سندروم مرموز هاوانا به جان دیپلمات‌های آمریکایی در برلین افتاد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "دویچه وله" آلمان خبر داد که دولت آمریکا در حال بررسی موارد متعددی از یک عارضه ناشناخته در میان دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت این کشور در برلین است.

به گزارش نشریه وال استریت ژورنال آمریکا و اشپیگل آلمان، حداقل دو تن از کارمندان سفارت آمریکا به دلیل بروز علایم مشابه "سندروم هاوانا" به مراقبت‌های پزشکی نیاز پیدا کرده‌اند.

شناخته‌شده‌ترین علایم عارضه موسوم به "سندورم هاوانا" سردرد و حالت تهوعی است که هنوز دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. مبتلایان به این سندروم ممکن است دچار سرگیجه، خستگی و نیز مشکل بینایی یا شنوایی نیز بشوند.

روزنامه وال استریت ژورنال از قول دیپلمات‌های آمریکا نوشته که برخی از کسانی که دچار این سندروم شده‌اند، توانایی کار کردن ندارند. موارد اعلام شده در برلین، اولین نمونه از سندروم هاوانا در یکی از کشورهای عضو ناتوست که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند.

دیپلمات‌های آمریکایی اذعان کرده‌اند که در گذشته موارد مشابهی در سایر کشورهای اروپایی نیز وجود داشته است. برخی از قربانیان این سندروم مقامات سرویس‌های امنیتی بودند که بیش از همه در ارتباط با روسیه کار می‌کرده‌اند.

اولین نمونه‌های "سندروم هاوانا" پنج سال پیش در میان دیپلمات‌های آمریکایی و کانادایی مستقر در هاوانا، پایتخت کوبا مشاهده شد. از سال 2016 تا کنون دهها دیپلمات آمریکایی و کانادایی و نیز نزدیکان آنها در کوبا از عوارض این سندروم رنج می‌برند.

بعد از آن مواردی نیز در چین، روسیه و خود ایالات متحده مشاهده شد. آخرین مورد دیده شده اخیرا در سفارت آمریکا در وین، پایتخت اتریش بود.

قول جدید «محمود عباس» به فرستاده آمریکاقرارداد یک میلیارد دلاری آمریکا برای فروش بالگرد و هواپیما به استرالیا

"ویلیام برنز"، رئیس سازمان سیا چندی پیش در یک مصاحبه رادیویی اعلام کرده که همه اقدامات لازم را انجام می دهد تا این معما حل شود. به گفته وی در سراسر دنیا تا به حال 200 نفر تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته‌اند که نیمی از آن ها از کارکنان سازمان سیا بوده‌اند.

بیش از 20 نفر از ماموران اطلاعاتی، دیپلمات‌ها و دیگر شاغلان دولت آمریکا در وین تیز چندی پیش دچار این سندروم شدند.

به گزارش رسانه های غربی دولت آمریکا، سازمان اطلاعات و همچنین وزارت امور خارجه این کشور تحقیقات گسترده‌ای پیرامون این سندروم مرموز را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید