عضو مجلس خبرگان رهبری: امام حسن عسکری(ع) با بهره‌گیری از نظام وکالت به ترویج معارف دینی پرداختند

– اخبار استانها –

آیت‌الله احمد بهشتی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم ، اظهار داشت: امام حسن عسکری(ع) در راستای زمینه‌سازی غیبت نقش مهمی ایفا کردند.

وی افزود: اهل‌بیت(ع) در راستای غیبت امام زمان(عج) شیعیان را آماده کردند، امام موسی کاظم (ع) گاهی ناپدید می‌شدند و کسی از ایشان خبر نداشتند و در حالات امام هفتم و امام حسن عسکری(ع) نیز این موضوع آمده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید براینکه امام عسکری(ع) بیشترین نقش را درزمینهٔ غیبت حضرت ولی‌عصر(عج) داشتند، بیان کرد: این امام همام برای حفظ جان امام زمان(عج) و اینکه همه از تولد ایشان مطلع نباشند اقدامات زیادی انجام دادند.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: امام عسکری(ع) خواص را نسبت به تولد امام زمان(عج) آگاه و امام(ع) را در دوران کودکی به خواص نشان دادند و برخی سؤالات را به امام زمان (عج) محول می‌کردند تا در سنین کودکی پاسخگوی مؤمنین و متدینین باشند تا مسائل را بیان کرده و اطمینان پیدا کنند.

2 برکت ظهور امام عصر (عج) در بیان امام عسکری (ع)سیره امام عسکری در مواسات و یاری‌رسانی به مخالفان / خصلتی که رودست نداردماجرای ولادت امام عصر (عج) معجزه الهی بود / امام عسکری (ع) چگونه شیعه را مهیای عصر غیبت کرد؟

آیت‌الله بهشتی تصریح کرد: امام عسکری(ع) در دوران امامت شان نیز در غیبت بودند چون در زندان بودند و مردم به ایشان دسترسی نداشتند و اگر در زندان نبودند در منطقه عسکر که پادگان نظامی بود تحت نظر حکومت بودند و این‌گونه نبود که شیعیان به‌راحتی با امام(ع) دیدار کنند.

وی گفت: هفته‌ای یک روزبه امام حسن عسکری(ع) فرصت داده بودند که به دیدن خلیفه بروند و شیعیان از این فرصت استفاده کرده و در مسیر قرار می‌گرفتند که حضرت را ببینند، امام حسن عسکری(ع) درزمینهٔ سازی برای اینکه ذهن‌ها برای دوران غیبت امام زمان(عج) آماده شود نقش بسیار حساسی داشتند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اقدامات امام حسن عسکری(ع) برای ترویج معارف دینی تصریح کرد: در دوران امامت امام حسن عسکری(ع) نظام وکالت بسیار منسجم بود و یک واسطه بود که نامه‌ها را برای وکلا می‌فرستادند و وکلا توسط ایشان نامه‌های شیعیان را خدمت حضرت می‌فرستادند و امام پاسخ می‌دادند.

استاد حوزه علمیه افزود: نظام وکالت از زمان امام کاظم(ع) آغاز شد و این سیستم در جهان اسلام بسیار فعال بود و علاقه‌مندان و ارادتمندان اهل‌بیت(ع) از طریق وکلا خدمت امام(ع) می‌رسیدند، وکلا با امام عسکری(ع) ارتباط مستقیم داشتند و مردم را برای دوران ظهور و حضور و غیبت امام زمان(عج) آماده و ذهن آن‌ها را برای چنین کاری مستعد می‌کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: حضرت امام حسن عسکری(ع) در شب شهادتشان 10 الی 15 نامه برای وکلا نوشتند وبه کسی که واسطه بود فرمودند که شما می‌روید و هنگام بازگشت در منزلم صدای عزا بلند است و من از دنیا رفته‌ام.

انتهای پیام/452/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید