ظرفیت مراکز ساماندهی معتادان در استان گیلان افزایش می‌یابد

– اخبار استانها –

سرهنگ علی احمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، درباره آخرین اقدامات پلیس برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در گیلان اظهار داشت: با کمک بهزیستی و دستگاه قضایی جمع‌آوری معتادان را از ابتدای سال در دستور کار قرار دادیم و بیش از 44 طرح جمع‌آوری معتادان تاکنون در گیلان انجام شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه در حوزه جمع‌آوری معتادان نسبت به سال گذشته افزایش 10 درصدی داشتیم تصریح کرد: 700 نفر از معتادان به مراکز ترک اعتیاد مجموعه بهزیستی انتقال داده شدند و از این تعداد 80 نفر به مرکز ماده 16 انتقال یافتند.

وی با اشاره به اینکه تنها یک مرکز ماده 16 با ظرفیت 50 نفر و یک ظرفیت 100 نفری برای تبصره 2 ماده 16 در گیلان وجود دارد عنوان داشت: البته در دوران پیک کرونا امکان نگهداری بیش از 20 نفر در این مرکز نبود اما اکنون با بهبود شرایط این مرکز با ظرفیت تمام فعال است.

احمدپور با بیان اینکه با رایزنی‌ها و تدابیر استانی انجام شده، در آینده‌ای نزدیک به ظرفیت این مرکز افزوده می‌شود اذعان کرد: با انجام این اقدام می‌توان تعداد زیادی از معتادان را جمع‌آوری و ساماندهی کرد البته نیاز ما در سطح استان برای ساماندهی معتادان حداقل یک ظرفیت هزار نفری است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل عدم وجود ساختارهای مناسب در حوزه کسب و کار و حرفه‌آموزی به‌ویژه برای معتادانی 40 درصد معتادان بهبود یافته مجدداً به چرخه اعتیاد باز می‌گردند و درمان و ساماندهی آن‌ها یک کار موضعی و موقت است.

وی اظهار داشت: شایان ذکر است که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بهزیستی استان مراحل سم‌زدایی و درمان روحی روانی این معتادان به نحو مطلوب انجام می‌شود به نحوی که بیش از 60 درصد معتادان که تحت درمان قرار می‌گیرند دوباره به زندگی برمی‌گردند.

پرونده‌های احتکار کالا در استان گیلان 64 درصد افزایش یافتمعاون دادگستری استان گیلان: کمیته صیانت از منابع آبی در شهرستان مرزی آستارا تشکیل می‌شوددوره‌های "افزایش سواد حقوقی دانش‌آموزان" در مدارس استان گیلان برگزار می‌شود

احمدپور افزود: یک الگوی پایلوت تحت عنوان دادگاه درمان‌مدار که زیر نظر قوه قضاییه و بهزیستی فعالیت می‌کند توسط بهزیستی کشور در استان گیلان اجرا شد که این دادگاه تمام اطلاعات معتادان در بدو ورود به مراکز ماده 16 یا تبصره 2 را در سیستم ثبت می‌کند و درمان آن‌ها آغاز می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان گفت: تمام شهرستان‌های استان کم و بیش از ظرفیت کمپ‌های مجوزدار بهره‌مند هستند و اگر مراحل درمانی برخی از معتادان در شهرستان انجام نگیرد آن فرد به مرکز استان منتقل شده و توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی درمان آن دنبال می‌شود.

وی درباره اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر برای پایش محلات آسیب‌پذیر افزود: از ابتدای سال تاکنون بیش از 200 مرحله طرح پاکسازی نقاط آلوده، کنترل محورهای مواصلاتی، ارتقای امنیت اجتماعی و طرح مقابله با خرده فروشان و توزیع‌کنندگان ویژه مراکز علمی در گیلان انجام شد.

احمدپور گفت: با وجود اینکه مجازی بودن کلاس‌ها اما از ابتدای مهر برخورد با توزیع‌کنندگان در اطراف مراکز آموزشی را در دستور کار قرار دادیم و با اجرای این 200 مرحله طرح در استان تاکنون 6 هزار و 331 مجرم خرده یا عمده‌فروش مواد مخدر دستگیر و بیش از 2 هزار و 134 کیلوگرم مواد کشف و ضبط شد.

انتهای پیام/614/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید