عدم سرمایه گذاری در طرح های توسعه شرکت ملی مس رعب بزرگی برای مردم کرمان است – تابناک


به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل روابط عمومی استانداری کرمان و راور محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیران اجرایی، نمایندگان و اعضای هیئت مدیره کنگره. شرکت صنعت مس ایران با حضور اعضا کنگره استانی کرمان برگزار شد، اظهار داشت: مقایسه عملکرد شرکت ملی مس با شرکت های مشابه خارجی و همچنین شرکت های داخلی، عملکرد توسعه ای این شرکت در سال های اخیر مطلوب نبوده است.

وی در این خصوص گفت: شرکت کدلکو از نظر تعداد نیرو تقریباً معادل شرکت ملی مس است که اکنون ظرفیت تولید خود را به بیش از یک میلیون و هشتصد هزار تن مس کاتد رسانده است.

وی افزود: شرکت های دیگری مانند چین پیگمنت که حدود 20 سال پیش شروع به فعالیت کردند، امروز به ظرفیت بیش از یک میلیون و دویست هزار تن رسیده اند در حالی که شرکت دانگ دونگ با سابقه حدود پنج دهه ها بهره برداری با احتساب حجم قابل توجهی ضایعات مذاب به رقم تولید دویست و هشتاد هزار تن رسیده است و این وضعیت فاصله عملیاتی طولانی را نشان می دهد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه شرکت های مشابه داخلی با مقایسه عملکرد تولید و اجرای طرح های توسعه ای وضعیت تولید نگران کننده ای را در شرکت ملی مس نشان دادند، گفت: معدن و صنعت گل گهر با شروع تولید از سال 1374، ظرفیت تولید کنسانتره از 4 میلیون تن را دارد. به 24 میلیون تن، همچنین تولید گندله این مجتمع که تا سال 1388 صفر است، در حال حاضر 18 میلیون تومان گندله تولید می کند.

وی افزود: این شرکت در سال های اخیر 4.5 میلیون تن آهن اسفنجی را به ظرفیت تولید کشور اضافه کرده و به عنوان بازیگر مطرح کشور تبدیل شده است. جالبتر اینکه ارزش سرمایه گذاری در مجموعه گل گهر در حال حاضر حدود 600 هزار میلیارد تومان معادل دو برابر ارزش فعلی شرکت ملی مس در بازار سرمایه کشور برآورد می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ملی تصریح کرد: البته می توان از این حجم سرمایه گذاری فعلی در مجتمع گل گهر بهره برد و ظرفیت سرمایه گذاری جدید که از سال گذشته آغاز شده حدود 150 هزار میلیارد تومان است که تولید 6 میلیون تن گل گهر است. آهن اسفنجی نو، 3 میلیون تن بشقاب، 5 میلیون تن گلوله و 2 میلیون تن شمش.

نماینده مردم کرمان در مجلس ادامه داد: دستاوردهای بزرگی در حوزه سنگ آهن در شرایط تحریمی رخ داده است و با این تحولات بسیار مثبت، استان کرمان با فاصله زیاد نسبت به سایر استان ها به مرکز استان تبدیل شده است. تولید فولاد و بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد ایران.» در منطقه و آسیا

پورابراهیمی تاکید کرد: سرمایه گذاری در مجتمع گل گهر که بخشی از معدن سنگ آهن استان کرمان است تنها با ذخیره 1.2 میلیارد تنی توسط نیروی جوان و پویا نسبت به ذخایر معدنی کشور ایجاد می شود. شرکت مس. ، یکی از معادن با ذخایر عظیم است. این معدن بیش از 17 میلیارد تن دارد و نشان می‌دهد که رشد سرمایه‌گذاری و تولید این شرکت در سال‌های اخیر بسیار بد بوده است و این یک سرکوب بزرگ حقوق بشر است.

وی گفت: مقایسه ذخایر معدنی و تولید در رتبه‌بندی جهانی نیز مؤید این چالش بزرگ برای شرکت ملی مس است. متاسفانه این شرکت از نظر تولید در رتبه هفدهم دنیا قرار دارد و این وضعیت رقت انگیز با هیچ ادعایی قابل توجیه نیست.

دکتر پورابراهیمی افزود: خوشبختانه صنعت مس از جمله صنایعی است که تحریم ها بر فرآیندهای آن تاثیری نداشته است و تمامی مواد اولیه آن قابل تولید داخلی است. اما با وجود چنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و جهش ارزی در کشور، انتظار می‌رفت که ظرفیت سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنعت مس 10 برابر شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و منافع سهامداران و مردم را کاهش داد. و دولت

پورابراهیمی با اشاره به مقایسه ارزش بازار این شرکت در زمان ورود به بازار سهام و سرمایه افزود: شرایط فعلی بیانگر واقعیت های تلخ سوء مدیریت در کشور است، این شرکت از عملکرد بسیار گله مند هستیم. شرکت ملی صنعت مس ایران.» البته باید از نظر سرمایه گذاری با طرح های بسیار خوبی که از سوی مدیرعامل پیشنهاد می شود، جبران شود. عملیات جدید شرکت ملی مس جناب آقای دکتر رستمی در خصوص سرمایه گذاری های جدید و اجرای طرح های توسعه ای. .

وی افزود: تحولات مثبتی در راه است، البته مسلم است که همه طرح ها و سرمایه گذاری های جدید توسعه ای باید با رویکرد حفظ محیط زیست انجام شود، آرسنیک، آلودگی آب، هوا و مراتع منطقه، چیزهایی است. که قطعا برای این شرایط باید در نظر گرفته شود

پورابراهیمی ادامه داد: پیشنهاد دیگر علاوه بر اولویت سرمایه گذاری و توسعه ساماندهی بنگاه های اقتصادی زیر مجموعه شرکت ملی صنعت مس ایران است.

وی افزود: خوشبختانه ظرفیت خوبی برای این شرکت ها در صندوق بازنشستگی مس، شرکت سرمایه گذاری و سایر شرکت های زیرمجموعه این شرکت وجود دارد که به ارائه کالا و خدمات جانبی کمک می کند، حمایت از شرکت تعاونی ملی و همچنین به کارگیری جوانان در منطقه و فعالیت این شرکت ها سودآور است.البته برای ذینفعان و نظام اقتصادی در این راستا باید ساماندهی، انحلال شرکت های زیان ده، ادغام شرکت های کم بهره وری و توسعه شرکت های سودآور صورت گیرد. نمونه هایی از اقدامات سازمانی

نماینده مردم کرمان و راور افزود: ورود تمامی شرکت ها در بورس زیر مجموعه شرکت ملی صنعت مس ایران برای افزایش شفافیت و کارایی ضروری است.

رئیس کمیته اقتصادی ایالات متحده با اشاره به اینکه ظرفیت پروژه های پایین دستی در صنعت مس بسیار بالا و قابل توجه است، گفت: به عنوان مثال سود شرکت مس شهید باهنر کرمان که چهار سال پیش حدود 70 بود. میلیارد تومان. امروزه این رقم به بیش از هزار نفر رسیده است و رسیدن به 400 میلیارد تومان یعنی افزایش 20 برابری نشان می‌دهد که صنعت مس ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پایین دستی دارد، اما متاسفانه تاکنون از انرژی این نیرو غفلت شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به لزوم توجه به طرح های اقتصادی مرتبط با صنعت مس گفت: تاکنون محصولات تایر این ماشین صنعتی توسط ملو و شرکت ملی مس وارد می شد. و شرکت بارز تایر با سهام مساوی شرکت جدیدی تشکیل داده و وارد میدان می شود. الحمدلله سرمایه گذاری در بزرگترین خط تولید تایرهای فوق سنگین در غرب آسیا هم اکنون برای تامین لاستیک فوق سنگین این شرکت ها آغاز شده است. چنین کوئنچینگ در تولید گلوله های فولادی و سایر قطعات را نمی توان فعال کرد؟

جهش های بزرگ در آن تولید می شود شرکت ملی صنعت مس با مدیرعامل جدید

رئیس کمیته اقتصادی شورای تجارت اسلامی پس از گزارش مدیرعامل جدید شرکت ملی مس گفت: از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای انتخاب تشکر می کنم، امسال و امیدوارم با انتخاب مدیرعامل جدید. با سابقه فعالیت و حرفه ای، شاهد آغاز جهش ها در این شرکت خواهیم بود.» با افزایش ظرفیت تولید در سراسر کشور به ویژه شهرهای مختلف استان کرمان دارای معادن مس مانند راور، جیرفت، رابر، کهنوج. و سایر شهرهای مستعد، شاهد اشتغال و تولید در مناطق مختلف آستان و کشور خواهیم بود.

ضرورت برنامه ریزی برای اجرای طرح های توسعه فردی برای هر شهر

در پایان دکتر پورابراهیمی پیشنهاد کرد مدیرعامل جدید شرکت ملی مس در اسرع وقت برنامه زمانبندی اجرای طرح های توسعه هر شهر را جهت همکاری با حمایت شورای مشورتی اسلامی به مجلس شورای اسلامی استان کرمان ارائه کند. و وزارت صمت با تیم مدیریتی جدید شرکت ملی مس شاهد تغییرات اساسی در تولید، اشتغال، صادرات و سودآوری این شرکت مهم خواهد بود.

شایان ذکر است توجه به موضوع رسالت اجتماعی شرکت ها و صنایع بزرگ از دیگر پیشنهادات دکتر پورابراهیمی است که می افزاید: انتظار جدی ما این است که معادن و صنعت در بحث های زیست محیطی و طرح جامع صنعت مشارکت داشته باشند. کاهش آلودگی. “طراحی سبز مصر.

دیدگاهتان را بنویسید