ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در زمین‌های وقفی/ رستم قاسمی: قانون جهش تولید مسکن ایراد دارد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه بررسی وضعیت اجرای نهضت ملی مسکن، اظهار کرد: مقوله نهضت ملی مسکن مأموریت دولت و اجرای مصوبه مجلس بر اساس قانون جهش تولید مسکن است.

وی با بیان این‌که بخش قابل توجهی از سبد خانوار صرف مسکن می شود، ادامه داد: وظیفه داریم موضوع مسکن را که معیشت مردم به آن گره خورده است با همه توان خود حل کنیم. این امر حتما محقق خواهد شد به‌ویژه اینکه تجربه آن در گذشته وجود دارد که می‌توانیم با اصلاح نواقض و معایب طرح‌های گذشته این مشکل را برطرف کنیم.

وی با اشاره به آغاز جلسات سه‌روزه دولت از امروز برای تصمیم‌گیری درباره بودجه، ادامه داد: یک بخش از تبصره‌های مهم متعلق به وزارت راه‌وشهرسازی است. در این جلسات موضوعات مختلف در حوزه مسکن همچون زمین، تغییر کاربری، الحاق و سایر موضوعات مرتبط مطرح و مسائل و مشکلات آن بررسی خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی از تامین زمین سهمیه اول استان‌ها خبر داد و افزود: برخی از استان‌ها در این زمینه پیشرفت بسیار خوبی داشته‌اند و عملیات اجرایی فاز اول را شروع کرده‌اند. با‌ این‌حال هنوز در برخی از استان‌ها مشکلات جدی داریم که باید به‌سرعت برای رفع این مشکلات تدبیری اندیشیده شود.

قاسمی با بیان اینکه مسئول هستیم که زمین مورد نیاز برای ساخت 4 میلیون مسکن را تامین کنیم، تاکید کرد: این زمین یا متعلق به راه‌وشهرسازی است که در گام نخست انجام می‌شود و در گام دوم نیز زمین‌های متعلق به دولت است و سومین گام نیز در راستای الحاق زمین‌های ملی به شهرها و شروع ساخت در شهرهای جدید و حتی ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید است.

وی با بیان اینکه بحث زمین، ساخت و نحوه ساخت ممکن است در هر منطقه‌ای متفاوت باشد، تصریح کرد: باید روی مسئله نحوه ساخت در قالب خودمالکان،‌ انبوه‌سازان و تعاونی‌ها گفت‌وگو و تصمیم‌گیری شود. تجربه خوبی در مسکن مهر وجود دارد و اشکالاتی که در دوره ساخت این طرح وجود داشته است، می‌تواند در دستور اصلاح قرار بگیرد و در نهایت بهترین روش انتخاب شود.

وی درباره بحث طرح اقدام ملی مسکن نیز با اشاره به شروع ساخت آن در برخی از شهرها و پیشرفت حدود 15 درصدی آن بر اساس گزارش دیوان محاسبات نیز گفت: طرح اقدام ملی مسکن در طرح نهضت ملی جهش تولید مسکن ادغام شده است و به عنوان یک پروژه ادامه خواهد یافت و بدین‌ترتیب می‌توان از ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن برای این بخش نیز استفاده کرد.

قاسمی در تکمیل توضیح خود اضافه کرد: حتی بخش‌های باقی‌مانده مسکن مهر، در صورت داشتن امکان استفاده طبق قانون جهش تولید مسکن تکمیل آنها نیز پیگیری می شود.

وزیر راه‌ و شهرسازی همچنین درباره مقوله تسهیلات نیز با بیان اینکه 20 درصد از سهم تسهیلات بانک‌های کشور به مسکن اختصاص یافته است، توضیح داد: هر سال این رقم متناسب با تورم افزایش خواهد یافت که سهم بسیار خوبی است؛ هم‌اکنون به بانک‌ها ابلاغ شده و سهم هر واحد در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز ابلاغ شده است. این فرصت برای حوزه مسکن در کشور استثنایی است و بانک‌ها نیز در قانون موظف به پرداخت این تسهیلات هستند و در صورت ممانعت مشمول جریمه می‌شوند.

قاسمی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت با جدیت تمام به‌دنبال اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستند، تصریح کرد: اگر نتوانیم از این فرصت تسهیلات اختصاص یافته به مسکن استفاده کنیم. باید به سرعت کارها را پیش برد تا بتوان دریافت این سهم را عملیاتی کنیم.

وی با ابراز این‌که اشکالاتی در قانون جهش تولید مسکن وجود دارد، گفت:‌ با همراهی مجلس در تلاش برای جبران مشکلات در بودجه 1401 هستیم.

وی در عین‌حال با اشاره به امضای توافقنامه و تفاهمنامه با چند مجموعه در کشور درخصوص طرح نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: یکی از این مجموعه‌ها، بنیاد مستضعفان است که حدود یک‌هزار هکتار از زمین‌های این بنیاد در سراسر کشور برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن توافق شده است.

وی با اشاره به توافق با سازمان اوقاف ، افزود: بر اساس این توافقنامه می‌توان از زمین‌های سازمان اوقاف در کشور برای ساخت مسکن استفاده کرد. در این راستا در برخی از استان‌ها نیز این توافق انجام شده و در سایر استان‌ها نیز توسعه خواهد یافت.

بنیاد مسکن از بازوهای اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن است

قاسمی علاوه‌ بر این یکی از بازوهای اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جزو خانواده وزارت راه‌وشهرسازی به‌شمار می‌رود که در ادوار گذشته اقدامات موثر و مهمی را در حوزه مسکن کشور و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی انجام داده است. این بنیاد در بخش نهضت ملی مسکن نیز جزو یاران و کمک‌های اصلی است.

وی درباره توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد: بر این اساس در ساخت واحدهای روستایی و در شهرهای کوچک و در هر جایی که بتوان از توان آن بهره گرفت، از کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استفاده خواهیم کرد.

وزیر راه‌وشهرسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را مجموعه‌ای توانمند و انقلابی بیان کرد و گفت: همکاری بسیاری تنگاتنگی را با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح‌ها خواهیم داشت. لازم است استان‌ها گزارش آخرین وضعیت پیشرفت نهضت ملی مسکن در حوزه زمین و ساخت و مشکلات موجود را به صورت هفتگی ارائه کنند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید