شکارچیان پرنده در پارس آباد دستگیر شدندبه گزارش ایرنا، محمد مجرد روز دوشنبه گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد حین گشت زنی و کنترل و مراقبت از مناطق تحت مدیریت دو قطعه پرنده شکاری را دستگیر کردند.

وی افزود: این شکارچیان متخلف با رسیدگی به زیستگاه پرندگان وحشی اقدام به زنده گیری یک پرنده شکاری شاهین کرده بودند که با مشاهده ماموران یک پرنده شکاری را رها کردند.

وی بیان کرد: از متخلفان ادوات شکار چند تله شکار به همراه پنج قطعه پرنده گرفتار شده در کبوتر از جمله اتاقک شکار کشف و ضبط شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد بیان کرد: این شکارچیان متخلف پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

مجرد با بیان اینکه حفاظت از نسل تمامی گونه های حفاظت شده نیازمند توجه جدی مردم و دوستداران طبیعت است، از محیط بانان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق شماره تماس مردمی 1540 اطلاع دهند.

به گفته مسئولان محیط زیست، برخی از شکارچیان با حفر چاله هایی در زمین به نام «کلبه» در آن پنهان می شوند و از طعمه برای نجات پرندگان شکاری استفاده می کنند که این امر در مناطق جنوبی کشور بیشتر دیده می شود. این پرندگان شکاری به صورت قاچاق وارد کشورهای حوزه خلیج فارس می شوند.

بر اساس قانون جریمه شکار برخی از پرندگان اعم از شاهین، شاهین، جوجه تیغی و باز، 600 میلیون ریال است.

به گزارش ایرنا، شاهین نام کلی 37 گونه پرنده شکاری است که از دسته طناب ها، پرندگان، شاهین ها، شاهین ها و شاهین ها هستند و در تمام قاره ها به جز قطب جنوب زندگی می کنند.

شاهین ها با چشمان کاملا سیاه، بدن باریک، بال های نوک تیز و خمیده، وجود پله بر روی منقار بلند، توانایی پرواز با سرعت بسیار بالا و تغییر جهت ناگهانی از دیگر پرندگان شکاری متمایز می شوند.

شاهین ها که از نظر نوع شکار و تکنیک شکار شکارچیان تخصصی هستند در شکار پرندگان پرنده و کشتن طعمه با منقار تخصص دارند در حالی که پسران دیگر در این کار تکنیک های مختلفی دارند و طعمه را با چنگال می کشند.

شاهین دریایی (یا شاهین دریایی) که گسترده ترین شاهین است، با رکورد سرعت 390 کیلومتر در ساعت، سریع ترین موجود روی زمین است.

شاهین ها از دیرباز محبوب ترین پرندگان شکاری بوده اند و از شاهین های اهلی و تربیت شده برای شکار استفاده می شده است.

تاکنون 309 گونه جانوری در استان اردبیل شناسایی شده است که 207 گونه پرنده، 29 گونه خزنده، هشت گونه از 2 گونه و 19 گونه ماهی است که از این تعداد 14 گونه در معرض خطر انقراض هستند.

شهرستان پارس آباد مغان با 177 هزار نفر جمعیت در 230 کیلومتری شمال اردبیل و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید