شاهین پس از فعالیت 1200 کیلومتری، در جنوب دریای عمان آرام گرفت

– اخبار استانها –

محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: طوفان شاهین پس از طی مسافت حدود 1200 کیلومتری از شمال غرب هند تا جنوب دریای عمان، بالاخره به سواحل کشور عمان برخورد کرد و پس از تضعیف شدن، به طور کامل از بین رفت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: چهارشنبه گذشته کم فشار فعال در شمال غرب هند با ورود به دریای عرب به یک کم فشار حاره ای تبدیل شد و با دریافت انرژی لازم از دریا، به یک چرخند حاره ای تبدیل شد.

وی افزود: این چرخند سپس با دریافت انرژی از آب دریا به یک طوفان گرمسیری شدید تبدیل شد و به سمت سواحل ایران و دریای عمان حرکت کرد.

درخواست نیکزاد از دولت؛ برای مقابله با طوفان در استان سیستان و بلوچستان اقدام عاجل شودطوفان «شاهین» تندترین باد چابهار در 40 سال اخبر را رقم زد/ در 24 ساعت 2 برابر فصل پاییز باران باریدبارش‌های طوفان «شاهین» در 35 ایستگاه هواشناسی با بیشینه 72 میلیمتر ثبت شد

حیدری ادامه داد: طوفان پس از نزدیک شدن به سواحل استان و عبور از مقابل آن، به سمت آبهای مرکزی دریای عمان متمایل شد و حرکتی جنوب غربی به خود گرفت.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برآوردهای ما نشان می دهد که طوفان حاره ای شاهین در فاز ثانویه خود حدود 1200 کیلومتر و در فاز اولیه از خلیج بنگال تا غرب هند با نام «گلاب» بیش از 1500 کیلومتر طی کرده است.

وی بیان کرد: طوفان شاهین پس از برخورد به ساحل کشور عمان در فاصله حدود 160 کیلومتری از غرب مسقط به کم فشار تبدیل شد و در نهایت از بین رفت.

حیدری گفت: این طوفان سبب وقوع بارش های شدید، باد شدید و گردوخاک، سیلاب و آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه های محلی، صاعقه و افزایش شدید ارتفاع موج در مناطق ساحلی استان شد.

وی افزود: بر اساس اعلام مسیولان محلی طوفان حدود 700 میلیارد ریال به شبکه برق منطقه خسارت وارد کرده است و خسارت سایر بخش ها همچنان درحال برآورد است.

انتهای پیام/392/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید