سازمان تعاون روستایی عهده‌دار مسئولیت تنظیم بازار میوه شب عید امسال شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم در اصفهان، فصل برداشت میوه سیب میوه بهشتی در باغ‌های شهرستان سمیرم فرا رسیده و سیب‌ها از شهرهای مختلف این شهرستان روانه شدند. سطح زیر کشت سیب درختی در این شهرستان 18 هزار و 500 هکتار است که از این میزان 17 هزار و 600 هکتار به رقم رد گلدن اختصاص دارد.

زحمت یک ساله باغداران اکنون به ثمر رسیده اما باغداران گلایه‌هایی از رد پای واسطه در بازار دارند از باغ تا بازار دلالانی دخالت دارند که باعث می‌شود سیب با قیمت گزاف به دست مشتری برسد و قیمت در میدان میوه میوه‌های تره‌بار به نزدیک 30هزار تومان نیز برسد.

محسن حاج‌عابدی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای رسیدن محصول بدون واسطه به بازار اظهار داشت: شهرستان سمیرم قطب تولید سیب درختی در کشور است که به یکی از برندهای جهانی تبدیل شده با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر استان پیش بینی می شود 200 تا 210 هزار تن سیب درختی از باغات این شهرستان روانه بازارهای داخلی و خارجی شود.

آیا کشاورزان آذربایجان‌غربی باز هم در جمع‌آوری سیب درختی دچار چالش می‌شوند؟‌صادرات سیب درختی از آذربایجان‌غربی؛افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و‌ نقل مانع تسریع در روند صادرات می‌شود ‌

وی افزود: 35 درصد از سیب درختی برداشت شده و مابقی در این شهرستان در حال برداشت است، مجموعه سازمان تعاون روستایی به جهت خرید مستقیم محصول از باغداران مانند سال گذشته به این موضوع ورود پیدا کرده و بالای 600 تن سیب تاکنون به صورت توافقی خریداری شده است.

حاج عابدی بیان کرد: با برنامه‌ ای که جهت تنظیم بازار شب عید داشتیم در دو سال گذشته سازمان صمت عهده‌دار بوده که امسال مقرر شد مسئولیت تنظیم بازار میوه به عهده سازمان تعاون روستایی باشد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان اصفهان تصریح کرد: از هفته گذشته تشکیل کمیته خرید کلید خورده و مراحل اداری خرید محصولات درجه یک از باغداران آغاز شده است.

وی خاطر نشان کرد: امسال برای خریداری محصولات ورود خوبی صورت دادیم و همچنین برای خرید 45 هزار تن سیب صنعتی درجه 3 نیز مکاتباتی برای صدور مجوز با جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

انتهای پیام/163/ ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید