شورای امنیت از همه طرف ها در عراق خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و خویشتن داری کننددر این بیانیه آمده است: اعضای شورای امنیت حوادث خشونت بار 29 و 30 اوت در عراق را محکوم کردند و نسبت به گزارش های مربوط به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان ابراز نگرانی کردند.

اعضای شورای امنیت با در نظر گرفتن تلاش های دولت عراق برای برقراری نظم و امنیت در آن کشور، همه طرف ها را به آرامش و خویشتن داری دعوت کردند و از درخواست طرف های عراقی برای پرهیز از خشونت بیشتر استقبال کردند. .

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه طرف ها در عراق خواستند اختلافات سیاسی را به صورت مسالمت آمیز حل کنند، به حاکمیت قانون و حق تجمع مسالمت آمیز احترام بگذارند و از خشونت خودداری کنند.

ناآرامی های اخیر در عراق پس از آن رخ داد که مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق اعلام کرد که برای همیشه از سیاست کناره گیری می کند و باعث ناآرامی در بغداد و به ویژه در منطقه سبز شد.

پس از اعلام استعفای صدر از فعالیت سیاسی در عراق، معترضان طرفدار صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد هجوم بردند، اما منابع خبری عراقی بعدا اعلام کردند که نیروها

نیروهای امنیتی کشور کنترل کاخ ریاست جمهوری را به دست گرفتند و نیروهای طرفدار صدارا منطقه را ترک کردند.

ساختار هماهنگی گروه های شیعه عراق دوشنبه شب از جنبش صدر خواست به میز مذاکره بازگردد.

در بیانیه این گروه عراقی آمده است: ما خواهان بازگشت جنبش صدر به میز گفتگو هستیم.

این چارچوب استدلال می‌کرد که وقتی نهادهای دولتی هدف قرار می‌گیرند و در آستانه سقوط قرار می‌گیرند، بی‌طرفی غیرممکن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: نهادهای دولتی و امنیتی باید برای حفاظت از نهادهای دولتی و مراکز دولتی و خصوصی اقدام کنند.

این چارچوب از همه عراقی‌ها می‌خواست که از شورش خودداری کنند، زبان استدلال و گفت‌وگو را بر موضوعات دیگر ترجیح دهند و از هرج و مرج و خونریزی محافظت کنند.

مصطفی الکاظمی تیز، نخست وزیر دولت عراق دوشنبه شب گفت که نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از جان معترضان هستند.

الکاظمی دستور داد که نیروهای امنیتی از استفاده از مهمات و تیراندازی به سمت معترضان خودداری کنند و نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از معترضان هستند و هرگونه تخلف در این زمینه تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین اعلام کرد که لازم است تحقیقات فوری درباره حوادثی که در منطقه سبز بغداد ادامه دارد و منشا تیراندازی به معترضان آغاز شود و عوامل این حادثه شناسایی و مجازات شوند.

دیدگاهتان را بنویسید