عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: جمعیت استادان پزشکی قزوین یک چهارم استاندارد کشوری است

– اخبار استانها –

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به ضرورت توزیع درست منابع انسانی در مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با وجود موقعیت جغرافیایی آرمانی خود و پذیرش دانشجو از کل کشور اما با کمبود استادان پزشکی به ویژه اساتید هیئت علمی دست و پنجه نرم می‌کند.

وی اضافه کرد: در حوزه نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی 2 استاندارد 4 به 9 و 5 به 12 را داریم. بنابراین برای هر 9 دانشجوی پزشکی یا پرستاری باید 4 استاد یا به‌ازای هر 12 دانشجو باید 5 استاد هیئت علمی داشته باشیم که در حال حاضر در استان قزوین برای هر 12 دانشجو فقط یک استاد داریم که این موضوع به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

محمدبیگی ادامه داد: در واقع امروز جمعیت استادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان قزوین یک‌ چهارم استاندارد کشور است که باید با اهتمام وزارت بهداشت و درمان این مشکل هر چه زودتر برطرف شود چرا که افت کیفیت آموزشی در حوزه بهداشت و درمان تبعات خطرات و سنگینی برای جامعه هدف و مردم دارد.

وی یادآور شد: بنابراین توسعه دانشگاه علوم پزشکی به ویژه برای الحاق دانشکده‌های جدید در گرو جذب اساتید جدید هیئت علمی است که امروز بیشتر آنها تمایل به حضور در تهران را دارند اما به شرط در نظر گرفتن مشوق‌های زندگی، حقوق و دستمزد جذب آنان کار پیچید‌ه‌ای نیست.

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین: وزارت بهداشت 300 میلیارد تومان به قزوین بدهکار استعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: وزارت بهداشت تمرکزگرایی در توزیع بودجه‌های درمانی را از بین ببردمعاون وزیر بهداشت: فاصله بین بیمار و درمان به حداقل ممکن می‌رسد/ "پزشک، تخت و بیمارستان" را به درون خانه‌ها می‌بریم‌

بازتعریف امکانات درمانی استان‌ها در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به طرح معضل زیرساخت‌های بیمارستانی با معاونت آموزشی وزیر بهداشت گفت: در این حوزه هم قرار شده که تسهیلات 200 میلیارد تومانی برای احداث بیمارستان 700 تختخوابی هر چه زودتر اختصاص داده شود و به تأخیرها در این حوزه هر چه زودتر پایان داده شود.

محمدبیگی ادامه داد: در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مشغول بررسی طرحی هستیم تا توزیع امکانات و زیرساخت‌های بیمارستانی در هر استانی بر مبنای شاخص‌های جدید محرومیت انجام شود تا تخت‌های فرسوده و ناکارآمد و همچنین ساختمان‌های قدیمی در ردیف امکانات درمانی یک استان محسوب نشوند و در واقع سطح برخورداری هر استانی را بازتعریف می‌کنیم.

انتهای پیام/ح

source article

دیدگاهتان را بنویسید