شکایت پرستارانی از سراسر دنیا علیه نقض حقوق بشر اتحادیه اروپا در مسئله واکسن

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، پرستارانی از همه دنیا در بیانیه‌ای اتحادیه اروپا را به نقض حقوق بشر در مسئله واکسیناسیون متهم کرده اند. در حالی که کشورهای فقیر خواستار لغو حق انحصاری واکسن ها هستند اما اتحادیه اروپا با این مسئله مخالفت می کند.

حالا یک انجمن پرستاری بین‌المللی شکایتی را در این باره به سازمان ملل ارائه داده و درخواست کرده که این نظام آپارتاید واکسن باید خاتمه یابد.

"اشپیگل" در ادامه نوشت: حدود دو سال بعد از شیوع ویروس کرونا در ووهان چین این پاندمی در بسیاری کشورهای دنیا هنوز تحت کنترل درنیامده است. شیوع ویروس جهش یافته جدید موسوم به اومیکرون هم این نگرانی را ایجاد کرده که این بحران همچنان مدت طولانی تری باقی بماند.

واکسن زدن همچنان به عنوان موثرترین سلاح برای مبارزه با این بحران مطرح است و البته در بسیاری کشورها واکسن کمی وجود دارد. به همین دلیل پرستارانی از سراسر جهان شکایتی را علیه اتحادیه اروپا و چهار کشوردیگر تنظیم و به سازمان ملل ارسال کرده‌اند.

آن ها این اتهام را به این کشورها وارد کرده اند که در حال ایجاد یک نظام آپارتاید واکسن هستند و با مسدود کردن توافق نامه موسوم به تریپس از این مسئله جلوگیری می کنند که واکسن در اختیار تمام جهانیان قرار گیرد. این پرستاران این اقدام را با نقض حقوق بشر برابر می دانند.

انجمن موسوم به Global Nurses United که بیش از 2.5 میلیون پرستار از 28 کشور جهان را گردآورده از تنظیم کنندگان این شکایت هستند. اتحادیه هایی از ایالات متحده آمریکا، اسپانیا و یونان هم در این شبکه حضور دارند اما از آلمان هیچ نهادی در این تشکل عضو نیست.

این پرستاران شکایت خود را علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، نروژ، سوئیس و سنگاپور تنظیم کرده اند.

این امکان برای افراد و سازمان ها وجود دارد که شکایت های مربوط به نقض حقوق بشر را به سازمان ملل گزارش دهند. یک شکایت باید بر اساس حقایق قابل تایید باشد، جدی باشد و واقعا نشان دهنده نقض سیستماتیک حقوق بشر باشد.

انجمن Global Nurses United این شکایت را که هفته نامه اشپیگل درباره آن گزارش داده به "تلانگ موفوکنگ"، گزارشگر ویژه مسائل بهداشتی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارسال کرده‌اند.

در متن این شکایت آمده است: این کشورها حقوق ما و بیماران ما را نقض کرده و باعث تلفات جانی زیادی شده اند. به این ترتیب حقوق بشر در همه کشورها نقض شده است. از طریق کرونا تنها بیشتر از 115 هزار نفر فعال در زمینه بهداشت و درمان جان خود را از دست داده‌اند.

آلمان که خود یکی از سازندگان مهم واکسن کرونا در دنیا است با لغو حق انحصاری واکسن برای مخترعین آن مخالفت کرده است. صدر اعظم آلمان شخصا مخالفت خود را با این مسئله اعلام کرده است.

وی چند ماه پیش با درخواست واشنگتن در این باره مخالفت کرد.

رکورد مبتلایان هفتگی در آلمان شکسته شد/ تداوم شیوع اومیکرون در اروپا

مرکل در توجیه این مخالفت خود گفت: من یک بار دیگر این مسئله را آشکار کرده ام که اعتقاد ندارم حذف حق انحصاری واکسن راه حلی برای در دسترس قرار گرفتن بیشتر آن برای جهانیان است. من اعتقاد دارم که ما به خلاقیت و قدرت ابتکار شرکت ها نیاز داریم و این شامل حمایت از حق ثبت اختراع است. به اعتقاد من زیر سوال بردن حمایت از حق ثبت اختراع راهی نیست که ما را به سمت واکسن بیشتر و بهتر سوق دهد.

اتحادیه اروپا هم در برابر پیشنهاد واشنگتن مبنی بر تعلیق حق انحصاری تولید واکسن کرونا تردید نشان داده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هم اعلام کرده بود که که بدون داشتن دانش فنی، تعلیق حق امتیاز تولید واکسن کرونا سودی ندارد. به اعتقاد وی در اختیار قرار دادن واکسن کرونا به صورت مجانی، «کلید» مبارزه در برابر کمبود جهانی این واکسن است.

انجمن »Global Nurses United استدلال می کند که لغو حق انحصاری واکسن به فوریت نیاز است. بر این اساس بیش از 45 درصد بشریت هنوز واکسن در اختیار ندارند. کشورهای ثروتمند واکسن را برای خود تضمین می کنند در حالی که کشورهای فقیر بی دفاع مانده‌اند.

"تلانگ موفوکنگ"، گزارشگر ویژه مسائل بهداشتی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تنظیم این شکایت از طرف این پرستاران را تمجید کرده است.

حالا یک کمیته فنی سازمان ملل باید این شکایت را بررسی کرده و ابتدا از کشورهای مربوطه خواستار موضع گیری در این باره شود. بعد از آن می تواند در این باره تصمیم گیری کند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید