طرح کمیسیون اروپا برای تعلیق قواعد حمایت از مهاجران در مرزها با بلاروس

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، کمیسیون اروپایی می خواهد برخی از قواعد پناهندگی برای حمایت از مهاجران در مرزهای شرقی این اتحادیه با بلاروس را کاهش دهد. بر این اساس قرار است به کشورهای لهستان، لیتوانی و لتونی اجازه داده شود که به صورت موقت برخی از قواعد حمایت از پناهجویان را به حال تعلیق درآورند. این پیشنهاد از طرف معاون رئیس کمیسیون اروپایی و کمیسر امور مهاجرت در اتحادیه اروپا ارائه شده است.

بر اساس این طرح روند پناهندگی در اتحادیه اروپا طولانی تر شده و اخراج پناهجویان ساده تر می شود. یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی و مهاجرت اتحادیه اروپا در این باره گفته است که حقوق اساسی پناهندگان دست نخورده باقی می ماند. این اقدامات ابتدا برای 6 ماه اجرایی می شود.

تصویب قانون جدید ضدپناهندگان در پارلمان لهستانلهستان: اروپا فهمیده سیاست درهای باز در برابر پناهندگان جواب نمی‌دهد

این طرح شرایطی را فراهم می کند که نهادها و سازمان ها برای ثبت درخواست های پناهندگی به جای 10 روز، فرصت بیشتر 4 هفته ای داشته باشند. به این ترتیب روند پناهندگی می تواند تا حدود 16 هفته طول بکشد. در طول این مدت پناهجویان معمولا در مراکز پذیرش پناهندگان در نزدیکی مرزها مستقر می شوند.

کمیسیون اروپایی همچنین می خواهد به این کشورها اجازه اخراج های سریع تر و آسان تر پناهندگان را بدهد. این طرح باید از طرف کشورهای عضو این اتحادیه پذیرفته شود.

شرایط در مرزهای بین بلاروس و لهستان همچنان متشنج است و پناهندگان گرفتار شده در این منطقه همچنان روزهای سخت و طاقت فرسایی را در هوای سرد تجربه می کنند.

لهستان مرتبا اقدامات و سیاست های خود در مرزها علیه مهاجران را تشدید می کند.

پارلمان لهستان هم اخیرا چراغ سبز برای ساخت یک حصار مرزی دائمی در مرزها با بلاروس را نشان داده و مجوز نهایی برای آن را صادر کرد.

ورشو هزاران سرباز را در این مرزها مستقر کرده و یک حصار موقت در امتداد این مرزها کشیده و کنترل ها را به شدت تشدید کرده است

اکثریت نمایندگان پارلمان لهستان همچنین روز گذشته با اصلاحیه قانونی برای حفاظت از مرزها و ایجاد محدودیت برای مقابله با هجوم پناهندگان موافقت کردند

از اوایل سپتامبر در نواری به عرض 3 کیلومتر در امتداد مرز با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام شده به گونه ای که هیچ خبرنگارو سازمان امدادی مستقلی اجازه ورود به این منطقه را ندارد. به این ترتیب و بر اساس این طرح افراد غیر بومی، روزنامه نگاران و سازمان های کمکی نمی توانند به صورت مستقل این مسئله را بررسی کنند که در این منطقه شرایط چگونه است.

این وضعیت فوق العاده در شب چهارشنبه به پایان رسید و پارلمان لهستان با یک قانون جدید برای حمایت از مرزها موافقت کرد که یک محدودیت موقتی آزادی تردد و آزادی رسانه در مرزهای خارجی اتحدیه اروپا با بلاروس، روسیه و اوکراین را ایجاد می کند.

اکثریت نمایندگان پارلمان روز سه شنبه به این اصلاحیه حزب حاکم ملی محافظه کار رای مثبت دادند.

اتحادیه اروپا حاکم بلاروس را متهم می کند که به صورت هدفمند پناهندگان را روانه مرزهای اتحادیه اروپا می کند تا به این ترتیب از تحریم های اتحادیه اروپا علیه این رژیم انتقام بگیرد

اورزو لا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی هم روز یکشنبه در سفر به لیتوانی همبستگی کامل خود با این کشور در مقابله با مهاجران را اعلام کرد.

فون در لاین اقدامات لیتوانی به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا وناتو در مقابله با بحران پناهندگان را تمجید کرده و تاکید کرد که اتحادیه اروپا حدود 200 میلیون یورو به لیتوانی، لتونی و لهستان برای حمایت از مرزهای خود در مقابل هجوم پناهندگان اختصاص خواهد داد

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید