سازمان ملل: از ابتدای سال جاری تاکنون 108 نفر در اتیوپی کشته شده اندبه گزارش روز جمعه ایرنا از فرانس 24، سازمان ملل همچنین نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در منطقه به دلیل توقف قریب الوقوع کمک های غذایی هشدار داده است.
دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) از مقامات اتیوپی خواست تا از غیرنظامیان محافظت کنند و خاطرنشان کرد که حملات به اهداف غیرنظامی می تواند جنایات جنگی تلقی شود.
لیز تروسل، سخنگوی دفتر هماهنگی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «ما نگران گزارش‌های متعدد و نگران‌کننده هستیم که تلفات غیرنظامی و تخریب مناطق غیرنظامی در نتیجه حملات هوایی در منطقه دجله اتیوپی گزارش شده است. به خبرنگاران گفت. روز جمعه ژنو
وی افزود: از آغاز سال جاری تاکنون 108 غیرنظامی در حملات نیروی هوایی اتیوپی کشته و 75 نفر زخمی شده اند.
سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد به حملات هوایی هفتم ژانویه در منطقه دجله علیه یک اردوگاه غیرنظامی که در آن 56 نفر کشته و 30 نفر زخمی شدند، اشاره کرد.
در حمله هواپیمای بدون سرنشین در روز دوشنبه، 17 نفر در یک کارخانه کشته و 21 نفر زخمی شدند.
یک روز پس از حمله هوایی، یک موسسه آموزش حرفه ای دولتی در منطقه تیگری مورد حمله هوایی قرار گرفت که در آن سه نفر کشته شدند.
تروسل گفت: «ما از مقامات اتیوپی و متحدان آنها می‌خواهیم تا از حفاظت از غیرنظامیان و سرزمین‌های غیرنظامی مطابق با تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل کنند».
بان کی مون، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت استفان دوجاریک خواستار پایان فوری درگیری ها از جمله حملات هوایی در اتیوپی شد.
حدود سه هفته پس از اعلام عقب نشینی جبهه آزادیبخش خلق ببر از دو استان همسایه شمال اتیوپی برای نشان دادن حسن نیت برای پایان دادن به بحران، رسانه ها گزارش دادند که 56 نفر و حدود 30 نفر در ارتش اتیوپی در برابر حمله هوایی ببر کشته شده اند. آسیب دیده.
یک سال پیش، درگیری بین واحدهای نظامی جبهه آزادیبخش خلق (TPLF) در منطقه دجله و بین واحدهای دولت مرکزی نخست وزیر اتیوپی، ابی احمد، درگرفت.
اخیراً دولت ایالات متحده اتیوپی، مالی و گینه را از قراردادهای تجاری خود با کشورهای آفریقایی به دلیل تغییر غیرقانونی دولت و بی توجهی به وضعیت حقوق بشر خارج کرد.
دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) اخیراً گزارش داد که حملات هوایی از 19 تا 24 دسامبر در شهرهای آلاماتا، کوریم، مایشو، میکونی و میلازات در جنوب ببر نیز خسارات جدی به دنبال داشته است. آواره در منطقه ببر اتیوپی.

دیدگاهتان را بنویسید