صدراعظم آلمان: چین رقیب اتحادیه اروپا است – تابناک


به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از بلومبرگ، صدراعظم آلمان به مناسبت روز اروپا در جمع نمایندگان اتحادیه اروپا در استراسبورگ از اتحادیه اروپا خواست وابستگی خود به چین را کاهش دهد و پکن را متهم کرد که به جای آن به عنوان یک شریک عمل می کند. رقیب به نمایندگی از اتحادیه اروپا عمل می کند.

شولتز در ادامه نظر خود را درباره یک بلوک اصلاح‌شده و بزرگ بیان کرد و خاطرنشان کرد: اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد در دنیا نقش اول را ایفا کند، باید به جمع‌بندی کامل برسد و در موضوعاتی از جمله روابط با چین متحد باشد.

وی با اشاره به اینکه رابطه اتحادیه اروپا با چین به درستی در سه گانه «شریک، رقیب و رقیب سیستمی» قرار می گیرد، تاکید کرد: بی شک رقابت چین با اتحادیه اروپا افزایش یافته و اتحادیه اروپا نیز به این موضوع واقف است. توسعه و بنابراین پایگاه واکنش نشان می دهد.

شولتز گفت: من با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا موافقم که بلوک 27 عضوی اروپا نباید به دنبال جدایی فوری از چین باشد، بلکه باید یک جدایی هوشمندانه را اجرا کند.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا باید با کشورهای موسوم به جنوب جهانی (کشورهای توسعه نیافته) ارتباط برقرار کند و شراکت ها و موافقت نامه های تجاری جدیدی ارائه دهد که در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی ایجاد اشتغال و ثروت کند، افزود: این مشکل می تواند اقتصاد را کاهش دهد. وابستگی و کمک چین

به گزارش بلومبرگ، چین مهمترین شریک تجاری آلمان است و اختلال در روابط تجاری قوی کنونی بین دو کشور به بزرگترین اقتصاد اروپا آسیب خواهد رساند.

همزمان، تنش ها با پکن در نتیجه موضع تهاجمی فزاینده چین در قبال تایوان افزایش یافته است. حمله روسیه به اوکراین وابستگی بیش از حد آلمان به سوخت‌های فسیلی روسیه را آشکار کرد و شولتز و دولت او می‌خواهند از اشتباه مشابهی با چین در زمینه‌هایی از جمله فناوری و مواد خام اجتناب کنند.

به گزارش بلومبرگ، وزارت روابط خارجی اتحادیه اروپا (EEA) در حال کار بر روی استراتژی جدید این اتحادیه در قبال چین است که توسط کشورهای عضو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

شولتز نکات اصلی سخنرانی آگوست 2022 خود در پراگ را تکرار کرد و خواستار بازنگری اساسی در سیستم تصمیم گیری اتحادیه اروپا و پیشنهاد خود برای جایگزینی الزامات اتفاق آرا فعلی با اکثریت آرا برای تصمیم گیری در زمینه هایی مانند سیاست خارجی و مالیات شد. برای استفاده.

وی افزود: اتحادیه اروپا باید به وعده های خود در خصوص گسترش این اتحادیه به ویژه عضویت کشورهای بالکان غربی که حدود دو دهه است منتظر پیوستن به این اتحادیه هستند عمل کند.

به گزارش ایرنا، آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، پیشتر تاکید کرده بود که آلمان پس از تجربه شکست خورده وابستگی بیش از حد اقتصادی به روسیه (آلمان چنین اشتباهاتی را نباید انجام داد) دیگر نباید به هیچ کشوری وابسته باشد که به ارزش‌های متفاوت از خود معتقد است. دو بار تکرار شود

پیش از این، در 20 اکتبر 2023 (28 اکتبر 1401)، نخست وزیر آلمان در مورد معامله با چین به روزنامه سوددویچه سایتونگ در مونیخ گفت: وابستگی اقتصادی آلمان را از نظر سیاسی قابل باج گیری می کند. بحث حذف کامل روسیه از اقتصاد آلمان نیست، زیرا این مسئله در مورد روسیه که یکی از بزرگترین کشورهای جهان است اساساً ممکن نیست، بلکه بحث باز کردن بازارهای جایگزین در آسیا است. تنوع و مدیریت ریسک

دیدگاهتان را بنویسید