«سرباز وطن» روایتگر نوجوانان هنرمند شیراز از شهدای شاخص استان؛ نمایش خیابانی ارزش‌های دفاع مقدس را به میان مردم می‌آورد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در 2 سال پیش بسیاری از امور زندگی ما عوض شده یا تغییر شکل داده آن هم به دلیل وجود بیماری ویروسی کرونا که هر چند این روزها با گسترش واکسیناسیون امید به پایان آن افزایش یافته اما آثارش همچنان پابرجاست. در این میان هنرهایی چون سینما و تئاتر نیز متاثر از این بیماری با تعطیلی گسترده روبه‌رو شدند.

با بهبود شرایط جامعه امید است که دوباره سالن‌های نمایش به روی علاقه‌مندان باز شود و این نوید با اجرای تئاترهای خیابانی قوت گرفته است. تئاتر خیابانی یکی از گونه‌های تئاتر است که در میان مردم اجرا می‌شود و از این حیث یک وجه امتیاز دارد.

" پیتر گروتفسکی" کارگردان برجسته حوزه نمایش خیابانی معتقد است که تئاتر باید همه عناصر دست و پاگیر خود از قبیل صحنه نمایش، گریم، نور و حتی متن نمایشی را به دور بریزد و خود را رها سازد و به گذشته ابتدایی خود که همانا تئاتر ساده مردمی است، بازگردد.

در این عبارت کوتاه از گروتفسکی می‌توان تمامی ویژگی‌های تئاتر خیابانی را دید، این گونه تئاتر که قدمتی دیرینه در میان جوامع انسانی دارد در گذشته به دلیل بافت سنتی بازارها و تمرکز آن در یک یا چند بخش مشخص شهر سبب می‌شد تا بازیگران نمایش‌های خیابانی برای رفع خستگی ‌مردم کوچه و بازار به هنرنمایی در این اماکن عمومی بپردازند.

در این میان اجرای نمایش‌هایی با رویکردهای ارزشی می‌تواند نقش مهمی در زنده نگه داشتن آن ارزش‌ها و انتقال سریع‌تر آنها به مردم به ویژه نسل باشد؛ رویکردهایی مانند دفاع مقدس که هفته نخست مهرماه را به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری کرده‌اند و با اینکه چند روزی از آن گذشته اما هنوز آثار آن در شهر شیراز دیده می‌شود.

همزمانی اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس سبب شد که این دو مناسبت توام با هم اجرا شود که از جمله آنها می‌توان به اجرای نمایش خیابانی با نام «سرباز وطن» اشاره کرد که به نویسندگی و کارگردانی اصغر گروسی، مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان فارس با هنرنمایی بازیگران جوان و نوجوان در این هفته اجرا شد و قرار است که این اجراها با بازگشایی مدارس در مکان‌های آموزشی ادامه داشته باشد.

نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اعلام شدتئاتر خیابانی مریوان پس از وقفه 2ساله مجدداً برگزار می‌شود

گروسی در گفت‌وگو با تسنیم درباره این نمایش و جزئیات آن اظهار داشت: نمایش خیابانی سرباز وطن روایتگر معرفی برخی از شهدای شاخص شهر شیراز و استان فارس از جمله عبدالله اسکندری، مرتضی جاویدی، مریم رحیمی از شهدای سلامت استان فارس، نسرین افضل و روایت زندگی 2 نفر از پدران و مادران شهدای استان که 3 شهید تقدیم انقلاب کردند، است.

وی با بیان اینکه این نمایش در هفته دفاع مقدس اجرا شد اما با بازگشایی مدارس نیز در مدارس ادامه می‌یابد، گفت: وجه امتیاز این نمایش این بود که همه بازیگران جوان و نوجوان بودند که همین امر هم به نزدیک شدن جوانان با مفاهیم دفاع مقدس کمک می‌کند و هم ارتقای تئاتر خیابانی را با پرورش استعدادهای جوان به همراه دارد.

امیر مهبدی، رضا گردپور، علی جمالی، محمدامین کاظمی، امیدرضا زارع، افشین شریعتی، مریم دهقانی، مریم حسن‌پور و صحرا لاله‌زاد هنرمندان جوان این نمایش بودند که مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان فارس در صحبت‌هایش به آن اشاره کرد.

به گفته گروسی این کار با همت واحد نمایش حوزه هنری و با مشارکت بسیج هنرمندان و بنیاد شهید استان تهیه شده است که در این مدت نیز 15 نوبت در نقاط مختلف شهر از بالاترین سطح اجتماعی و رفاهی تا پایین‌ترین سطح رفاهی اجرا شده است.

یکی دیگر از وجوه امتیاز این نمایش که مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان فارس به آن اشاره می‌کند، اجرای آن در موکب‌های عزاداری بوده که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده بود و این می‌تواند نقطه مثبتی برای پیوند زدن بیشتر آئین‌های مذهبی شهر با هنر و نمایش باشد.

ادبیات و زبان همه فهم نقطه مثبت دیگری است که در این نمایش خیابانی به کار گرفته شده به گونه‌ای که به گفته گروسی ادبیات و زبان نمایش به گونه‌ای است که همه افراد با هر سن و سطح دانشی می‌توانند نکات مربوط به خود را از آن استنباط کنند.

وی که سابقه پرداختن به موضوعات شهدا و دفاع مقدس در قالب نمایش خیابانی را در کارنامه خود دارد، درباره استفاده از این سبک برای این مفاهیم می‌گوید: شهدا به ویژه شهدای استان فارس غریب واقع شدند و اگر کتابی تولید شده یا نمایشی اجرا شده در یک مقطه خاص بوده و بعد از آن به فراموشی سپرده شده است.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان فارس معتقد است که باید با ابزار هنرهایی مانند نمایش خیابانی مفاهیم دفاع مقدس و یاد شهدا را به میان مردم برد چراکه گرفتاری‌های زندگی روزمره شاید به همه افراد اجازه رفتن به سالن نمایش را ندهد کما اینکه در مدت همه گیری کرونا نیز سالن‌های نمایش تعطیل شدند پس لازم است که نمایش با تئاتر خیابانی دوباره به میان مردم رود.

انتهای پیام/424 /ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید