عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: بیشتر بیمارستان‌های استان گلستان فرسوده است

– اخبار استانها –

رضا آریان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان، درباره سرانه‌های بخش بهداشت و درمان استان گلستان اظهار داشت: استان گلستان از نظر فضای فیزیکی بخش درمان جزو 6 استان آخر کشور بوده و سرانه تخت بیمارستانی در استان 1.4 است.

وی افزود: این در حالی است که برخی استان‌ها با اینکه جمعیت کمتری دارند و سرانه تخت بیمارستانی آنها بالای 3 است اما در استان گلستان این شاخص به نسبت به جمعیت از میانگین جمعیت کشوری پایین‌تر است.

نماینده مردم مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت چند بیمارستان در استان گفت: تعدادی بیمارستان مانند بیمارستان 91 تختخوابی گالیکش، رامیان و گمیشان در استان در حال ساخت است اما به علت کمبود بودجه روند خوبی ندارند. بیمارستان گالیکش بعد از سه سال و پیگیری‌های فراوان فقط 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با این حال تلاش کردیم از منابع مختلف بودجه‌ای برای آن تأمین کنیم اما با توجه به مشکلات بودجه‌ای، هنوز موفق به تأمین منابع نشدیم ضمن اینکه در ردیف‌های بودجه‌ای برای این بیمارستان اعتبار دیده شد اما تخصیصی نداریم.

وی به فرسودگی اغلب بیمارستان‌های موجود در استان اشاره کرد و ادامه داد: بیمارستان‌های موجود استان مانند بیمارستان‌های طالقانی و 5 آذر در گرگان و بیمارستان‌های طالقانی، شهید مظهری و شهدای گنبدکاووس فرسوده هستند و باید به مرور جایگزین شوند. بیمارستان‌ 5 آذر و بیمارستان‌های طالقانی در گرگان و گنبدکاووس بیمارستان جایگزین مصوب دارند اما به علت کمبود بودجه در عمل شرایط خوبی ندارند.

آریان‌پور یکی از مشکلات در استان را کمبود تجهیزات پزشکی دانست و گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی به ویژه در بخش تصویربرداری، در استان وضعیت خوبی نداریم. سال گذشته با تلاش مجمع نمایندگان 6 دستگاه سی تی اسکن برای استان تأمین و نصب شد اما هنوز برخی شهرستان‌ها از سی تی اسکن‌های فرسوده استفاده می‌کنند. در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و مطهری گنبدکاووس وضعیت خوب نیست و در علی آباد هم سی تی اسکن مناسبی نداریم.

استاندار قزوین: کمبود بیمارستان در شأن مردم ‌نیست‌کمبود بیمارستان‌های مجهز در آذربایجان‌غربی همچنان قربانی می‌گیردکاهش ورود بیماران کرونایی به مراکز درمانی گیلان / بخشی از کمبود بیمارستان‌ها برطرف شد

وی با بیان اینکه در زمینه دستگاه "ام‌ آر آی" استان به ویژه در بخش دولتی بسیار ضعیف است گفت: یک سال قبل مجوز ام آر آی بیمارستان‌های تأمین اجتماعی گرگان و خاتم الانبیای گنبد گرفته شده که در این بیمارستان‌ها مردم می‌توانند با تعرفه دولتی از این خدمت استفاده کنند. با وجود اینکه مجوزها از سال قبل گرفته شده اما هنوز این دستگاه‌ها تحویل و نصب نشده که اگر این کار انجام شود بخشی از مشکلات بیماران برطرف می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شیوع برخی سرطان‌ها در استان گفت: با وجود شیوع این بیماری در استان، یک مرکز جامع که همه امکانات پژوهشی، تشخیصی و درمانی را داشته باشد وجود ندارد و بخش‌هایی که در بیمارستان‌ها وجود دارد بیشتر در حد کلینیک و شیمی درمانی است و یک بخش در گنبدکاووس و یک بخش در گرگان است که جوابگوی نیاز استان نیست و بیماران مجبورند به استان‌های دیگر مراجعه کند.

وی گفت: در این باره رایزنی‌هایی با جهاد دانشگاهی شد و پیشنهادی هم در بودجه 1401 داده شده است که امیدواریم تصویب شود؛ اگر این اتفاق بیفتد یک کلینیک مجهز مشابه آنچه جهاد دانشگاهی در تهران دارد در گرگان راه‌اندازی کنیم تا همه استان استفاده کنند.

آریان‌پور به کمبود نیروهای تخصصی و پرستاری در استان هم اشاره کرد و اظهار داشت: به@کارگیری نیروی تخصصی و حتی نگهبان و نیروهای شرکتی و خدماتی براساس تخت فعال است، وقتی تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان پایین است نسبت نیروهای انسانی هم کم است با توجه به شرایط و کمبودهای استان نیازمند جذب نیروی تخصصی بیشتری در استان هستیم.

وی گفت: سال گذشته و امسال با شیوع کرونا دست و پنجه نرم کردیم و این شرایط سبب شد بودجه‌ها بیشتر در این بخش هزینه شود و بسیاری از پروژه‌های بخش بهداشت مانند خانه‌های بهداشت، مراکز جامع سلامت نیمه تمام مانده و ساخته نشده است. باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که اعتبار بیشتری به بخش عمرانی اختصاص پیدا کند.

انتهای پیام/582/ح

source article

دیدگاهتان را بنویسید