طحن نظیف: قانون اساسی حق برگزاری تجمعات را به رسمیت شناخت/ دشمن تلاش کرد اعتراضات را به اغتشاش تبدیل کند.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، هادی طحن نظیف سخنگوی شورای نگهبان و عضو قانونی این شورا در همایش «حکومت قانون و اعتراض مدنی» که به منظور بررسی ظرفیت های ملی برگزار شد، گفت: و حقوق بین الملل در برخورد با اعتراضات که ماهیت حقوق و تفسیر آن قانون تنظیمی است. ما روزانه با مشکلات زیادی مواجه هستیم که نیاز به تنظیم و تنظیم دارند.

وی تاکید کرد: حقوق این وظیفه مهم را دارد که تنظیم و تنظیم کند. یکی از مهم ترین دغدغه های پس از تصویب آیین نامه، برقراری حاکمیت قانون است. این که قانون رعایت شود و همه به آن احترام بگذارند.

طحان نظیف تاکید کرد: گاهی اوقات ممکن است کاستی هایی در کیفیت قانون و روند تصمیم گیری وجود داشته باشد که در اجرای آن قابل مشاهده است. اما در هر صورت حریم قانون باید حفظ شود.

سخنگوی هیأت نظارت با اشاره به یکی از ایرادات اصلی هیأت نظارت به برخی از طرح ها، اصل 75 قانون اساسی، گفت: در این اصل به جنبه اجرای قانون توجه شد و به نوعی بار مالی برای مجریان قانون از آنجا که حفظ حرمت قانون برای هیأت نظارت مهم است، در بررسی طرح ها برای جلوگیری از بی اثر شدن قانون به این اصل توجه ویژه ای دارد.

وی در این زمینه به موافقت های مربوط به مطالبات برخی گروه ها و اقشار در مجلس اشاره کرد و گفت: در بررسی این موافقت نامه ها به بار مالی توجه ویژه ای داریم تا از طریق تعامل بین قوه مقننه و مجریه، قانونی تصویب شده که قابل اجراست

طحان نظیف در بخش بعدی سخنان خود گفت: در هر کشوری ساختارها و سازوکارهایی برای اعتراض وجود دارد که از طریق آنها می توان موارد را پیگیری و به نتیجه رساند. آی تی.

این عضو حقوقی هیات نظارت بیان کرد: در مورد برگزاری تجمعات اعتراضی نظرات و دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی می گویند باید اظهاری باشد و نیازی به مجوز نباشد. اما برخی معتقدند این موارد باید پس از اخذ مجوز بررسی شود.

طحان نظیف با تاکید مجدد بر اینکه ممکن است برخی قوانین دارای اشکال و کاستی باشد، گفت: ما در شورای نگهبان با قانون انتخابات مشکل داریم. این قانون دارای ایرادات و ایراداتی است از جمله اینکه دوره های در نظر گرفته شده اندک است و می تواند حقوق مردم را از بین ببرد. اما تا زمانی که این قانون وجود دارد، آن را رعایت می کنیم و آن را مبنای کار خود می دانیم. اگر روزی بخواهیم چیزی از آن کم یا زیاد کنیم، قطعاً شما حقوقدانان به ما اعتراض خواهید کرد، پس باید راه قانونی را برای اصلاح قانون طی کنیم.

وی درباره اغتشاشات اخیر و حمایت برخی کشورهای غربی از اغتشاشگران گفت: در هر کشوری ساختارهای قانونی وجود دارد. کشورهایی که از اغتشاشگران حمایت کردند، اگر چنین اتفاقی در کشورهای خودشان رخ دهد، چه خواهند کرد؟ همه جا به قانون احترام گذاشته می شود، همه جا نسبت به تروریسم و ​​تجزیه طلبی حساسیت وجود دارد.

این حقوقدان و استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه حتی قانون اساسی نیز به این موضوع حساس است، تصریح کرد: به عنوان مثال در اصل 78 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حساسیت زیادی نسبت به تغییر مرزها وجود دارد. به طوری که هر گونه تغییر خطوط مرزی به استثنای اصلاحات جزئی مطابق مصالح کشور تا زمانی که یک جانبه نبوده و به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه ای وارد نسازد ممنوع بوده و به تصویب چهار پنجم می رسد. از تعداد کل نمایندگان هیچ کشوری با نقض حاکمیت و تمامیت ارضی خود راحت نیست.

طحان نظیف تاکید کرد: وقتی اعتراضی به اغتشاش تبدیل می شود اولین چیزی که قربانی می شود خود مطالبه و اعتراض است و نتیجه آن بی نظمی، هرج و مرج و تعرض به جان و مال مردم و تخریب اموال خصوصی و عمومی است. . بنابراین، منتقدان و معترضان باید بیشترین حساسیت را نسبت به شورش داشته باشند. زیرا اولین چیزی که در شورش کشته می شود همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند.

وی خاطرنشان کرد: در قوانین برای برگزاری مجامع تدابیری پیش بینی شده است اما در صورت وجود اشکال باید از طریق قانونی با آن برخورد شود. سلامت قانون نیز در پیش بینی این مسیرها نهفته است. البته به نظر می رسد مجلس و دولت در حال تهیه طرح یا لایحه ای برای برگزاری تجمع هستند. ظاهراً وزارت کشور نیز در حال تهیه آیین نامه ای در این زمینه است.

سخنگوی شورای نظارت با بیان اینکه حق اعتراض و برگزاری مجامع مسالمت آمیز (بدون سلاح) در اصل 27 قانون اساسی و در تعدادی از اصول دیگر این قانون به رسمیت شناخته شده است، گفت: متأسفانه در هفته های اخیر وجود داشته است. حوادثی بوده اند که فراتر از اعتراض بوده اند. در مواردی نیز به جان و مال انسانها هتک حرمت زده شد و پرچم ایران را به آتش کشیدند. برخی کشورها و رسانه های آنها نیز از نقض حاکمیت ملی ایران حمایت کرده اند و اقدامات آنها قابل رصد است.

وی با تاکید بر اینکه مردم البته خط خود را از اغتشاش جدا کرده و دشمنان را ناکام گذاشتند، گفت: قانون اساسی ما حق تشکیل اجتماعات را به رسمیت می شناسد و اعتراض را جدا از اغتشاش می دانیم، اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال آن بود تا از اعتراضات سوء استفاده کرده و آنها را به شورش تبدیل می کند. بنابراین باید راهی برای محافظت در برابر اعتراضات پیش بینی شود.

سخنگوی شورای نظارت نیز در این جلسه که به همت کانون بسیج حقوق دانان، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برگزار شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیم، ما در حدود صلاحیت خود فعالیت حرفه ای انجام می دهیم و وارد قانون نمی شویم. و تشخیص مصلحت.

وی در ادامه بیان کرد: عدم اجرای یک اصل یا قانون به معنای ابهام آن نیست. در مقاطع مختلف ممکن است تأسیسات از اجرای اصل غفلت کرده باشند. البته اگر در قانون اساسی سوالی باشد بررسی می کنیم و نظر خود را می دهیم.

من باید بگویم؛ در پایان این همایش که با حضور علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت برگزار شد، از تعدادی از خانواده های معظم شهدا برای تامین امنیت تجلیل شد.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید