سند 800 هکتار از اراضی منطقه «دُزالوم» گنبدکاووس به نام منابع طبیعی صادر شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از دادگستری استان گلستان، حیدر آسیابی از صدور سند 800 هکتار از اراضی مراتع گنبد کاووس به نام منابع طبیعی با ورود دستگاه قضایی خبر داد و بیان کرد: حکم نقل و انتقال این مراتع در مرحله اجرای احکام بود که با ورود دادگستری گلستان و پیگیری های قضایی با شعبه صادرکننده دستور در تهران، روند اجرای حکم متوقف و در نهایت دستور به نفع منابع طبیعی صادر شد.

رئیس کل دادگستری گلستان خاطرنشان کرد: پس از صدور این دستور، بلافاصله حدنگاری این مراتع در منطقه «دُزالوم» گنبدکاووس انجام شد و سند آن به نام منابع طبیعی تثبیت شد و به این ترتیب به چهار دهه کشمکش بر سر مالکیت این مراتع پایان داده شد.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال با پیگیری‌های قضایی، سند دو هزار هکتاری دو تالاب بین‌المللی «آلا گل» و «آلماگل» گنبد کاووس هم حدنگاری و سند آن به نام سازمان جنگل ها و مراتع کشور صادر شد.

آسیابی ادامه داد: 380 هکتار از مراتع منطقه «چپرقویمه» گنبدکاووس هم پس از یک دعوای حقوقی 30 ساله با رای دادگاه‌های گلستان امسال به نام منابع طبیعی سند خورد و پارسال هم با پیگیری دستگاه قضایی استان گلستان 470 هکتار از مراتع گنبد کاووس پس از 50 سال به منابع طبیعی برگردانده شد.

کم‌توجهی به منابع طبیعی عامل اصلی بسیاری از چالش های زیست محیطی است90 هزار متر مربع از اراضی ملی و منابع طبیعی نوشهر آزادسازی شدبیش از 600 هکتار از اراضی ملی گلستان به منابع طبیعی بازگشت

رئیس کل دادگستری گلستان تاکید کرد: از همه ظرفیت‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان گلستان برای جلوگیری از دست‌اندازی و تغییر کاربری جنگل‌ها، مراتع و سواحل استفاده می‌کنیم و خوشبختانه با همین پیگیری‌ها تاکنون 96 درصد اراضی منابع طبیعی استان گلستان حدنگاری شده و در حال صدور سند به نام منابع طبیعی است.

وی در پایان گفت: در شش ماهه نخست امسال نیز 663 هکتار از اراضی جنگلی، مرتعی و ساحلی با رای دادگاه‌های استان گلستان به منابع طبیعی بازگردانده شد.

انتهای پیام/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید