طرح تحول سازمان منطقه آزاد کیش کلید خورد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کیش، سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، امروز در جلسه شورای معاونان و مدیران سازمان‌ منطقه آزاد کیش، با قدردانی از اقدامات محمد رضا لواسانی به عنوان مدیر مردمی این‌مجموعه، اظهار داشت: اهمیت ارائه چارچوب ششگانه و طرح تحول در سازمان منطقه آزاد کیش بسیار مهم و‌ ضروری است‌.

وی افزود: بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری باید برنامه‌های تحولی در تمام حوزه‌های سازمان مناطق آزاد پس از شاخص بندی که قابلیت کنترل و نظارت باشد، اجرایی شود.

مشاور رییس جمهور، از "شهر هوشمند، نسل سوم، مباحث فرهنگی و اجتماعی، شناسایی ظرفیت‌ها، جذب تکنولوژی ها و فناوری‌های نوین و شفاف‌سازی" به عنوان چارچوب‌های شش‌گانه سازمان منطقه آزاد کیش نام برد و افزود: جزیره کیش با ظرفیت‌های مناسب باید به پایلوت شهر هوشمند در سطح کشور تبدیل شود.

به گفته وی، با توجه به پراکندگی سیستم‌ها در سرزمین اصلی، معیشت مردم دچار مشکل شده و داشبورد مدیریتی مدیران نقاط مختلف کشور برای اتخاذ تصمیم گیری تنظیم نشده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و‌یژه اقتصادی یادآور شد: با تحقق شهر هوشمند و مبادله دیتا بر اساس اطلاعات خاص در حوزه‌های "سیستم های بانکی، گمرک، سیستم سوخت، دوربین‌های مدار بسته راهنمایی و رانندگی و یک سری کنترل‌ها و نظارت‌ها در تامین و توزیع؛ سرمایه‌گذاری و چرخش مالی در درآمدها قابل رصد خواهد بود که براساس آن تصمیمات درست در زمان درست گرفته می‌شود.

به گفته وی، کیش بر اساس یک برنامه زمان بندی می‌تواند به عنوان منطقه نمونه، پایلوت و یک الگو برای تحقق شهر هوشمند در سطح کشور نقش آفرینی کند.
سعید محمد با اعلام اینکه بدون داشتن شاخص‌های مورد نیاز در نسل سوم خدمات قرار گرفته‌ایم، گفت: نسل سوم، در حقیقت نسل خدمات است و در مباحث "پولی، بانکی و بازار سرمایه" معنا می‌یابد و جزیره کیش باید این موضوع را به عنوان پایلوت اجرایی کند.

او در رابطه با راه‌اندازی بانک آف شور در کیش، خاطر نشان کرد: با دریافت مجوز مربوطه و پیشرفت‌های قابل توجه در این زمینه، عدد 150 میلیون دلاری بانک مرکزی برای ایجاد این بانک تحقق نیافت و این عدد را به 5 میلیون دلار تقلیل دادیم و طی مذاکره با اعضای شورای امنیت و بخش اقتصادی دولت نظر های مثبت در این خصوص کسب شده است.

مشاور رییس جمهور، بورس بین‌الملل را از دیگر شاخص‌های نسل سوم خدمات برشمرد و‌ افزود: این موضوع یک نیاز بسیار حیاتی برای کشور است که مقدمات مورد نیاز آن آماده شده و باید بورس بین‌الملل در جزیره کیش راه‌اندازی شود.

وی همچنین بر ضرورت ساماندهی ارز دیجیتال که جزو نسل سوم خدمات محسوب می‌شود، تاکید کرد و اظهار داشت: هرچه سریع‌تر باید این موضوع در کیش به صورت پایلوت عملیاتی شود.

به‌ گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد، رمز ارز ملی به صورت جداگانه توسط نهادهای زیربط پیگیری در حال پیگیری است تا پایلوت آن در کیش اجرایی شود.

وی در خصوص تبدیا شدن‌ کیش به پایلوت فرهنگی و اجتماعی کشور، بیان داشت: با توجه به جذابیت‌های گردشگری کیش می‌توانیم فرهنگ خودمان را در تبادل فرهنگی و گردشگری تثبیت کنیم.

محمد گفت: موضوعات فرهنگی دستوری و بخش نامه‌ای نیست که با تحکم ایجاد شود بلکه مسیر مباحث فرهنگی را باید با روش حضرت رسول (ص) و با هدف فتح قلوب مردم طی کرد.

مشاور رییس جمهور با بیان این که ظرفیت‌های زیادی در کشورهای منطقه وجود دارد و می‌توانیم از طریق "توریسم درمانی، علمی، تفریحی و گردشگری" گام‌های موثری در این زمینه‌ها برداریم، افزود: جذب فناوری‌های نوین از اهمیت بالایی برخوردار است و برای جذب و ارتقاء تکنولوژی‌ها در میان مناطق آزاد، جزیره کیش مناسب‌ترین منطقه برای ساماندهی این موضوعات است.

وی بر لزوم اهمیت اجرای شفاف سازی در اقدامات و عملکرد مناطق آزاد کشور تامید‌کرد‌و افزود: با تکمیل سامانه شفافیت که 15 خدمت در سامانه آن بارگذاری شده است، مردم می‌توانند در هر سطحی با مدیران این سازمان ارتباط بگیرند و از آخرین وضعیت اقدامات آگاه شوند.

مشاور رییس جمهور یکی از نیازهای جامعه را ارتباطات نزدیک مسوولان با مردم و در کنار مردم بودن عنوان کرد و گفت: مسوولان در هر جایگاهی که هستند باید ارتباطات مردمی خود را افزایش دهند چرا که در اتاق‌های در بسته نمی‌توانند مدیریت کنند.

او تصریح‌کرد: راه و مسیر امام (ره) حضور در میان مردم بود و امام با مردم انقلاب کرد، جنگ را به پیروزی رساند و مردم شرایط را اداره کردند و این راهی است که مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید سر لوحه کار خود قرار دهند.

سعید محمد گفت: شناسایی ذینفعان و تهیه محتوای متناسب با نیاز آنان با یک نگاه علمی و فنی از اقداماتی است‌ که روابط عمومی‌ها باید نسبت به آن اقدام کنند.

وی با بیان این که در جلسه شورایعالی مناطق آزاد کشور که با حضور رییس جمهور و 14 نفر از اعضای کابینه دولت سیزدهم تشکیل شد، آیت‌الله رییسی با تاکید بر مبنای قانونی، در این جلسه از اجرای ماده 65 قانون احکام دائم توسعه به صورت محکم دفاع کردند و تاکید داشتند که تمام مسائل مناطق آزاد باید توسط رئیس منطقه انجام شود و اگر کسی مغایر این اصل رفتار کرد مصادیق آن را باید به شورایعالی اطلاع رسانی کنند تا شخصا پیگیری کنم و با دستگاه‌های اجرایی متخلف برخورد می‌شود.

شایان ذکر است؛ این جلسه با حضور محمدرضا لواسانی سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، معاونان، مدیران و مدیران عامل شرکت‌های تابعه برگزار شد و حسین شمسیان راد، سعید پورزادی و احمد رجب پور به ترتیب به عنوان سرپرستان معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت عمرانی و زیر بنایی و معاونت توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شدند و از خدمات سعید پورعلی، علی عرب و ناصر آخوندی هم‌که تا امروز در این‌ مسوولیت‌ها مشغول به‌کار بودند، قدردانی شد.

سرپرست منطقه آزاد کیش: کیش دیگر حیات خلوت نیستسعید محمد: طرح جامع منطقه آزاد اینچه‌برون تدوین می‌شود

انتهای پیام/7558/ ت

source article

دیدگاهتان را بنویسید