شجیع: ورزش حرفه‌ای؛ بذری که از ابتدا اشتباه کاشته شد

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا شجیع استاد دانشگاه در نشست تخصصی «ابعاد باشگاه داری حرفه‌ای» که به همت دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد گفت: متأسفانه هنوز تعریفی که از ورزش حرفه‌ای در ایران جاری است، تعریف از رده خارج شده مدل مول متعلق به سال 1950 است؛ در حالی که امروز شرایط و نیازهایی ایجاد شده که با این نگاه‌ها و رویکردهای سنتی نمی‌توان چالش‌ها را مرتفع کرد.

شجیع در ادامه به قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و اظهار داشت: در حالی که هدف سوم وزارت ورزش و جوانان «ساماندهی ‌و گسترش ورزش حرفه‌ای» تعیین شده، برای تحقق این هدف تنها دو وظیفه تعیین شده که این وظایف هم اقدامات جاری و بدیهی هستند که نمی‌توانند هدف مذکور را محقق کنند.

وی در ادامه افزود: ورزش حرفه‌ای یک موقعیت است که از اتصال باشگاه حرفه‌ای، لیگ حرفه‌ای، نظام حرفه‌ای و صلاحیت‌های حرفه‌ای دست اندرکاران آن پدیدار می‌شود. چطور می‌توانیم مدعی باشگاه داری حرفه‌ای باشیم ولی از حداقل زیرساخت‌های حقوقی لازم برای تحقق این مربع و اتصال آنها به یکدیگر محروم باشیم. معتقدم بذر «ورزش حرفه‌ای» که از فوتبال آغاز شد، از همان ابتدا ناقص کاشته شد و مانند کتابی چهار فصلی بود که تنها فصل اول آن نوشته و اجرایی شد. این کتاب بر اساس تجارب روز دنیا، سه فصل مهم دیگر هم دارد که باید تدوین شوند. طرح موضوعات مهم و البته بدیهی نظیر حق تبلیغات باشگاه‌ها و یا حق پخش تلویزیونی، تبعات کاشته شدن همین بذر ناقص است که چالش‌های آن در آینده هم بیشتر خواهد شد.

آمادگی فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی برای اعزام ورزشکاران توسط سایر بخش‌ها

این استاد دانشگاه در ادامه از تدوین طرح جامع تحول ورزش حرفه‌ای خبر داد و گفت: تصویب و ابلاغ نظام جامع باشگاه داری حرفه‌ای هم دردی از مشکلات ورزش حرفه‌ای دوا نمی‌کند. ما اکنون نیازمند یک طرح جامع، بومی و عملیاتی هستیم که همه جنبه‌ها را مورد توجه قرار داده و بخش‌های مختلف ورزش حرفه‌ای را به یکدیگر متصل کند.

وی‌ در پایان تأکید سند تحول ورزش حرفه‌ای در هسته اقتصاد ورزش دانشگاه امام صادق (ع) تکمیل و نهایی شده و جهت بررسی و تصویب نهایی در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید