سبک زندگی در عید سعید فطر و ترازو


گروه زندگی – نفیسه خانلریعید فطر یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان است که آداب و رسوم خاصی دارد. البته منظور ما فقط آداب و رسوم دینی نیست و از آداب و رسوم ایرانی – اسلامی هم صحبت می کنیم. آداب خوبی است که خانواده های ایرانی در این روز بزرگ توجه بیشتری داشته باشند و روزی خاطره انگیز و پر از نکات آموزنده را برای خود رقم بزنند.

در این گزارش قصد داریم با حجت الاسلام سرلک کارشناس دین و معارف به بررسی برخی از شعائر اسلامی ایرانیان بپردازیم.

قدر نماز عید را بدانید

با فرا رسیدن ماه شوال اولین چیزی که به ذهنمان می رسد پایان ماه روزه و پایان ماه مبارک رمضان با خواندن نماز عید قربان است. حجت‌الاسلام سرلک در این باره گفت: روایات زیادی در فضیلت نماز عید سعید فطر را بیان می‌کند، پس کسی چه روزه‌دار و چه کسانی که به دلایلی روزه نمی‌گیرند از عید غفلت نکنند. – نماز فطری بخوانید و سعی کنید در اماکن عمومی نماز بخوانید. از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است که خداوند به بندگانش می فرماید: ای بنده من هر چه می خواهید بخواهید، به عزت و جلال امروز خود در این امت سوگند، هر چه برای دنیا و دنیا بخواهید به شما می دهم. پس از این. پس باید این دعا را گرامی بداریم که سالی یک بار می توانیم انجام دهیم».

نکتهنماز عید قربان معمولا در فضای باز برگزار می شود، پس اگر می خواهید به نماز بروید حتما سجاده و مهر خود را همراه داشته باشید تا اگر جایی برای نشستن نیست از وسایل خود استفاده کنید و از خواندن نماز خودداری کنید. سعی کنید با اعضای خانواده و دسته جمعی به نماز بروید، حتی بچه ها را با خود بیاورید تا از نزدیک انبوه نمازگزاران را ببینند و از این روحیه شریف نماز لذت ببرند. بچه‌های بزرگ‌تر حتماً برای نماز همراهی می‌کنند، اما برای بچه‌های کوچک‌تر، غذا و حتی اسباب بازی همراه داشته باشید تا در نماز مشغول شوند و مزاحم بقیه جماعت نشوند.

غریزه را در اولین ساعات روز پرداخت می کند

امام صادق (ع) فرمودند: روزه گرفتن زکات فطره است، همچنان که شلوغی به پیامبر (ص) کمال نماز است. حجت الاسلام سرلک با اشاره به این حدیث گفت: اصولا پرداخت فطره بسیار مهم است و بهتر است در اولین ساعات عید انجام شود پس بهتر است کمی زودتر از منزل خارج شوید. در صبح عید فطره ما را قبل از نماز بخوانید. البته اگر فرصت نداشتم این کار را زیاد به تأخیر نمی انداختیم و بعد از نماز و نهایتاً تا ظهر عید این کار را انجام می دادم. البته اگر بیشتر به تأخیر بیفتد، باید مراقب باشیم که پرداخت های غریزی را نادیده نگیریم و باید در اسرع وقت آن را پرداخت کنیم».

نکته: بعد از آخرین روز ماه مبارک رمضان حتماً غریزه خود را کنار بگذارید تا بتوانید هنگام رفتن به نماز غریزه خود را با خود بیاورید زیرا معمولاً هیچ کدام از ما پول نقد حمل نمی کنیم و این می تواند باعث تاخیر در پرداخت غریزی ما شود. اگر قصد دارید غرایز خود را به شخص خاصی بدهید، حتماً آن غرایز را از بقیه پول خود جدا نگه دارید تا به طور تصادفی خرج نشوند. البته حتما در اسرع وقت برای صاحبش بفرستید.

تنقلات بخورید

معمولا صبح روز عید فطر همه افراد خانواده بعد از یک ماه روزه داری برای صرف صبحانه دور هم جمع می شوند اما باید حواسمان باشد که یک ماه کامل روزه گرفته ایم و نباید زیاده روی کنیم. این کارشناس آموزش و پرورش گفت: در مورد مضرات پرخوری و مخالفت دینی ما با این موضوع روایات و آیاتی وجود دارد. در خوردن و آشامیدن آداب و اصول خاصی وجود دارد که اگر این آداب را در همه اوقات چه در ماه رمضان و چه در روزهای هفته رعایت کنیم، مطمئناً سالم می مانیم و از بیماری های مختلف دور می شویم. خداوند در آیه 31 سوره اعراف می فرماید: بخورید و بیاشامید و زیاده روی نکنید. در آیه 141 سوره انعام نیز آمده است: زیاده روی نکنید که خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد. «در واقع این آیات و البته روایات ائمه موجود در این زمینه، رهنمودهای خود ماست تا همیشه پرخوری نکنیم و مخصوصاً در روز قیامت باید به آن توجه کنیم. عید فطر.”

نکتهحتما اعضای خانواده را با هم برنامه ریزی کنید، اما مراقب باشید که پرخوری نکنید.

3 وعده های غذایی سبک و کم چرب می توانند به تدریج هضم شما را به عادات غذایی قبلی خود بازگردانند. مصرف غذاهای شیرین، چای، قهوه و تنقلات را کاهش دهید، حتی اگر مهمان یا مهمان هستید، این نکات را فراموش نکنید. اگر پرخوری می کنید یا احساس سنگینی می کنید، راه رفتن را فراموش نکنید. ورزش خفیف نیز می تواند بسیار مفید باشد.

با بچه ها وقت بگذرانید

حجت الاسلام سرلک که پدر 4 فرزند است و با فرزندانش ارتباط صمیمانه ای دارد. وی گفت: باید برای خانواده وقت گذاشت. اگر در خانه هستیم باید دور بچه ها بنشینیم و با آنها صحبت کنیم و حتی آیات قرآن و معانی آنها را بخوانیم تا از قرآن و باطن قرآن فاصله نگیریم. . پس از یک ماه از دانستن کتاب مقدس، به فرزندانمان بیاموزیم. همچنین استفاده از داستان های قرآنی می تواند جذابیت و تاثیر قرآن بر کودکان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

وی افزود: یکی دیگر از مواردی که می تواند عید را برای بچه ها خاطره انگیز کند این است که ساعت ها به آنها خوش بگذرد، بنابراین فرصت را غنیمت شمرده و روزی شیرین و خاطره انگیز را برای بچه ها رقم بزنید.

نکته: برای گذراندن وقت با کودکان از آنها بخواهید که اسباب بازی بیاورند تا با آنها بازی کنید. می توانید داستانی تعریف کنید یا آنها را در یک کارتون همراهی کنید. آنها ممکن است کارهای ساده ای باشند، اما هر کدام برای بچه ها سرگرم کننده است. حتی می توانید آنها را به پارک محله ببرید و به لطف عید برایشان شکلات و بستنی بخرید تا طعم شیرینی عید را بچشند. همانطور که برای بچه ها مراقبت می کنید از خودتان مراقبت کنید. پیاده روی در پارک و در هوای بهاری می تواند تاثیر خوبی بر وضعیت جسمی و روحی شما داشته باشد.

بیایید زیارت بزرگان و نزدیکانمان کنیم

دیدار با بزرگان در عید یکی از سنت های بسیار پسندیده ما ایرانیان است که حجت الاسلام سرلک نیز بر آن تاکید می کند: «صلح رحم از مواردی است که بسیار سفارش شده است. امیرالمومنین علیه السلام فرمود: گناهان خود را با صدقه و رحمت پاک کنید و خود را دوستدار پروردگارتان قرار دهید. امام صادق (ع) نیز می فرماید: صله رحم صدقه را پاک می کند، مال را زیاد می کند، بلاها را از بین می برد، حساب را آسان می کند و مرگ را به تأخیر می اندازد. پس چه خوب است با توجه به همه برکات صلوات و اجتماع نزدیکان، عید سعید فطر را فرصتی برای عمل به این سنت حسنه و دیدار والدین و اقوام قرار دهیم. حتی اگر با کسی آشفتگی داشتیم، به برکت این عید بزرگ، همه اختلافات را کنار بگذارید و برای رفع آن آشفتگی پیشقدم شوید، زیرا اجر خدا محفوظ است.

نکته: اگر برنامه ای برای ملاقات با والدین و اقوام خود دارید، حتما از قبل به آنها اطلاع دهید و با دلخوری به مهمانی ها نروید. اگر نیازی به ملاقات آنها نیست، تلفنی عید را به آنها تبریک بگویید و وضعیت را به آنها اطلاع دهید. همچنین، اگر فکر می کنید افراد مسن امکاناتی برای میزبانی از شما ندارند، خودتان این کار را انجام دهید و آنها را به خانه دعوت کنید. گاهی اوقات مهمانی ها احساس بهتری نسبت به بزرگسالان در آنها ایجاد می کند.

از تمرین معنوی فاصله نگیریم

حجت الاسلام سرلک در ادامه به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و گفت: پایان ماه مبارک رمضان به معنای پایان معنویت نیست، ماه مبارک رمضان فرصت گرانبهایی را برای قرب الهی به ما می دهد و می توانیم ادامه دهیم اما برخی از ما فراموش می کنیم نماز اول وقت، خواندن قرآن.» و در پایان این ماه مبارک از اعمال بد بپرهیزیم و دوباره همان آدم شویم، «رمضان زمان تزکیه خودمان است و باید سعی کنیم آن را به نفع خود حفظ کنیم. “

نکته: اگر نمی خواهید از فضای معنوی ماه مبارک رمضان زیاد دور شوید، نماز تهجد را فراموش نکنید. کار سختی نیست، اما زمانی که این تمرین را در زندگی انجام دادید، می‌توانید به کار بهتر ادامه دهید. همچنین آیات قرآن را هر روز بخوانید تا از قرآن منحرف نشوید. مثلاً می توانید با اقوام و دوستان خود یک گروه آنلاین تشکیل دهید و با هم کار کنید و یک جزء قرآن را در روز بخوانید تا هر روز صفحات قرآن شما ورق بزند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید