شگرد جدید متهمان‌ برای کلاهبرداری از مردم؛ حراج اغوا‌کننده در فضای مجازی

– اخبار استانها –

سرهنگ رسول جلیلیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درکرج‌در ارتباط با مواردی که به‌ هنگام‌ خریدهای اینترنتی باید از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: مجرمان جرائم سایبری در هنگام مناسبت‌ها و یا رویدادهای مهم در سطح جامعه، استراتژی‌های خاص را در زمینه کلاهبرداری از مردم به‌کار می‌گیرند.

وی با اشاره به اهمیت توجه مردم به خرید از سایت‌ها و صفحات مجازی در آستانه شب یلدا گفت: مجرمان سایبری با تبلیغات اغوا کننده و فریبنده تحت عناوین مختلف از جمله حراجی‌های ویژه شب یلدا یکسری اجناس را با قیمت‌های نازل و بسیار پایین در سطح شبکه‌های مجازی عرضه می‌کنند.

هکر 19ساله اینستاگرام با 45 میلیارد ریال کلاهبرداری دستگیر شداعضای باند 13 نفره کلاهبرداران اسکیمری در البرز بازداشت شدندفروشنده "اسکیمر" و کارت خام بانکی در استان البرز بازداشت شد

رئیس پلیس فتای استان البرز با بیان اینکه در این شیوه کلاهبرداری مقداری پول از مالباختگان تحت عنوان بیعانه برای دریافت سفارش‌ها دریافت می‌شود گفت: مجرمان سایبری بعد از آن دیگر پاسخگوی تماس افراد مالباخته نیستند و در مواردی هم دیده شده که اجناس غیراصل و تقلبی به مشتریان تحویل داده‌اند.

وی با یک توصیه خطاب به مردم به ویژه کاربران فضای مجازی که خریدهای اینترنتی دارند افزود: خریدها را از سایت‌ها و صفحات اینترنتی معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک "ای نماد" انجام دهید و در برابر تبلیغات دروغین افراد کلاهبردار فریب نخورید.

جلیلیان با بیان اینکه کلاهبرداران شیوه‌های متفاوتی را برای فریب مردم در بستر فضای مجازی به‌کار می‌برند گفت: این افراد یکسری لینک‌های آلوده به بدافزارها با دسترسی‌های غیرمجاز را از طریق فضای مجازی یا پیامک برای مردم ارسال کرده و آنها را ترغیب می‌کنند که بر روی لینک ارسال کلیک کرده و آن را باز کنند.

وی با بیان اینکه این شیوه کلاهبرداری از روش‌های مختلف به اطلاعات شخصی، خصوصی و بانکی مردم دسترسی می‌یابند و برداشت غیرمجاز انجام می‌دهند.

ادامه داد: مردم هر لینک ارسالی از سوی افراد ناشناس را باز نکنند، از شهروندان‌ درخواست داریم که موارد مشکوک را از طریق سایت پلیس فنا و یا مرکز فوریت‌های سایبری به شماره 09638 اطلاع دهند.

انتهای پیام/ح

source article

دیدگاهتان را بنویسید