ضرورت تدوین دایره المعارفی قوی و علمی در حوزه عفاف و حجاب


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جامعه الزهرا(س)، جمیله علم الهدی امروز شنبه 30 دی ماه در چهارمین نشست از سلسله نشست های تخصصی «فصل تحول» با «فصل تحول» سخنرانی دولت سیزدهم: عدالت و معنویت» الزهرا سلام الله علیها فرمودند: برخی معتقدند این حکومت سخنرانی ندارد، کما اینکه دولت های دیگر سخنرانی حکومتی دارند! کسانی هستند که فکر می کنند سخنرانی یک مبنای نظری یا شعاری است، در حالی که سخنرانی همه این است، یک سخنرانی مبتنی بر شعارهایی است که مردم بر اساس آن رئیس این دولت را انتخاب کردند و این شعارها مبانی نظری دارد. .

استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: اساتید حوزه و دانشگاه برای تبیین سخنان دولت سیزدهم کمک کردند.

*بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی شهادت طلبی و شهادت طلبی است

علم الهدی با اشاره به برگزاری چهارمین نشست تخصصی «فصل تحول» در جامعه الزهرا سلام الله علیها، یادآور شد: به زودی همایش ها و نشست های تحول که به تبیین سخنرانی می پردازد. دولت سیزدهم منتشر می شود.

او گفت: «متاسفانه در حوزه زنان کار کمی انجام شده است. ما هیچ کتابی در مورد رویای یک دختر ایرانی نداریم.

در پاسخ به این سوال که آرزوی یک دختر ایرانی چیست؟ این پژوهشگر علوم اسلامی و انسانی تصریح کرد: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی شهادت طلبی و شهادت طلبی است و این آرزو زن و مردی ندارد و بیشتر دختران متدین خواهان آن هستند. شهادت، تا کسانی که بتوانند رویای دختران ایرانی را آغاز کنند و بنویسند، شروع کنند.

علم الهدی همچنین بر لزوم تدوین دانشنامه ای قوی و علمی در حوزه عفاف و حجاب تاکید کرد و گفت: در مورد عفاف و حجاب صحبت های زیادی شده است اما دایره المعارف و دایره المعارف نیست. “.

وی با تاکید بر اینکه حجاب و عفاف همیشه مرز اصلی جنگ نرم بوده است، امام خمینی (ره) زمانی که انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند، قانون عفاف و حجاب را تدوین کردند. موضوع ما همیشه عفاف و حجاب بوده و خط اول ما عفاف و حجاب است، اما هنوز دایره المعارف و دایره المعارف محکمی در این زمینه نداریم.

* امروز دو جریان عدالتخواه فردگرا و جمع گرا به بن بست رسیده اند

استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به موضوع عدالت، با بیان اینکه دو جریان جهانی فردگرا و جمع گرا (سوسیالیست) در مورد عدالت وجود دارد، تصریح کرد: جریان جمع گرا بر توزیع منابع و فرصت ها تمرکز دارد در حالی که فردگرایی فعلی عدالت می بیند. مانند توزیع منابع بر اساس شایستگی.

علم الهدی افزود: بحث اصلی عدالت مالکیت است، در کشور ما نگاه چپی وجود دارد که بر توزیع عادلانه منابع تاکید دارد. حقی هم هست که بعد از جنگ با تاکید بر مالکیت خصوصی و بازار فعال شد.

وی با اشاره به وضعیت دولت ایران گفت: با دولت بزرگی مواجه هستیم که به جای توزیع منابع، مصرف می کند. از سوی دیگر، جریان غالبی که جامعه را تحت تاثیر قرار داده، نابرابری و بی عدالتی است که پس از جنگ فعال شده و شرکت های بزرگی که از منابع دولتی و خصوصی استفاده می کنند و مالیات نمی پردازند.

وی گفت: امروز در نقطه‌ای هستیم که هم جریان عدالت مالکیت خصوصی (لیبرال و نئولیبرال) و هم عدالت سوسیالیستی به بن‌بست رسیده است و اگر عملی و نظری باشیم موقعیت تاریخی ما خطرناک است. اگر موفق شدیم می توانیم تاریخ را تبدیل به اسلام کنیم وگرنه اگر شکست خوردیم شکست اسلام است.

* اندیشه اسلامی با مشکل همزیستی دارد

علم الهدی همچنین گفت: خداوند در قرآن کریم هم بر افراد و هم گروه های اجتماعی تاکید دارد و برای هر دو قابل دفاع است، خداوند در قرآن کریم نیز بر ازدواج تاکید کرده و اگر بخواهیم ازدواج را تدوین کنیم به کلیدی ترین مفهوم می پردازیم. . در روابط اجتماعی به نظر می رسد مفهوم ازدواج است که باید متعادل باشد.

وی یادآور شد: این ازدواج می تواند برای زن و شوهر، برادر، برادر، کارگر و کارفرما و … در جمع آوری اینها رعایت تعادل و تعادل باشد و با حکمت متعالیه در همه جا رعایت شد. جهانی که پیوندها باید متعادل باشند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: خداوند بر مفهوم عدالت تاکید دارد، سوال اساسی عدالت این است که چه چیزهایی و چه کسی در چه نوع روابطی چه وزنی دارد؟ ما باید با این سوال زندگی کنیم. اندیشه اسلامی با مشکل همزیستی دارد و بنابراین دائماً سؤالاتی مطرح می شود. زندگی با مشکل تفکر اسلامی است نه حل مشکل.

علم الهدی اعلام کرد: هرکس اصول اولیه زندگی خود را به عنوان مجتهد فرا می گیرد; پرداختن به موضوع زندگی و ایجاد تعادل در کار انسان عاقلانه است و این کار را بسیار دشوار می کند.

وی در پایان گفت: در عدالت چه بر اساس استحقاق حرکت کنیم و چه مساوات، یک موضوع اساسی داریم که یک هدف سیاسی و تعیین کننده است که به هدف خلقت بستگی دارد و آن نظریه اجتماعی عدالت است. در قلمرو اسلامی که حکمت می‌شود.» امر متعالی و مخصوصاً آیات و قرآن و حدیث می‌تواند شرایط بسیاری را فراهم کند.

انتهای پیام/ 78023برای جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید