ششمین سالگرد شهادت سرلشگر شهید حاج حسین همدانی برگزار می‌شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ٬ ششمین مراسم سالگرد شهادت قافله سالار شهدای مدافع حرم٬ حبیب سپاه شهید حاج حسین همدانی و دیگر شهدای مدافع حرم استان همدان 15 مهرماه برگزار می‌شود.

این مراسم در گلزار شهدای باغ بهشت همدان و بر سر مزار این شهید معزز با حضور اقشار مختلف مردم٬ جمعی از دوستان٬ همرزمان و دیگر فعالان عرصه جبهه مقاومت برگزار خواهد شد.

طبق اعلام ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت این شهید معزز مراسم در دو بخش صبح از ساعت 9 تا 12 با سخنرانی مهدی طائب و بعدازظهر از ساعت 15 تا 18 با سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در سپاه حجت‌الاسلام حاجی صادقی برگزار می‌شود. این برنامه به‌صورت زنده از شبکه استانی همدان و استان‌هایی که شهید همدانی مسئولیتی در آنها داشتند به صورت زنده پخش می‌شود.

به گزارش تسنیم 16 مهرماه سالگرد شهادت یکی از مشهورترین فرماندهان سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی است که در جریان مقابله با گروهک‌های تکفیری و دفاع از حرم اهل بیت‌(ع) به شهادت رسید.

سردار شهید حسین همدانی که از او به عنوان نابغه جنگ‌های نامنظم در منطقه غرب آسیا یاد می‌شود، همان کسی است که با تشکیل نیروهای مردمی در سوریه و عراق، نقش بارزی در جلوگیری از پیشروی و باز پس‌گیری مناطق اشغالی از نیروهای تکفیری داشت.

این شهید معزز در سال 1333 در شهرستان همدان دیده به جهان گشود. دوران سربازی را در تیپ 55 هوابرد شیراز گذارند و در همان دوران جوانی از درس اخلاق آیت‌الله مدنی بهره برد و با تفکرات امام خمینی آشنا شد و در جریان مبارزه با رژیم پهلوی توسط ساواک دستگیر شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار شهید محمود شهبازی نقش موثری در راه اندازی سپاه همدان داشت و با شروع درگیری‌ها در کردستان برای مقابله با ضد انقلاب راهی کردستان شد. در همین دوران بود که فرماندهی عملیات مطلع الفجر و محور میانی سرپل ذهاب را با موفقیت پشت سر گذاشت و شاید این اولین گام در تبدیل شهید همدانی به یک فرمانده تاثیرگذار در آینده انقلاب اسلامی بود.

در سال 1360 بنابر این می‌شود تا تعدادی از فرماندهان سپاه در غرب کشور برای تشکیل یک تیپ جدید به جبهه جنوب اعزام شوند. نام حسین همدانی در بین سردارانی همچون حاج احمد متوسلیان، شهید همت و شهید شهبازی به چشم می‌خورد. در این برهه شهید همدانی در کنار شهید محمود شهبازی که تا آن زمان فرمانده سپاه همدان بود نقش بسزایی در تشکیل تیپ 27 محمدرسول الله ایفا می‌کند.

حضور موثر سردار همدانی در عملیات‌های فتح المبین و بیت‌المقدس با مسئولیت فرماندهی محور عملیاتی، تجربیات گران‌بهایی در اختیار این شهید قرار می‌دهد تا آنجا که با گسترش سازمان رزم سپاه، او به عنوان موسس و فرمانده لشکر 32 انصارالحسین همدان منصوب می‌شود.

سال‌های میانی دفاع مقدس فرا رسیده و نیاز به واحدهای رزمی جدید برای اجرای عملیات‌های بزرگتر احساس می‌شود. در همین برهه مسئولیت فرماندهی لشکر 16 قدس گیلان به عهده شهید همدانی گذاشته می‌شود تا در عملیات‌های مهم و سرنوشت سازی همچون کربلای 4 و 5 به نبرد با دشمن بپردازد.

پس از تجربه فرماندهی دو لشکر در عملیات‌های مهم و سرنوشت ساز دفاع مقدس، سردار همدانی در ادامه دفاع مقدس و در عملیات مرصاد مسئولیت معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس را برعهده می‌گیرد.

بعد از دوران دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد می‌رود تا آنچه را به صورت تجربی در جنگ آموخته بود را به دیگران منتقل کند. پس از دافوس، به عنوان فرمانده لشکر 4 بعث و سپس فرمانده قرارگاه نجف اشرف عهده دار تامین امنیت مناطق غربی کشور می‌شود و در این مسئولیت‌ هم کارنامه درخشانی در برخورد با گروهک‌های ضد انقلاب از خود به جای می‌گذارد.

انتخاب به عنوان جانشین نیروی مقاومت بسیج برای 2 دوره، معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه، فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص)، مشاور عالی فرمانده کل سپاه از دیگر مسئولیت‌های سردار در دوران پس از دفاع مقدس است.

اسرار مکتوم جنگ 8ساله| فرمانده به‌روایت فرمانده/ تمجید شهید همدانی از رشادت‌های شهید "قهاری‌سعید"+ فیلم جزئیاتی از برگزاری دومین جایزه شهید همدانی/ رونمایی از سایت به‌زودی جایزه شهید همدانی با تائید سردار سلیمانی رقم خورد

اما شاید یکی از مهمترین مسئولیت‌های سردار همدانی فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ آن هم در دوران سخت فتنه سال 88 است و در مهمترین سپاه استانی کشور با ویژگی‌های خاص بود.

با آغاز بحران سوریه و در خواست کمک دولت این کشور از ایران نیز ، با توجه به تجارب و شایستگی‌های سردار همدانی،‌ وی برای اعزام به جبهه سوریه انتخاب می‌شود. این شهید معزز سرانجام در 16 مهرماه سال 1394 در جریان مقابله با گروه‌های تکفیری در منطقه حلب سوریه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

انتهای پیام/742/ح

source article

دیدگاهتان را بنویسید