شرایط سفر ایرانیان به گرجستان – تابناک


به گزارش تابناک، ایسنا نوشت: در نامه ای به امضای محمود ادیب – سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس گرجستان – که به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران ارسال شد، اعلام شد: با فرا رسیدن فصل بهار و افزایش روزافزون تعداد سفرها، سفرها به گرجستان نیز به دلیل وجود پروازهای مستقیم در روزهای هفته، نزدیک بودن مسیر، شرایط آب و هوایی مناسب و جاذبه های گردشگری و در نهایت، رژیم ویزا بین دو کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. در مقایسه با بسیاری از نقاط دیگر جهان.

بی توجهی برخی گردشگران ایرانی به قوانین ورود و اقامت در گرجستان، علیرغم انتشار اطلاعات راهنما و هشدارهای سفر در مقاطع مختلف در سایت سفارت و سایر راه های ارتباطی، منجر به افزایش تعداد امتناع ها شده است. و گاه متأسفانه دستگیری، بازداشت و حبس به دلیل همراهی با مواد مخدر و برخی کالاهای ممنوعه، لذت سفر را برای بسیاری دیگر از هموطنان تلخ می کند و به وجهه کشور لطمه می زند.

از این رو برای کاهش سختی این گونه سفرها، الزاماتی را برای ورود به گرجستان از طریق مرزهای زمینی و خطوط هوایی به شما یادآوری می کنیم:

داشتن بلیط هواپیما برگشت معتبر و تاریخ دقیق برگشت.

هر فرد باید یک بیمه نامه معتبر برای سفرهای هوایی و زمینی داشته باشد.

رزرو هتل معتبر (کوپن) در طول اقامت شما در گرجستان الزامی است.

برای هر روز اقامت خود به اندازه کافی پول برای هر نفر همراه داشته باشید، حدود 100 دلار.

پاسخگویی به سوالات و شبهات پلیس مرزی گرجستان به صورت شفاف و واضح در هنگام ورود.

مسافران باید به لیست کالاهای ممنوعه که در سایت سفارت نیز منتشر شده است توجه کنند.

لزوم اطلاع رسانی و جلب توجه کارکنان شرکت های هواپیمایی به مستثنی شدن دارندگان گذرنامه سیاسی و رسمی از شرایط فوق.

پیش از این سفارت ایران در گرجستان خاطرنشان کرد: سفر به گرجستان برای مقاصد گردشگری (با مدارک معتبر مسافرتی) بدون ویزا و به مدت 45 روز امکان پذیر است. اقامت بیش از 45 روز مستوجب جریمه نقدی و حتی امکان اخراج است.

در ضمن سفر به گرجستان برای مقاصد غیر گردشگری (تحصیلی، تجاری، سرمایه گذاری، کار و …) نیاز به ویزا دارد که باید قبل از سفر اخذ شود.

دولت گرجستان تمامی محدودیت های مربوط به ویروس کرونا را لغو کرده است و شهروندان همه کشورها برای عبور از مرزهای گرجستان نیازی به ارائه کارت واکسیناسیون یا نتایج آزمایش PCR ندارند.

سفارت ایران در تفلیس در پیام دیگری که در 5 اسفند 1401 منتشر شد به شهروندان ایرانی توصیه کرد علاوه بر مدارک اعلام شده در سفر به گرجستان، مدارک شناسایی از جمله کارت ملی را همراه داشته باشند.

سفارت ایران در تفلیس همچنین فهرستی از داروهای ممنوعه سفر به گرجستان را که جرم تلقی می شود و پیگرد کیفری دارند، اعلام کرده است: استامینوفن و کدئین، ترامادول، متادون، هلداکس، اگزازپام، دیازپام، اکستازی، کلد استاپ، کلرودیازپوکساید. ، ژلوفن، سوپرا کلد، آمی تریپتیلین، رادیدول 100، تدول 100، بنیکال، سودافد، کلونسپام، دیفنوکسیلات، افرین و سایر داروهای مشابه.

همچنین توصیه می شود: «از تیراندازی در مناطق مرزی و همچنین مناطق حساس گرجستان خودداری کنید و از سفر به مناطق خطرناک و مناطق مرزی خودداری کنید. اگر به این راه سفر می کنید به توصیه های راهنما توجه کنید. در صورت خرید از مرکز خرید، رسید خرید را تا پایان سفر نزد خود نگه دارید تا در صورت بروز مشکل قابل پیگیری باشد. مراقب ارائه پاسپورت جعلی و یا ویزای جعلی سایر کشورها در گذرگاه های مرزی گرجستان باشید، چنین اقداماتی منجر به دستگیری فرد می شود.

برخی از وسایل تزئینی مانند خنجرهای تزئینی جزو سلاح های لبه دار محسوب می شوند و اجازه ورود به کابین هواپیما را ندارند. از بردن چمدان با سایر مسافران جدا خودداری کنید.

مراقب باشید و از قوانین گرجستان در مناطق مرزی از جمله نیاز به حفظ نظم و عدم عکاسی پیروی کنید.

همچنین از بحث های بیهوده و خارج از چارچوب با مرزبانان خودداری کنید و به یاد داشته باشید که تمامی مکالمات با مرزبانان توسط دوربین های داخل لابی و همچنین دوربین های موبایل پلیس ضبط می شود.

در ماه های اخیر گزارش هایی مبنی بر ممانعت از ورود برخی اتباع ایرانی به گرجستان منتشر شده است. برخی از این مسافران گفتند که مدارک کامل سفر به همراه داشتند اما بدون توضیح از ورود به گرجستان منع شدند. این اتفاق برای تعدادی از گردشگران تورهای گردشگری رخ داد. به گفته فعالان گردشگری، این جلسات با توجه به سیاست ضد مهاجرتی دولت گرجستان و تقریبا از سال 2017 افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید