طنین نوای «یاحسین» در سومین حرم اهل بیت؛ نماز ظهر عاشورا در حرم شاهچراغ(ع) اقامه شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، زمزمه روضه و مداحی، کوچه پس کوچه‌هایی که سیاه پوش شدند، سر در مغازه‌ها و خانه‌هایی که پرچم عزا آویختند، حفظ این شعائر ارزشمند به فرمایش پیامبر(ص) دلالت دارد که فرمود: « اِنَّ لِقَتل الحُسین (ع) حَرارَة فِی قُلوبِ المُؤمنین لا تَبرد اَبداٌ»؛ برای شهادت حسین(ع)، حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.

محرم برای ما مسلمانان و شیعیان تنها ماه حزن و اندوه نیست؛ تنها این نیست که امام‌مان را شهید کردند و ما را برای ابد سوگوار؛ محرم برای ما ماه شعور است؛ شعور حسینی. ماه ادب است؛ ادبی از جنس حربن‌یزید ریاحی که با همان رادمردی رستگار شد. ماه وفاداری به دین و ولایت و امام است؛ وفاداری که حضرت عباس (ع) سرآمد آن است و تا دنیا دنیاست چون عباس(ع) وفادار به دین و اهل بیت(س) پیدا نمی‌کنیم.

ماهی است که اسلام و مظاهر اسلام واقعی زنده می‌شود؛ همانگونه که امام حسین(ع) علت قیام خود را احیای دین جدش رسول‌الله(ص) عنوان کرد. در 2 سال گذشته با شرایطی که کرونا ایجاد کرده بهترین زمان برای نشان دادن اسلام ناب محمدی است.

اسلامی که در آن دیگرخواهی و توجه به حقوق دیگران از همه چیز مهم‌تر است، به همین دلیل به دنبال اعلام تعطیلی یک هفته‌ای از سوی ستاد ملی کرونا و محدود شدن عزاداری‌ها هیئات مذهبی پیشگام این امر شدند تا نشان دهند که اسلام واقعی در روز عاشورا تجلی پیدا می‌کند.

امروز، روز دهم محرم است؛ روزی که نه تنها ما شیعیان بلکه تمامی آزادی‌خواهان جهان از شنیدن آنچه سال 61 هجری در چنین روزی بر اهل بیت پیامبر(ص) گذشت، اشک می‌ریزند.

روز عاشوراست و دل‌های دوستداران حسین(ع) غمگین و گرفته، فرقی نمی‌کند که در کجای این دنیا باشی، فرقی نمی‌کند که مجلس عزا بر پا باشد یا بخاطر کرونا همه چیز مجازی شود، وقتی دلت بی‌تاب حسین(ع) باشد روز عاشورا بغضی در گلو داری که جز با اشک بر اهل بیت پیامبر(ص) آرام نمی‌گیرد.

روز عاشورا تنها روز حزن و گریه نیست، روز حر و آزادگی است؛ روز عباس و وفاداری است، روز حبیب بن مظاهرها و علی اصغرها، روز زینب (س) و چشم زیبابین است که ظهر روز عاشورا فرمود « ما رایت الا جمیلا».

مردم استان فارس و شهر شیراز نیز در دهمین روز از محرم‌الحرام مانند هر سال اما متفاوت‌تر رخت عزا بر تن کرده و با شیوه‌های متفاوت حقیقی و مجازی به ساحت مقدس امام حسین(ع) عرض ارادت کردند.

در این میان حرم مطهر احمدبن‌موسی(ع) چون نگینی در شهر شیراز محور همه برنامه‌های مذهبی است و این بار نیز در صف مقدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در عزای سیدالشهدا است.

حجت‌الاسلام احمد سلامی، معاون فرهنگی و تبلیغی حرم مطهر در این باره در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: سنوات گذشته که بیماری کرونا نبود برنامه‌های متعددی را در فضای آستان با حضور عاشقان داشتیم اما 2 سال است که با توجه به مباحث و پروتکل‌های بهداشتی سعی کردیم که برنامه‌ها را محدود کنیم چون امنیت و سلامت زائران و مجاوران برای ما اولویت اول است.

به گفته وی همه برنامه‌های حرم در فضای باز و زمان محدود برگزار می‌شود، قالیچه‌هایی که در فضای باز حرم پهن شده 6 متری است که هر قالیچه 4 نفر می‌توانند بنشینند که هر فرد تقریبا با فاصله 1.5 متر با دیگری می‌نشیند و این سبب می‌شود که فاصله اجتماعی مورد توقع مسئولان بهداشتی نیز برآورده شود.

به گفته معاون فرهنگی آستان مقدس احمدی و محمدی هیچ زائری بدون ماسک نمی‌تواند وارد شود اگر کسی ماسک نداشت آستان مقدس ماسک در اختیارش قرار می‌دهد و گیت‌های ورودی مجهز به دستگاه‌های ضدعفونی هستند. همچنین اطراف حرم و ضریح هم بسته است و زائران اجازه ورود به قسمت ضریح ندارند تا با رعایت این مسائل این محرم الحرام هم عزای امام حسین(ع) برپا و هم دستورالعمل‌ها رعایت شود.

در همین راستا برای امروز نیز ویژه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که به دلیل محدودیت‌های کرونایی بر خلاف سال‌های گذشته بدون تجمع و اجتماع بزرگ هیئات مذهبی برگزار شد.

در این مراسم که از ساعت 10:30 امروز صبح در صحن مطهر برگزار و ابتدا زیارت عاشورا با صد لعن به دشمنان اهل بیت و صد سلام به امام حسین (ع) و یارانش قرائت شد. پس از آن عزاداری محدودی با رعایت دقیق فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی با مداحی مداحان اهل بیت برگزار شد.

در ادامه نیز به عشق نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) نماز ظهر عاشورا در حرم مطهر شاهچراغ(ع) اقامه شد.

انتهای پیام/424 /ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید