سموم بی‌کیفیت بلای جان کشاورزان و باغداران زنجانی/ توزیع 100 تن سموم تقلبی توسط سودجویان

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، استان زنجان سالانه قریب به 3 میلیون تن انواع محصولات باغی و کشاورزی تولید می‌کند که برای به ثمر رساندن محصولات به اجبار سموم مختلف آفت کش، قارچ‌کش، سموم مبارزه با گیاهان مزاحم و سایر سم‌ها را استفاده می‌کند.

بنابراین هر چه کیفیت این سموم بالاتر باشد قطعاً میزان استفاده سم در نوبت‌های مختلف پایین آمده و هزینه‌های تحمیل شده بر کشاورزان نیز کاهش خواهد یافت.

متاسفانه امسال کشاورزان در چندین مرحله بعد از مصرف سموم اعلام کردند که سم مورد استفاده کیفیت و کارایی لازم را ندارد، حتی در برداشت محصول سیب از سطح باغات به دلیل آفت بالایی که در محصول وجود داشت ریزش میوه شدید بود و ضرر بالایی را به باغداران وارد ساخت.

البته بی‌کیفیتی سموم تنها مختص محصول سیب نبود و طبق اذعان زارعان که از انواع سموم برای مبارزه با آفت تریپس پیاز، مینوز گوجه و آفت صیفی‌جات استفاده کرده بودند سم کارساز نبود و عملا تاثیر سو خود را بر محصول برداشت شده گذاشت.

رکوردشکنی زنجیره مکانیزاسیون کشاورزی/ 4 هزار میلیارد تومان برای مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شد + فیلماستاندار خراسان رضوی: بهره‌وری در کشاورزی و دامپروری مدنظر قرار گیردآسیب‌شناسی «مناقشات آبی»| ضرورت توجه بخش کشاورزی به "سند ملی آب"/ هرچه سریع‌تر باید الگوی کشت با اقلیم متناسب شود

اما به نظر می‌رسد بی‌کیفتی سموم بیشتر در ارتباط با تقلبی بودن آن بوده است چراکه سردار رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی استان زنجان از کشف 7 کارگاه سموم تقلبی در استان خبر داد و گفت: این شبکه شامل چندین عناصر اصلی بود که با هوشمندی ماموران نیروی انتظامی 6 متخلف دستگیر شد.

وی با بیان اینکه سمی که در مبدا تولید می‌شود تا در نهایت به مقصد مصرف برسد باید پروسه‌ای را سپری کند، افزود: متخلفان با شبکه‌ای که ایجاد کرده بودند خارج از شبکه اقدام به تولید و توزیع این سموم تقلبی می‌کردند.

فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان با بیان اینکه تا حال حاضر قریب به 100 تن از این سموم تقلبی به ارزش 100 میلیارد تومان در سطح کشور توزیع شده است گفت: همین امر سبب ضرر و زیان به باغداران و کشاورزان شده است.

در این راستا نبی‌الله بختگی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سموم دفع آفات گیاهی از مراحل اولیه تولید در کارخانه‌های کشور و سموم وارداتی خارج کشور مورد رصد قرار می‌گیرد و در آزمایشگاه‌هایی که مورد تایید سازمان حفظ نباتات است مورد آزمایش قرار گرفته و از نظر کیفیت و موارد موثره که برای کنترل هر آفت توصیه شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اجازه توزیع در عاملیت‌های توزیع سموم صادر می‌شود.

وی افزود: اگر ارزیابی‌ها نشان دهد سم خاصیت و کیفیت لازم برای کنترل آفت ندارد مانع از خروج و توزیع آن در کشور می‌شود و اجازه فروش به عاملیت‌های فروش در کشور داده نمی‌شود.

انتهای پیام/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید