شورای عالی آموزش و پرورش: پژوهشگران برای ترمیم و به‌روزرسانی سند تحول کمک کنند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حدود یک دهه پس از ابلاغ "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش" اجرای این سند همچنان محل مناقشه میان مسئولان است و در شرایطی که مقرر بود سند تحول بنیادین هر 5 سال یک بار بازنگری شود اما هنوز این سند به طور کامل وارد فاز اجرا نشده است.

در بخش سوم، فصل هشتم سند تحول بنیادین مقرر شده است که این سند در بازه‌های پنج‌ساله توسط شورای‌عالی آموزش و پرورش بازنگری شود و نسخه جدید به‌ تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برسد.

با وجود این، در یک دهه اخیر از زمان ابلاغ سند تحول بنیادین، عده‌ای معتقد بودند اگر ترمیم سند و رفع اشکالات آغاز شود، اصل اجرای سند متوقف می‌شود اما به این موضوع توجهی نداشتند که بخشی از توقف و کُندی اجرای سند به‌خاطر اشکالات و ابهامات سند تحول بنیادین است و این ترمیم به اجرای درست سند، جهت و سرعت می‌دهد.

به‌تازگی نیز شورای‌عالی آموزش و پرورش با اشاره به بِه‌روزرسانی سند تحول بنیادین گفته است: "مقدمات کار انجام‌ شده و ماده‌ واحده آن ‌هم در شورای‌عالی به‌تصویب رسیده و برای تأیید رئیس‌جمهور ارسال ‌شده است."

درباره نحوه اصلاح و به‌روزرسانی سند تحول اعلام شده است: ترمیم و به‌روز‌رسانی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کمیسیون راهبری تحول بنیادین شورای ‌عالی آموزش وپرورش با مسئولیت دبیرکل شورا و با حضور نمایندگانی از دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، نخبگان دانشگاهی و حوزوی، مدیران و معلمان و با در نظر داشتن «مطالعات پشتیبان» انجام خواهد شد.

شورای عالی آموزش و پرورش همچنین فراخوان ایده‌ها و نظرات کارشناسی درباره ترمیم و به‌روزرسانی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را ابلاغ کرده است.

اصلاح موارد مبهم‌ سند تحول

مجید رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اخیرا با اشاره به ماده واحده ترمیم و به روز آوری سند تحول بنیادین گفته است: در رویکرد اصلاحی برخی از مفاد سند که به دلیل ابهام و یا عدم برخورداری از اتقان و شفافیت کافی، نیاز به اصلاح دارند، مورد توجه و در رویکرد اجرایی زمینه‌سازی لازم برای تسهیل و تسریع استقرار و اجرای مفاد سند تحول مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گفته او برای این کار سه پژوهش از سوی شورای عالی آموزش و پرورش سفارش داده شد، نخست مرور سیستماتیک نقدها، مسائل، مشکلات و موانع اجرایی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دوم بررسی توفیقات مدرسه‌ای ایران در اجرای ایده‌ها و برنامه‌های تحولی و سوم مطالعه تطبیقی اجرای برنامه‌های تحولی آموزش و پرورش در کشورهای دیگر است؛ غیر از پژوهش‌های مورد اشاره در دو مرحله فراخوان عمومی دادیم. از طرفی به تمام معاونت‌ها و سازمان‌های حوزه ستادی و استان‌ها هم اعلام کردیم که چالش‌های شما برای اجرایی کردن سند و پیشنهاد شما برای روزآمدی سند چیست؟

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تأکید کرد که از مشارکت و نظرات فرهنگیان، صاحب‌نظران و پژوهشگران برای برای ترمیم و به‌روزآوری سند تحول بنیادین استفاده می‌شود.

صاحب‌نظران برای ترمیم سند تحول مشارکت کنند

دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش از مجریان، فرهنگیان، صاحب نظران و پژوهشگران حوزه تعلیم و تربیت دعوت می‌کند، پیشنهادها و نظرات خود را پیرامون ترمیم و به‌روزآوری سند تحول بنیادین از طریق سایت شورای عالی آموزش و پرورش به نشانی: www.sce.ir و پست الکترونیکی (ایمیل): ravabet.sce@medu.ir ارسال کنند.

پیش از این شورای عالی آموزش و پرورش فراخوانی را برای ترمیم و به‌روزآوری سند تحول بنیادین ارائه کرده بود که محورهای فراخوان و موضوع تک نگاشت شامل 7 بخش به شرح زیر بود:

  1. ارزیابی عناصر محتوایی و ساختاری سند تحول (تعیین نقاط قوت و ضعف محتوای سند از نظر اتقان، شفافیت و دوری از ابهام، تناسب با مبانی نظری، همسانی و سازگاری درونی سند، واقع‌بینی و تکیه بر یافته‌های علمی و پژوهشی معتبر، لزوم و کفایت مجموعه مولفه‌های سند و روابط میان آنها و پیشنهادات اصلاحی)
  2. تبیین سند تحول بنیادین با تمرکز بر زیرنظام‌های اصلی آن (تعیین نقاط قوت، ضعف و پیشنهادهای اصلاحی)
  3. شناسایی موانع درونی و بیرونی اجرای تحول در آموزش و پرورش
  4. شناسایی ظرفیت‌ها و امکانات عوامل سهیم و موثر در روند اجرای سند تحول بنیادین
  5. ارزیابی و تبیین تجارب زیسته و اجرایی سند تحول بنیادین با تاکید بر مدرسه
  6. شناسایی نیازهای نوظهور، شرایط نوپدید و تحولات پیش‌رو
  7. تعیین شاخص‌های اجرای سند تحول

فراخوان ارائه ایده‌ها و نظرات کارشناسان برای ترمیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را از اینجا مشاهده کنید.

"سند تحول بنیادین آموزش و پرورش" با نقشه فعلی اجرایی نخواهد شد!/ پیشنهاد 7 گام برای اجرای سندبررسی نقاط ضعف سند تحول بنیادین؛ فاخر در محتوا و ناتوان در اجراندانستن، نخواستن و نتوانستن مسئولان و معطلی 10 ساله سند تحول بنیادین9 دلیل معطل ماندن سند تحول بنیادینسند تحول بنیادین آموزش و پرورش بازنگری می‌شود/ رصد نظرات و نقدها در 10 سال گذشتهفراخوان ارائه ایده‌ها و نظرات کارشناسان برای ترمیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید