتر نوشت: مذاکرات وین- برجام در لحظه مهمی است. بعد از ده ماه مذاکره، تقریباً کارمان تمام شده است. نتیجه هنوز مشخص نیست. مسائل کلیدی باید مورد توجه قرار گیرد. اما همه هیئت ها به طور کامل درگیر هستند. کار فشرده در (هتل) کوبورگ ادامه دارد.

شمخانی: توان هسته ای ایران باید مانند شمشیر داموکلس باقی بماند

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی امشب (سه‌شنبه) در توییتی نوشت: توان صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران باید همیشه مانند شمشیر داموکلس بر سر متخلفان بماند تا تضمینی واقعی برای اجرای تعهدات آنها باشد.

وی افزود: در سال 97 و پس از خروج آمریکا از برجام، بهتر بود که این «ضمانت طبیعی» با توجه به تدبیر رهبری هرچه بیشتر و مؤثرتر استفاده شود.

علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران هفته گذشته در پیامی در توئیتر نوشت: پس از هفته ها مذاکره فشرده، بیش از گذشته به توافق نزدیک شده ایم، اما تا زمانی که همه چیز به توافق نرسیده است، هیچ توافقی صورت نگرفته است.

وی گفت: واقع بین بودن، پرهیز از اغراق و توجه به تجربه چهار سال گذشته برای رسیدن به این هدف ضروری است. زمان آن فرا رسیده است که طرف های مذاکره کننده ما تصمیم بگیرند.»

دیدگاهتان را بنویسید