سفر نمایندگان آمریکایی به تایوان/چین: واشنگتن درباره تایوان توهم نداشته باشد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، خبرگزاری رسمی تایوان اعلام کرد: پنج عضو مجلس نمایندگان آمریکا قرار است امروز جمعه وارد تایوان شوند تا با تسای اینگ ون رئیس و مقام های وزارت دفاع این کشور رایزنی کنند.

تایوان؛ بزرگترین قربانی جنگ احتمالی آمریکا و چیندعوت دولت بایدن از تایوان برای شرکت در نشست دموکراسی

بر اساس این گزارش نمایندگان آمریکایی هم اکنون در سفر خود به مناسبت عید شکرگزاری در شرق آسیا به سر می برند و قصد دارند به ژاپن و کره جنوبی نیز سفر کنند.

این دومین سفر نمایندگان آمریکایی به تایوان طی ماه جاری به شمار می رود، این در حالی است که تنش ها بین چین و تایوان تشدید شده است.

چین فشارهای سیاسی و نظامی خود علیه تایوان را افزایش داده و بار دیگر بر این مساله تاکید کرده است که تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک چین است.

با این حال تایوان نیز اعلام کرده است که برای دفاع از خود در برابر هرگونه اقدام چین آماده است.

فهرست منتشر شده نشان می دهد دولت بایدن از تایوان نیز برای شرکت در نشست دموکراسی دعوت کرده است. این نشست قرار است ماه آینده برگزار شود. این اقدام احتمالا با واکنش منفی پکن روبرو خواهد شد.

این اقدام با مخالفت و خشم چین روبرو شده است. چین بارها اعلام کرده است که تایوان بخشی از خاک این سرزمین است و هرگز یک کشور مستقل نخواهد شد.

برگزاری این نشست برای نخستین بار آزمون بزرگی برای سیاست خارجی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که در سخنرانی ماه فوریه اش تاکید کرد قصد دارد آمریکا را به جایگاه رهبری جهانی خود بازگرداند و با گسترش نفوذ روسیه و چین مقابله کند.

این نشست مجازی طی روزهای 9 و 10 دسامبر از سوی وزارت خارجه آمریکا برگزار خواهد شد و بیش از 110 شرکت کننده خواهد داشت.

بر اساس ادعای وزارت خارجه آمریکا هدف اصلی از برگزاری این نشست مقابله با افت ارزش های دموکراتیک و حقوق بشری و آزادی در سراسر جهان خواهد بود. این فهرست شامل چین و روسیه نیست.

دعوت آمریکا از تایوان در شرایطی صورت گرفته است که چین فشار زیادی را بر کشورهای مختلف وارد کرده تا روابط خود را با این جزیره قطع کرده یا کاهش دهند.

تایوان اعلام کرده است که چین هیچ حقی ندارد تا درباره مسائل داخلی این جزیره اظهارنظر کند.

اختلافات عمیق بر سر تایوان در نشست مجازی روسای جمهور آمریکا و چین که اوایل ماه جاری برگزار شد، کاملا نمایان و مشهود بود.

در حالی که بایدن بر حمایت ایالات متحده از سیاست دیرینه چین واحد تاکید کرده ولی در عین حال رسما گفته است که به شدت با تلاش های یکجانبه برای تغییر وضعیت منطقه یا تضعیف صلح و ثبات در تنگه هرمز مخالفت خواهد کرد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین نیز تاکید کرده است: کسانی که در تایوان به دنبال استقلال هستند و حامیان آنها در ایالات متحده، در حال بازی با آتش هستند.

چین: آمریکا نباید هیچ گونه توهمی درباره تایوان داشته باشد

وزارت دفاع چین روز پنجشنبه اعلام کرده است که هیچ جایی برای مصالحه و سازش بر سر تایوان وجود ندارد و ایالات متحده نباید هیچ گونه توهمی در این باره داشته باشد. واشنگتن اقدامات تحریک آمیزی در قبال تحولات منطقه داشته است.

چین می گوید، مساله تایوان حساس ترین مساله در روابطش با ایالات متحده است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید