ضربه بزرگ جنگ روسیه و اوکراین به فوتبال / مالکان میلیاردر باشگاه های آسیب دیده را درک کنید


به گزارش خبرگزاري فارس، عمليات نظامي روسيه در خاك اوكراين نه تنها حوزه سياسي و اجتماعي، بلكه بخشي از ورزش جهان را نيز تحت تاثير اين جنگ قرار داده است.

نگاهی به خسارات مالی باشگاه های فوتبال از زمان جنگ روسیه و اوکراین یادآور چلسی به عنوان اولین قربانیان جنگ است. رومن آبراموویچ راس مالک چلسی به دلیل فشار دولت انگلیس مجبور به فروش باشگاه شد.

قهرمان اروپای چلسی پس از جنگ روسیه در بحران اقتصادی به سر می برد و پس از تحریم آبراموویچ توسط دولت بریتانیا، مشکلات چلسی دوچندان شده است. با این اقدام سیاسی دولت انگلیس علیه این تاجر روسی، تمامی فعالیت های باشگاه به حالت تعلیق درآمد و چلسی نتوانست هیچ بازیکنی را خرید و فروش کند. همچنین بازیکنان نتوانستند قراردادشان را تمدید کنند و زنگ خطر بزرگی برای چلسی به وجود آمد.

اما با نگاهی آماری به سایر باشگاه های فوتبال که در این جنگ از بین رفتند، چلسی تنها نیست. غول فوتبال اوکراین شاختار دونتسک یکی از بزرگترین بازنده های جنگ است.

طبق گزارش رسانه های محلی، رینات احمدوف مالک باشگاه شاختار در این جنگ متحمل خسارات سنگینی شده است. این فرد نه تنها متعلق به باشگاه شاختار است، بلکه بیشتر اموال وی متعلق به کارخانه واقع در شهر ماریوبول است که بر اثر جنگ متحمل خسارات جبران ناپذیری شده است.

میلیاردر اوکراینی یکی از قربانیان اصلی جنگ روسیه است. همچنین وقتی به روسیه نگاه می کنیم، نام علیشیر عثمانوف تاجر بزرگ روسی را به عنوان قربانی این جنگ می شنویم. او که یک تاجر، تاجر، سرمایه گذار و مدیر عامل ازبک با تبار روسی است، ثروتمندترین مرد روسیه با دارایی بیش از 20 میلیارد دلار است.

علیشیر عثمانوف دومین سهامدار باشگاه فوتبال آرسنال است. او همچنین اسپانسر اصلی باشگاه فوتبال دینامو مسکو است.

عثمانوف در آغاز سال 2022 21.3 میلیارد دلار و قبل از شروع جنگ روسیه و اوکراین 21.4 میلیارد دلار داشت. اما در طول جنگ، دارایی های تاجر روسی به 19.8 میلیارد دلار کاهش یافت و او 1.5 میلیارد دلار از دست داد.

با عبور از اوکراین و روسیه به فردی با تابعیت آذربایجان می رسیم که گفته می شود سخت ترین بازیکن فوتبال در جنگ روسیه و اوکراین است. فایت علی اکبروف سهامدار اصلی اسپارتاک مسکو است.

این آذربایجانی 36 درصد از سهام باشگاه روسیه را در اختیار دارد. ثروت اسپارتاک قبل از جنگ روسیه و اوکراین 22 میلیارد دلار بود و اکنون با کاهش دارایی های باشگاه روسی به 5.36 میلیارد دلار کاهش یافته است.

در نتیجه بزرگترین بازنده باشگاه های فوتبال از جنگ روسیه و اوکراین اسپارتاک و مالک آذربایجانی آن هستند که حدود 17 میلیارد دلار از دست داده اند که رقم عجیبی در فوتبال است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید