سرلشکر صفوی: اهمیت جهان اسلام زمینه ساز نقش آفرینی در مسائل ژئوپلیتیکی است


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سرلشکر سید یحیی صفوی مشاور عالی فرماندهی کل قوا در همایش بین المللی هندسه نظم نوین جهانی که از صبح امروز در دانشگاه دفاع ملی آغاز شده و ادامه دارد، گفت: . به مدت دو روز: «در تاریخ معاصر، تقریباً در 500 سال اخیر)، یعنی در دوران افول تدریجی قدرت در شرق و ظهور استعمار و نظم اروپایی و امپریالیستی، «مرکز قدرت جهانی» همواره در جهان غرب قرار داشته است.در سایه این نظم استعماری، اندیشه و ادراک جهان غرب امکان توسعه و گسترش در جهان را یافت.

وی ادامه داد: ارزش‌ها و مظاهر مادی و معنوی تمدن غرب با قدرت نظامی، اقتصادی و علمی استعماری بر دیگر نظام‌های جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی تحمیل شد. در این دوره، روابط قدرت و سیاست و حکمرانی در سطح ملی، منطقه ای و جهانی ماهیتی «غربی و سکولار» داشت. یا خصلت «سوسیالیستی و ضد دینی» به خود گرفت; یا ماهیت ناسیونالیستی دارد.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به استعمار کشورهای ضعیف توسط ابرقدرت ها گفت: منابع و سرمایه های مادی و معنوی سایر کشورهای جهان نیز در سیاست ها و مناسبات داخلی یا خارجی نظام قدرت غرب دخیل بودند. در این دوره علیرغم وجود ایمان عمیق و مبانی دینی در جوامع مسلمان و در عین حال توانمندیهای عظیم انسانی و مادی کشورهای مسلمان، به دلیل غلبه رویکرد غربی و تجربه اروپا از قرون وسطی، نقش دین . و مکتب حیاتبخش اسلام در اداره جوامع و نقش کشورهای مسلمان در عرصه منطقه ای و جهانی به جنگ رفت.

وی ادامه داد: بر اساس مکتب اصیل اسلام ناب محمدی (ص) و رویکرد مترقی فقه شیعه، انقلاب کبیر اسلامی به پیروزی رسید و مردم مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را ایجاد کردند. نظام سیاسی این پدیده ضربه بزرگی به ساختار قدرت جهانی که خصلت دوقطبی داشت وارد کرد.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: با پایان یافتن جنگ سرد به تدریج تغییرات عمده ای در ساختار ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک جهان پدیدار شد. بنیان ساختار قدرت جهانی مبتنی بر دو ایدئولوژی لیبرالیسم و ​​سوسیالیسم فرو ریخته است. نیروهای خفته و سرکوب شده غیرغربی به ویژه ساختارهای انسانی و فرهنگی مسلمانان که بیش از 5 قرن تحت فشار استعمار و استبداد بودند، فرصت ظهور پیدا کردند.

وی گفت: منظور از عناوینی مانند «دوره گذار ژئوپلیتیک»، «نظم نوین جهانی»، «پیچ تاریخی»، «تمدن نوین اسلامی» در ذهن سیاستمداران یا دانشمندان چیست؟ ابعاد ذهنی علمی یا ایده آلیستی به موقعیت هایی گفته می شود که در آن ساختار، قواعد و عملکرد نظم جهانی دستخوش تغییرات اساسی شده و ظهور نظم جدیدی را تضمین می کند.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به تحولات سیاسی سال های اخیر تصریح کرد: شدت اقدام غرب و آمریکا علیه چین و روسیه، همگرایی بیشتر روسیه و چین، ظهور غرب و … آمریکا علیه چین و روسیه قدرت های جدید منطقه ای مانند ایران، هند، برزیل و ترکیه و غیره. زمزمه علائم ملموس افول قدرت آمریکا و حرکت قدرت از غرب به شرق جهان؛ بازتعریف امنیت و دفاع در کشورها و اتحادیه ها و بسیاری موارد دیگر نشان می دهد که محیط جهانی در حال تغییر به شرایط دیگر است و در این بین فرصت ها و چالش های زیادی برای بازیگران پدید آمده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به توانمندی های جغرافیای طبیعی و انسانی جهان اسلام اشاره کرد و گفت: جهان اسلام شامل پیکره ای اصلی است که از سواحل اقیانوس اطلس آغاز می شود و بخش عمده ای از آسیا، آفریقا و را شامل می شود. بخشی از اروپا وسعت جهان اسلام حدود 32 میلیون کیلومتر مربع معادل حدود 22 درصد از سطح زمین است و از نظر دسترسی به مناطق وسیع جغرافیایی جهان، جهان اسلام به مناطق وسیع دسترسی دارد. اقیانوس های هند و اقیانوس آرام و همچنین قاره های بزرگ آسیا، آفریقا، اروپا و اقیانوسیه.

سرلشکر صفبی خاطرنشان کرد: با نگاهی به نقشه جهان به این واقعیت پی می بریم که اگر جهان اسلام جایگاه واقعی خود را درک کند، می توان آن را هسته اصلی بلوک قدرت در نظام بین الملل دانست، علاوه بر این که مکمل هم نیست. . خطاب به قدرت های بزرگ.. ایفای نقش در مسائل ژئوپلیتیکی جهان یکی دیگر از عوامل مهم جهان اسلام است. جهان اسلام در طول تاریخ جزئی از مسائل و در مرکز تحولات ژئوپلیتیکی جهان بوده است.

وی افزود: کشورهای اسلامی در اکثر نهادهای بین المللی هستند. همه کشورهای اسلامی عضو سازمان ملل هستند و با عضویت دوره‌ای در شورای امنیت و تصویب تصمیمات در مجمع عمومی، قدرت تأثیرگذاری بر ترتیبات بین‌المللی را دارند.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا قرار گرفتن کشورهای اسلامی در مسیر و گلوگاه های انتقال انرژی در جهان را دلیل دیگری بر اقتدار جهان اسلام اعلام کرد و افزود: اهمیت سه آبراه مهم مالاکا. ، هرمز، باب. – المنداو و سوئز در حوزه انتقال انرژی بر هیچکس پوشیده نیست. نیست؛ به گونه ای که میانگین انتقال روزانه نفت از طریق تنگه هرمز حدود 17.5 میلیون بشکه است. موضوع مهم دیگر مرتبط با نقش کشورهای اسلامی در ژئوپلیتیک انرژی، موضوع نقش آنها در قالب سازمان های بین المللی در حوزه انرژی به ویژه اوپک و اوپک گاز است.

وی در پایان تصریح کرد: شرط تبدیل جهان اسلام به قطب قدرت در نظام بین الملل، شناخت، درک و درک مشترک از ظرفیت های فراوان ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی این کشورها و جوامع، برای منفعت جمعی و ژئوپلیتیکی است. بلوغ این حوزه وسیع فرهنگی و متمدن است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید