زندانیان بیمار را باید متفاوت از سایر زندانیان دانست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دادگستری استان تهران، علی القاصی مهر روز دوشنبه در جلسه شورای کاهش جرم و ساماندهی زندانیان با اشاره به خسارات وارده به محوطه زندان، بر ضرورت ادامه این امر تاکید کرد. عمل. به درخواست زندانیان به موقع.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه در زندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که عمدتاً بر اساس رسیدگی و کنترل درخواست ها و مشکلات زندانیان است.

هشدار احتمال فرار افراد ذی نفوذ از مجازات
رئیس قاضی استان تهران نسبت به فرار احتمالی افراد ذی نفوذ از مجازات از طریق افراط در بیماری هشدار داد و گفت: از این ترفند دلالان استفاده نکنند و بالعکس باید مراقب بیماران و افرادی که از شیوع بیماری می ترسند باشند. .

القاصی مهر، پیشگیری از بروز مشکلات در حوزه زندان را منوط به ایفای وظایف در قبال زندانیان و اهتمام در انجام وظایف مقرر در دستورالعمل کاهش جرم، آیین دادرسی کیفری و استفاده از امکانات ارفاکی دانست. .

رئیس قاضی استان تهران گفت: اگر به وظایف و تکالیف قانونی خود در قبال زندانیان رسیدگی کنیم و این وظایف و مسئولیت ها به موقع و مستمر انجام شود از بسیاری از مشکلات جلوگیری می شود.

القاسیمر با بیان اینکه اساس کار این است که همه با زندان و زندانیان رفتار کنیم، افزود: هر قاضی و مسئول دادگاه باید نسبت به زندانی و خانواده اش حساس باشد.

رئیس قاضی استان تهران بر حساسیت، مسئولیت پذیری و مطالبه گری دادستان ها، روسای حوزه های قضایی و روسای زندان ها در رابطه با زندانیان بیمار تاکید کرد و در عین حال استفاده از ظرفیت کمیسیون عفو ​​عمومی را مورد توجه قرار داد.

القاصی مهر خاطرنشان کرد: رئیس قوه قضائیه نسبت به سلامت زندانیان حساس، دغدغه مند و دغدغه مند است لذا باید خود را نیز در این زمینه حساس و مسئول سلامت زندانیان بدانیم.

وی به بازدید قضات از زندان ها اشاره کرد و گفت: معتقدم اگر ما هر روز به زندان سر بزنیم و همه قضات هر روز در زندان بنشینند کم است زیرا تعداد زندانیان از یک سو و نیاز به بررسی آنهاست. به طرز ماهرانه ای از طرف دیگر درخواست می کند که طرفین باید زمان مناسبی را صرف کنند.

رئیس قاضی استان تهران با بیان اینکه ممکن است شرایط فرد در زمان اجرای حکم تغییر کند، افزود: لازم است در هر مرحله و در هر شرایطی با زندانی ملاقات و وضعیت وی بررسی و بر اساس شرایط تعیین شده تعیین شود. وضعیت. .

از ملاقات رسمی با زندانیان خودداری کنید
وی در عین حال بر پرهیز از بازدید تشریفاتی از زندان ها تاکید کرد و گفت: بازدید تشریفاتی هیچ گاه اثر و ثمری نخواهد داشت، لذا قضات از بازدید تشریفاتی از زندان ها پرهیز کرده و مشکلات و مشکلات زندانیان را از نزدیک رصد کنند.

القاسیمر گفت که بازرسی و بازدید از زندان باید بخشی از برنامه های دوره ای و هفتگی قضات باشد. خانواده های آنها با هم درگیر شدند، دیدگاه آنها نسبت به زندان و زندانی بیش از گذشته تغییر کرد.

رئیس قاضی استان تهران اجرای و فرهنگ سازی سیاست حبس و کاهش تعداد اعدام شدگان را ضروری دانست.

«تسریع در تصمیم گیری» و «نظارت مستمر و همه جانبه» دو شاخص مهم برای متهمان است.
القاصی مهر بر لزوم توجه ویژه به متهمان تاکید کرد و افزود: متهمان از جمله زندانیان بلاتکلیف هستند که هنوز وضعیت آنها مشخص نیست. بنابراین در رابطه با این افراد بر دو مولفه و شاخص «تسریع در تصمیم گیری» و «نظارت مستمر و همه جانبه» تاکید می شود.

وی با اشاره به حساسیت قانونگذار در قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به متهم گفت: در برخی موارد مشاهده می کنیم که فردی به مدت طولانی در بازداشت به سر می برد و یا پس از صدور کیفرخواست در مورد یک زندانی اینگونه است. خیلی دیر. یا بعد از صدور رای در دادگاه بدوی، پرونده در دادگاه تجدیدنظر به زودی تعیین تکلیف نمی شود و یا حتی در دادسرا گاهی شاهد تکمیل نشدن متهم یا دستگیر نشدن همدست او هستیم و تحقیقات طولانی می شود. ، منجر به مدت طولانی در بازداشت بوده است.

تاکید بر نظارت بر وضعیت متهمان
رئیس قاضی استان تهران با تاکید بر لزوم پاسخگویی به متهم گفت: با پرکردن کاربرگ و ایجاد بانک اطلاعاتی مشخص می شود که متهم چه زمانی و در چه صلاحیتی است و چه زمانی کمتر است. حضور متهم غیرعادی است، موضوع باید سریعاً رسیدگی و رسیدگی شود. و این اقدام علیه هر زندانی است.

وی بر تداوم نظارت بر وضعیت بازداشت شدگان تاکید کرد و افزود: در صورت طولانی شدن مدت بازداشت باید مسئولان دادگاه تحت نظر باشند و قاضی در این باره توضیح دهد زیرا نظارت مستمر و کامل بر زندان ها و محاکمات ضروری است. نظارت بر وضعیت بازداشت شدگان.»

القاسمهر با اشاره به لزوم استفاده از «وسیله دلسوزانه» برای زندانیان واجد شرایط، گفت: اگر فردی محکوم و روانه زندان شود به این معنا نیست که دیگر در قبال او وظیفه ای نداریم، بلکه شروع به کار می کنیم. با توجه به اینکه محکوم به حبس ممکن است با توجه به شرایط شخص در طول زمان و بر اساس سازوکارهای پیش بینی شده در قانون نیاز به اتخاذ تصمیمات مناسب و جدید داشته باشد.

وی افزود: لازم است ما به عنوان مسئول زندانی به طور مستمر بر وضعیت زندانی نظارت و رصد کنیم و بر اساس شرایط وی در صورت نیاز از شرایط لازم برای زندانی استفاده کنیم.

القاسیمر با اشاره به محکومان قصاص گفت: در این زمینه بسیاری از افراد تصمیم نگرفته اند که چه کسانی یا نمی توانند وثیقه بگذارند و یا سرپرست آنها در پرونده آنها مشخص نشده است، بنابراین لازم است به این موضوع توجه ویژه شود. این. سوال. “

رئیس قاضی استان تهران با تبریک انتصاب حیات الگیبه به عنوان مدیرکل زندان های استان تهران گفت: حیات الگیب برای بهبود وضعیت زندانیان استان تهران تلاش می کند.

نیاز به آمار دقیق برای برنامه ریزی دقیق و مبتنی بر شواهد
در ادامه این نشست، مسعود ستایشی، نایب رئیس کل استان تهران گفت: با اقدامات انجام شده در حوزه زندان از مدت ها قبل گام های موثری برداشته شده است، اما این اقدامات در سطح جامعه کیفری و جامعه کیفری کافی و مطلوب نیست. تعداد “سواری”.

نایب رئیس هیئت مدیره استان تهران با تاکید بر لزوم ارائه آمار دقیق و قابل اتکا در جلسات ستاد کاهش جمعیت کیفری خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که در صورت نادرست بودن آمار، نمی توان برنامه ریزی صحیح و بر اساس واقعیات را انجام داد. .

وی با بیان اینکه در حوزه زندانیان بیمار کارهای بسیار خوب و جهادی انجام شده است، گفت: در سال های اخیر توانسته ایم تعداد زیادی از زندانیان بیمار را در این حوزه منصوب کنیم.

ستایشی در تشریح آمار متهمان زندان های استان تهران گفت: در صورت دقیق بودن آمار به خوبی می توانیم وضعیت را رصد، کنترل و رصد کنیم.

ارائه برنامه زمانی ملاقات دادستان با زندانیان
علی صالحی، دادستان و سپاه تهران، بر لزوم ملاقات مستمر قضات با زندانیان تاکید کرد و گفت: در این راستا برنامه زمانی را به همکاران خود در دادسرا ارائه کرده ایم تا ملاقات انجام شود. طبق این طرح.»

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح مشخص می شود که دادستان، قضات و بازپرس در چه روزی به صورت حضوری یا الکترونیکی به زندان ها مراجعه کنند.

صالحی بر تامین زیرساخت های لازم برای ملاقات الکترونیکی، ملاقات الکترونیکی خانواده، دادگاه های الکترونیکی و اوراق الکترونیکی تاکید کرد و گفت: سال گذشته بیش از 8 هزار نفر از زندانیان استان محکوم به اجرای حکم شدند.

وی بر لزوم ارائه آموزش های قانونی لازم به کارکنان زندان تاکید کرد و افزود: کارکنان زندان باید وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند تا ارتباط موثر و با کیفیتی با اداره تحت نظارت خود داشته باشند.

در ادامه این جلسه حشمتال حیات الغائب با ارائه آماری از وضعیت جمعیت کیفری استان تهران به تشریح وضعیت متهمان در زندان ها پرداخت.

سیدمحمد تقوی رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب نیز با تاکید بر توجه به وضعیت زندانیان، افزود: همکاران ما احساس می کنند که فرد حداقل یک شب در زندان است.

در ادامه جلسه سایر حاضرین در خصوص موضوعات مطرح شده بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس کل استان تهران پس از شنیدن اظهارات حاضران، لزوم استفاده از دعاوی الکترونیکی را یادآور شد و گفت: در تمامی حوزه های قضایی سراسر تهران در بخشنامه بر استفاده از دعوای الکترونیکی تاکید شده و در صورت لزوم از اعزام افراد از زندان خودداری شود. …

دستور رئیس قاضی استان تهران مبنی بر رفع نواقص فنی
القاسمیر تصمیم گرفت تا ظرف مدت دو هفته تیم فنی فناوری اطلاعات دادگستری کل استان تهران تشکیل و با همکاری زندان، معاونت دادگستری و دادستان تهران نواقص فنی را در اسرع وقت رفع کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه 43 درصد زندانیان در جرایم مواد مخدر دخیل هستند، گفت: با توجه به نوع جرایم این افراد و عدم نیاز به ارجاع آنها به دستگاه قضایی، ظرفیت الکترونیکی موجود برای رسیدگی به پرونده‌ها نیاز است. استفاده می شود.» از این افراد استفاده می شود.

دلایل بازداشت را برای دادگاه ها و دادگاه ها توضیح دهید
وی با تاکید بر لزوم تبیین دلایل بازداشت وی از سوی دادگاه و محاکم قضایی، گفت: باید توجه داشت که شرایط بازداشت برای فرد در بازداشت فراهم نیست.

القاسیمر بر تهیه بخشنامه ای برای بازدید منظم از زندان ها تاکید کرد و افزود: به صورت هفتگی و ماهانه تمامی حوزه های قضایی از تمامی زندان ها و بندها با شرایط اعلام شده و همچنین به صورت میدانی و چهره به چهره با زندانیان و بر زندانیان تاکید خواهد شد.» دیدار و بازدید و کلیه مراجع قضایی موظفند برنامه بازدید و جلسات خود را برای نظارت اعلام کنند.

رئیس کل استان تهران در خصوص لزوم افزایش اشتغال زندانیان گفت: لازم است کارگروهی از کارکنان زندان ها با همکاری قضات تشکیل شود تا افراد واجد شرایط شناسایی و به شورای طبقه بندی معرفی شوند تا برای این افراد شغل ایجاد شود. مردم. با شرایط

وی با یادآوری اینکه توجه به خانواده زندانیان و تلاش برای رفع مشکلات آنها ضروری است، گفت: لازم است تحقیقات لازم در خصوص جلسات الکترونیکی برای تحقق شرایط ملاقات الکترونیکی زندانیان با خانواده ها، رصد مشکلات فنی انجام شود. و فراهم نمودن ابزار لازم ویزیت الکترونیکی هم بر زندانی و هم بر زندانی و خانواده وی تأثیر مثبت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید