سفر نجیب میقاتی به فرانسه/ درخواست بیروت برای ازسرگیری مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الجمهوریه، منابع آگاه لبنانی گزارش دادند که «نجیب میقاتی» نخست وزیر این کشور قرار است طی یک سفر قریب الوقوع به فرانسه که احتمالا روز جمعه باشد، تصمیمات مربوط به کنفرانس «سیدر» (اجلاسی که به منظور جمع آوری کمک مالی برای لبنان در آوریل سال 2018 در پاریس برگزار شد) که به موجب آن قرار است 3 تا 4 میلیارد دلار کمک مالی به لبنان ارائه شود را با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه مورد بررسی قرار دهد؛ چرا که پیشتر ماکرون وعده‌هایی درباره فعال کردن مجدد این کنفرانس و کمک به لبنان داده بود.

بر اساس این گزارش، نجیب میقاتی همچنین قصد دارد مذاکرات آینده میان لبنان و صندوق بین المللی پول را که به موجب آن لبنان با گرفتن وامهایی از این صندوق برخی از پروژه‌های حیاتی را در سطح زیر ساختی لبنان اجرا خواهد کرد مورد بررسی قرار دهد. این اتفاق در صورت توافق صندوق بین‌المللی پول با مقامات لبنانی در خصوص اجرای اصلاحات اعلام شده در کنفرانس سیدر و ابتکار فرانسه رخ می‌دهد.

منابع همچنین پیش‌بینی می‌کنند که یکی از موضوعات مورد علاقه ماکرون در دیدار با نجیب میقاتی اطمینان از سپردن اجرای پروژه‌های بازسازی بندر بیروت و ترمیم بخش فرسوده برق لبنان به شرکت‌های فرانسوی است؛ به ویژه اینکه تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده و ماکرون برای پیروزی در انتخابات نیاز به یک دستاورد سیاسی دارد که سرمایه‌گذاری در لبنان می تواند موقعیت او را در این رقابت‌ها تقویت کند.

منابع آگاه درباره مقدمات سفر نجیب میقاتی به پاریس گزارش دادند که تلاش‌ها برای ترتیب دادن اولین ملاقات میان نجیب میقاتی و امانوئل ماکرون چند روز قبل از تشکیل دولت لبنان آغاز شد.

به گفته منابع سیاسی لبنان، نجیب میقاتی در اولین جلسه شورای وزیران پیشنهاد ایجاد یک کمیته برای مدیریت مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول به سرپرستی «سعاده الشامی» معاون نخست وزیر را داده است. این کمیته همچنین شامل وزرای دارایی و اقتصاد و نیز رئیس بانک مرکزی می‌شود؛ چرا که معاون نخست وزیر تجربه بالایی در امور صندوق بین‌المللی پول داشته و چند سال در این زمینه کار کرده است.

لبنان چگونه می‌تواند ثروت دریایی خود را از چنگ اسرائیل خارج کند؟تأمین امنیت خط لوله انتقال گاز از سوریه به لبناناذعان آمریکا به شکست «قانون سزار» بعد از ورود سوخت ایران به لبنان

درخواست بیروت برای ازسرگیری مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی و دفاع از حقوق لبنان

از طرف دیگر «عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه لبنان که قرار است امروز با «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت دیدار کند درخواست لبنان برای ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی را ابلاغ خواهد کرد.

دوروتی شیا که روز گذشته اولین فعالیت رسمی خود در دوره دولت جدید لبنان را بعد از بازگشت به بیروت آغاز کرد با نجیب میقاتی دیدار داشت.

در همین زمینه منابع آگاه اعلام کردند که «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان امروز با «بسام یاسین» رئیس هیئت مذاکره کننده لبنانی دیدار می‌کند تا چارچوب‌های احتمالی برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در منطقه مورد مناقشه را مورد بحث قرار دهد. آماده سازی شرایط مورد نیاز در صورت ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم با طرف اسرائیلی و آنچه که می‌توان برای بازگرداندن حقوق کامل لبنان در منطقه دریایی مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی انجام داد از جمله موضوعاتی است که میشل عون امروز مطرح می‌کند.

در سایه تماس‌های انجام شده میان وزارت خارجه لبنان با واشنگتن و سازمان ملل طی روزهای گذشته قرار شد تا چهارشنبه آینده با توافق رئیس جمهور و نخست وزیر جلسه‌ای در کاخ ریاست جمهوری برای بررسی موضوع تجاوزات اسرائیل به حقوق دریایی لبنان و چگونگی دفاع از آن برگزار شود.

کارشناسان معتقدند بعد از اقدامی که حزب الله با واردات سوخت از ایران به لبنان انجام داد و شکست محاصره آمریکا، اکتشاف یک جانبه رژیم صهیونیستی در منطقه دریایی مورد مناقشه با لبنان نشان دهنده دو مورد است: اینکه در وهله نخست طرف آمریکایی- صهیونیستی بعد از بازخوانی مسئله توازن قوا در منطقه که توسط کشتی‌های ایرانی و ورود سوخت ایران به لبنان تحت تاثیر قرار گرفته و آمریکا را مجبور به نادیده گرفتن بخشی از تحریم‌های سوریه کرد، تصمیم گرفته تا مذاکرات غیر مستقیم لبنان و رژیم صهیونیستی را متوقف کند.

فرضیه دوم این است که احتمال می رود این تحرکات صهیونیست‌ها در منطقه مورد مناقشه، با هدف مجبور کردن لبنان به پذیرش شروط آمریکایی- اسرائیلی در مذاکرات احتمالی آینده باشد.

رژیم صهیونیستی با برگزار کردن مناقصه‌ای قراردادی را با شرکت«هالیبرتون» در زمینه اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه بین لبنان و فلسطین اشغالی امضا کرده است که این نقض آشکار توافقنامه های سازمان ملل است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید