طرح آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های موشکی ایران/ واکنش عربستان سعودی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب/ رزمایش موشکی آمریکا و ناتو در اقیانوس اطلس/ نارضایتی واشنگتن و لندن از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب – تابناک


طرح آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های موشکی ایران/ واکنش عربستان سعودی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب/ رزمایش موشکی آمریکا و ناتو در اقیانوس اطلس/ نارضایتی واشنگتن و لندن از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

Radiant International: طرح آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های موشکی ایران، واکنش عربستان به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، رزمایش موشکی آمریکا و ناتو در اقیانوس اطلس، نارضایتی واشنگتن و لندن از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و اخراج بیش از 700000 سودانی از مهم ترین آخرین اخبار و رویدادهای منطقه ای و بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده است.

طرح آمریکا برای جلوگیری از رفع محدودیت های موشکی ایران

گروهی از قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه لایحه‌ای را ارائه کردند که در آن خواستار تحریم هر گونه فعالیتی که از برنامه‌های موشکی و پهپادی ایران حمایت می‌کند، قبل از انقضای تحریم‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر 2023، شد.

بر اساس مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد که حدود 8 سال پیش برای تصویب برجام صادر شد، محدودیت های اعمال شده از سوی این سازمان برای فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیک ایران در اکتبر 2023 به پایان می رسد.

مایک مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، و جورجی میکس، یکی از اعضای ارشد آن کمیته، به همراه گروه دیگری از قانونگذاران در مجلس، طرحی دو حزبی را برای تحریم طیف وسیعی از فعالیت‌های حمایت از برنامه‌های موشکی و پهپادی ایران معرفی کردند. ”

حامیان این طرح تحریمی در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه در وب‌سایت مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شد، استدلال کردند: «حتی با اعمال تحریم‌های سازمان ملل، موشک‌ها و پهپادهای ایران به نیروها، متحدان و شرکای ما در سراسر خاورمیانه حمله می‌کنند و در حال تبدیل شدن هستند. به طور فزاینده غیرقانونی آتش جنگ ولادیمیر پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] علیه اوکراین ضربه می زند.

در ماه های اخیر اوکراین و متحدان غربی آن مدعی شده اند که جمهوری اسلامی ایران پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه فرستاده است. مقامات ایرانی بارها این ادعاها را رد کرده و بر بی طرفی تهران در این جنگ تاکید کرده اند.

سازندگان طرح ضدایرانی عنوان «مبارزه با جرم جنایت» را برای آن انتخاب کرده اند. هدف آنها “منع عوامل بدخواه از حمایت از ایران و دست نشانده های آن و جلوگیری از تکثیر این سلاح های خطرناک در میدان های نبرد جدید، بدون توجه به تداوم محدودیت های سازمان ملل” است.

این طرح خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه هر شخص یا نهادی است که در فروش، انتقال یا حمایت از برنامه‌های موشکی و پهپادی ایران دست داشته باشد.

علاوه بر این، طرح مذکور، دولت بایدن را موظف می کند تا گزارشی را در مورد وضعیت موشکی و پهپادی ایران به نهاد قانونگذاری آمریکا ارائه کند.

علاوه بر این، در گزارش فوق، دولت بایدن باید استراتژی خود را برای جلوگیری از پایان محدودیت های موشکی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر 2023 توضیح دهد.

معرفی این طرح ها به معنای تبدیل شدن آنها به قانون نیست. هر طرحی در کنگره برای تبدیل شدن به قانون باید ابتدا توسط سنا و مجلس نمایندگان تصویب شود و سپس توسط رئیس جمهور امضا شود.

اما اقدام جدید نمایندگان کنگره بخشی از تلاش های دولت آمریکا برای حفظ سیاست موسوم به «فشار حداکثری» علیه ایران و جلوگیری از هرگونه توافق است.

چند روز پیش وب‌سایت واشنگتن فری‌بیکن نزدیک به جنبش نومحافظه‌کاران در آمریکا گزارش داد که اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند از ۶ طرح برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران و جلوگیری از توانایی کاخ سفید برای تعلیق تحریم‌ها رونمایی کنند.

به گزارش این پایگاه خبری، این طرح‌های تحریمی که با حمایت «کمیته مطالعات جمهوری‌خواه» تهیه شده است، نظامیان، رهبران دولتی و بخش مالی ایران را هدف قرار خواهد داد.

Freebeacon ادعا می کند که افشای این برنامه ها در حالی صورت می گیرد که دولت بایدن تلاش می کند توافق هسته ای 2015 با ایران را احیا کند.

این در حالی است که آخرین دور مذاکرات برای لغو تحریم‌های وین در اوت گذشته در وین برگزار شد و از آن زمان به حالت تعلیق درآمده است.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل از جمله فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر بوده است.

واکنش عربستان به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

کابینه عربستان سعودی از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پس از بیش از یک دهه تعلیق استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاري رسمي عربستان سعودي، هيات وزراي عربستان سعودي در نشستي به رياست سلمان بن عبدالعزيز آل سعود، پادشاه اين كشور، از تصميم شوراي وزراي خارجه اتحاديه عرب براي از سرگيري اين نشست استقبال كرد. شرکت هیأت های دولتی سوریه در جلسات این اتحادیه و تمامی نهادهای وابسته به آن.

کابینه عربستان همچنین بر تمایل ریاض برای حمایت از همه تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه با حفظ وحدت، امنیت، ثبات و جهت‌گیری اعراب تاکید کرد.

شورای اتحادیه عرب روز یکشنبه در نشستی فوق العاده در سطح وزرای خارجه تصمیم گرفت حضور هیئت های سوری در جلسات شورای اتحادیه را از سر بگیرد.

بر اساس بیانیه این شورا، «شورای اتحادیه عرب در سطح وزرا تصمیم گرفت تا شرکت هیأت‌های دولت سوریه عربی در نشست‌های شورای اتحادیه عرب از 7 می 2023 از سر گرفته شود».

در پی تصمیم اتحادیه عرب برای بازگرداندن کرسی سوریه، وزارت خارجه عربستان سعودی روز سه شنبه از افتتاح نمایندگی دیپلماتیک خود در دمشق خبر داد. این رسانه همچنین اعلام کرد که دمشق نیز کار خود را برای ماموریت دیپلماتیک خود در عربستان سعودی از سر گرفته است.

اتحادیه عرب عضویت دمشق را در نوامبر 2011 به دنبال جنگ داخلی در سوریه به حالت تعلیق درآورد.

رزمایش موشکی آمریکا و ناتو در اقیانوس اطلس

در حالی که روسیه حضور نظامی خود را در آب های بین المللی نزدیک شمال اروپا افزایش می دهد، ایالات متحده و متحدانش در ناتو تمرین موشکی را در اقیانوس اطلس شمالی برگزار کردند.

وب سایت «استرایپس» روز سه شنبه به نقل از ناوگان ششم آمریکا در منطقه نوشت: این رزمایش موسوم به «سپر توانا» شامل شلیک مستقیم علیه موشک های مافوق صوت و بالستیک، نیروهای دریایی آمریکا و اروپا است. فنلاند عضو جدید ناتو در این رزمایش حضور چشمگیری دارد. در مجموع 13 کشور در این رزمایش شرکت دارند.

این رزمایش در حالی برگزار می شود که کشتی جاسوسی روسیه در حال خروج از دریای مدیترانه در مسیر تنگه جبل الطارق مشاهده شد. در روزهای اخیر ۷ کشتی روسی در «دریای شمال» نزدیک نروژ مشاهده شده است.

وزیر دفاع ایرلند جنوبی نیز اعلام کرد که حضور کشتی های روسی در سواحل جنوبی این کشور را تهدیدی نمی داند. «مایکل مارتین» وزیر دفاع ایرلند جنوبی کشوری واقع در شمال غربی اروپا گفت که حضور چهار کشتی روسی در سواحل این کشور را تهدیدی نمی داند. جنوب و منطقه اقتصادی ایرلند مشاهده شد.

به گزارش این منبع خبری، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که این رزمایش شامل بیش از 20 کشتی جنگی، 35 هواپیمای نظامی و 4000 پرسنل خواهد بود. در این رزمایش جنگنده های «اف-16» و «اف-35» ارتش آمریکا نیز حضور دارند.

این رزمایش در حالی برگزار می شود که ناتو در پی درگیری هوایی یک جنگنده روسی با یک هواپیمای جاسوسی لهستان در روزهای اخیر، از افزایش سطح هوشیاری گشت هوایی این ائتلاف خبر داد.

یک مقام ناتو روز دوشنبه گفت: واحدهای گشت هوایی ناتو در پی رویارویی جنگنده روسی و یک هواپیمای لهستانی سطح هشدار خود را افزایش داده اند.

نارضایتی واشنگتن و لندن از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

ایالات متحده و بریتانیا از تصمیم اتحادیه عرب برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه ابراز ناخرسندی کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کردند که با این اقدام مخالف هستند. اما آنها همچنین گفتند که انتخاب اعضا بر عهده این نهاد عربی است.

آنها در عین حال گفتند که کشورهایشان روابط خود را با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه عادی نمی کنند مگر اینکه دولت بشار اسد طرح سازمان ملل را بپذیرد و از آن پیروی کند. طرحی برای بازگرداندن صلح در کشور پس از یک جنگ داخلی 13 ساله.

بلینکن در کنفرانس خبری مشترک با کلرلی در وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت: ما معتقد نیستیم که سوریه مستحق پذیرش مجدد در اتحادیه عرب است. این نکته ای است که ما به همه شرکای منطقه ای خود گفته ایم، اما آنها در نهایت تصمیم گیرنده هستند. موضع ما روشن است: ما در روند عادی سازی روابط با اسد و دولت او نیستیم.

کلورلی همچنین گفت که دولت بریتانیا با آمریکا موافق است. این وضعیتی است که آمریکا و انگلیس دیدگاه های بسیار بسیار مشابهی دارند. لندن از پذیرش مجدد سوریه در اتحادیه عرب بسیار ناراحت است، اما همانطور که وزیر بلینکن گفت، این در نهایت تصمیم اتحادیه عرب است.

او گفت: “کاری که من انجام دادم این است که اگر آنها این کار را انجام دهند، باید شرایطی وجود داشته باشد.” تغییرات اساسی باید توسط دمشق و دولت اسد ایجاد شود.

بلینکن و کلورلی گفتند هر راه حلی برای بحران سوریه باید بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت مصوب 2015 باشد که گام هایی از جمله آتش بس دائمی، کمک های بشردوستانه و پیشرفت به سمت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را مشخص می کند.

بلینکن گفت: «من فکر می‌کنم دیدگاه اعراب که از طریق اتحادیه عرب بیان می‌شود این است که آنها معتقدند می‌توانند این اهداف را از طریق تعامل مستقیم‌تر دنبال کنند. ما ممکن است نگرش های متفاوتی نسبت به آن داشته باشیم، اما اهدافی که داریم مشترک هستند.

هر دو نفر گفتند که برای سوریه بسیار مهم است که دیگر هرگز به بهشتی برای گروه دولت اسلامی تبدیل نشود، گروهی که بخش‌های زیادی از کشور و عراق را قبل از بیرون راندن تا حد زیادی اشغال کرده بود.

پس از 12 سال تعلیق، سوریه روز یکشنبه به اتحادیه عرب 22 کشوری بازگشت. این یک پیروزی نمادین برای اسد بود که می‌تواند در اجلاس سران این گروه در 19 مه شرکت کند، اگرچه تحریم‌های غرب همچنان مانع کمک‌های بازسازی به این کشور جنگ‌زده شده است.

آوارگی بیش از 700 هزار سودانی

سازمان بین المللی مهاجرت روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد: تعداد آوارگان جنگ در داخل سودان در هفته گذشته بیش از دو برابر شده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید در حال حاضر بیش از ۷۰۰ هزار نفر به دلیل خشونت‌ها در سودان آواره شده‌اند که این رقم در سه‌شنبه گذشته ۳۴۰ هزار نفر بود.

قبل از شروع جنگ، حدود 3.7 میلیون نفر در سودان، عمدتاً در دارفور، آواره داخلی بودند.

در همین حال، برنامه جهانی غذا تخمین می زند که برای کمک به حدود 384000 نفر در سراسر ایالت های گودارف، گزیرا، کاسالا و نیل سفید به حدود 13000 تن غذا نیاز دارد.

برنامه جهانی غذا در حال حاضر حدود 8000 تن ذخایر مواد غذایی در بندر سودان دارد. در روزهای آینده، این سازمان انتظار دارد دو کشتی با مواد غذایی و آذوقه برای درمان سوء تغذیه وارد سودان شوند.

پیش از این، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده بود که آژانس پناهندگان سازمان ملل با مشورت دولت ها و شرکا، قصد دارد به بیش از 800 هزار نفر که احتمالاً از جنگ سودان به هفت کشور همسایه گریخته اند، کمک کند.

درگیری های مسلحانه در سودان از 15 آوریل (26 آوریل) بین نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در قدرت آغاز شده است و میانجیگری های بین المللی برای پایان دادن به آن و کشاندن طرف های درگیر به میز مذاکره تاکنون نتیجه ای نداشته است. با وجود برقراری چندین دور آتش بس در سودان با میانجیگری آمریکا و اعلام پایبندی طرف های درگیر به آن، درگیری ها همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید