طالبان خواستار عدم دخالت کشورهای خارجی در افغانستان استبه گزارش طلوع نیوز، ملا محمد حسن آخند در سخنرانی خود در نماز عید سعید فطر از محاصره ذخایر ارزی افغانستان توسط آمریکا انتقاد کرد و گفت که کشورهای جهان باید آنچه را که به طالبان وعده داده اند عمل کنند.

سرپرست نخست وزیری حکومت موقت طالبان گفت: ما گفته ایم که به کسی آسیب نمی رسانیم و نمی خواهیم در امور هیچکس و هیچ کشوری مداخله کنیم. ما به شما اطمینان می دهیم که ما مسلمان هستیم و به تعهد خود عمل می کنیم و از شما می خواهیم که به وعده های خود عمل کنید.

آخند گفت که شهروندان افغانستان امسال عید فطر را با امنیت ملی جشن می گیرند و مردمی که در خارج از افغانستان زندگی می کنند می خواهند به کشور خود بازگردند.

برای اولین بار روز یکشنبه هزاران نفر در قندهار با حضور ملاحات الله آخوندزاده رهبر طالبان نماز عید سعید فطر را اقامه کردند.

رهبر طالبان در سخنانی پس از نماز عید سعید فطر، امنیت و استقرار نظام اسلامی در کشور را تبریک گفت و در دعای خود خواستار امنیت و برقراری نظم اسلامی در افغانستان شد.

در سال های گذشته، دولت افغانستان به طور سنتی بر اساس تصمیم دولت عربستان، عید سعید فطر را اعلام می کرد. اما امسال به طور مستقل ستاد استیال را راه اندازی کرد و اعلام کرد که از این پس مستقیماً به هلال نگاه خواهد کرد.

با این حال، در 10 روز گذشته، پرجمعیت ترین مراکز شیعیان و صوفی ها از جمله مدارس، مساجد و پایانه های مسافربری در کابل، بلخ و قندوز هدف حملات مرگبار قرار گرفته اند. ده ها نفر از جمله دانش آموزان و نمازگزاران در این حملات کشته یا زخمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید