صادرات ایران به کشورهای منطقه رشد چشمگیری داشته است – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا پیمان پاک یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی ثریا به تشریح برنامه های دولت سیزدهم برای توسعه تجارت ملی از جمله روسیه، ترکیه، عراق و جنوب شرق آسیا در ماه های اخیر پرداخت.

رئیس سازمان توسعه تجارت، برگزاری نشست های مشترک، نمایشگاه های تخصصی و رویدادهای تجاری دوجانبه با کشورهای همسایه را از برنامه های عمده در حوزه تجارت خارجی دولت سیزدهم اعلام کرد.

دولت قبل این فرصت را سوزاند

پیمان پاک با انتقاد از رویکرد نامناسب یک مقام سابق در برخورد با کشورهای همسایه گفت: متأسفانه دولت سابق با کشورهای همسایه برخورد تندی داشته که به منافع اقتصادی ایران لطمه وارد کرده است. اما در دولت جدید، بدون اینکه ادعا کنیم زبان دیپلماسی جهانی را بلد نیستیم، کارهای زیادی انجام داده ایم. به عنوان مثال، دیپلماسی فعال به وزیر نفت ایران اجازه داد تا مشکل گاز با ترکمنستان را حل کند. وزیر عکس وی همچنین با رویکردی دوسویه وارد عمان شد و در سفر اخیر خود در سفری غیرمعمول با پاتمی امین دیدار و قرارداد تجاری مهمی را امضا کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت از حمایت قابل توجه بخش خصوصی در سفر وزرای دولت خبر داد. کاملاً در بخش خصوصی».

پیمان پاک همچنین از افتتاح بزرگترین ورزشگاه عراق که ایرانی ها ساخته اند در هفته آینده خبر داد.

نماینده سازمان توسعه تجارت از برنامه ریزی برای توسعه روابط تجاری با سوریه خبر داد و گفت: مشکل بانکی با سوریه نیز در حال حل شدن است. ما قصد داریم از سوریه به بازارهای کشورهای شمال آفریقا دسترسی پیدا کنیم.

پیمان پاک در خصوص روابط تجاری ترکیه و ایران گفت: کاهش شدید ارزش پول ترکیه صادرات به این کشور را با مشکل مواجه کرده است اما صادرات ایران به ترکیه در سال جاری بیش از دو برابر شد که نشان از موفقیت تجاری ایران دارد.

عفاف جهانی است، اما برخی در ایران آن را به سخره می گیرند

وی با ابراز تعجب از منتقدان نظافت در فضای مجازی گفت: متأسفانه برخی از مردم دنیا به ویژه در کشورهای پیشرفته از این موضوع غافل هستند که خلوص کالا به سرعت در حال توسعه است و چین نیز در حال ساخت شهری پاک است. اما در کشور ما بی سوادها بی گناهی کالاها را به سخره می گیرند.

نماینده سازمان توسعه تجارت گفت: بهترین فرصت تجاری برای اقتصاد ایران یک کشور آفریقایی است که بتواند مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های ایرانی را تامین کند و بازار خوبی برای کالاهای ایرانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید