عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: مشکلات بودجه باید در همه حوزه‌ها توزیع شود/ تنها کاهش بودجه حوزه فرهنگ قابل پذیرش نیست

– اخبار استانها –

امیرحسین بانکی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، در تشریح و مقایسه بودجه فرهنگی کشور در سال 1401 با سال‌های گذشته اظهار داشت: در سال گذشته بودجه‌ای که برای بخش فرهنگ در نظر گرفته شده بود از سطح پایینی برخوردار بود اما به دنبال واکنش کمیسیون فرهنگی توانستیم بودجه فرهنگی را افزایش دهیم.

وی افزود: متأسفانه در سالهای گذشته بودجه بخش فرهنگی زیر یک درصد و گاهی به نیم درصد می‌رسیده است، اما خوشبختانه در سال پیش به دنبال تلاش‌های فراوان کمیسیون فرهنگی توانستیم میزان بودجه فرهنگی را تقویت کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه با وجود محدودیت‌های موجود در بودجه امسال نیز همچون سال گذشته برنامه‌ای برای افزایش بودجه حوزه فرهنگی در نظر گرفته‌ایم، بیان کرد: اصل استدلال ما آن است که مشکلات بودجه باید در همه حوزه‌ها به صورت یکسان توزیع شود و نه آنکه سبد هزینه‌های بخش فرهنگی نسبت به دیگر بخش کاهش بیشتر یابد که من این موضوع را نسبت به آب اصفهان نیز گفته‌ام که اگر آب کم است باید برای همه بخش‌ها به صورت یکسان کم شود نه آنکه تنها کشاورزان بیشترین محرومیت را بکشند.

کاهش بودجه فرهنگی باید با سایر بخش‌ها یکسان و برابر باشد

وی افزود: متأسفانه هنگامی که اوضاع کشوری بحرانی می‌شود نخستین محلی که به بودجه آن آسیب می‌رسد بخش فرهنگ است. ما در عین حال که محدودیت دولت‌ را می‌پذیریم اما حرفمان آن است کاهش بودجه فرهنگ باید با کاهش دیگر بخش‌ها یکسان و برابر باشد.

بانکی‌پور در پاسخ به این سوال که بودجه فرهنگی در نظر گرفته شده به چه میزان مشکلات فرهنگی اصفهان را در بخش‌های مختلف مرتفع می‌سازد، خاطرنشان کرد: مرتفع سازی‌ مشکلات اصفهان باید به مدیریت‌های فرهنگی خوب در اصفهان واگذار شود که این موضوع به استاندار و ارتباط او با وزرا باز می‌گردد، چرا که حضور مدیران خوب فرهنگی و شهرداری نیز در این راستا می‌توانند اثر گذار باشد که امیدواریم با حضور تیم جدید شهرداری در بخش مدیریت شهر شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

وی پیرامون چگونگی ایجاد هم‌افزایی در سطح ملی برای ارتقاء گردشگری اصفهان، تصریح کرد: به طور قطع گردشگری یکی از راه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است بدین معنا که اگر بخواهیم به توسعه اقتصادی دست یابیم باید گفت که گردشگری یکی از ظرفیت‌های مورد اطمینان این موضوع است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصفهان ظرفیت گردش‌پذیری خوبی برای داخل و خارج از کشور دارد. اگر مدیریت مناسبی در این راستا در سطح استان و شهر صورت پذیرد، مسائل آن در سطح ملی قابل حل است.

سرنوشت نامعلوم نرخ سوخت واحدهای تولیدی بورس؛ از وعده ستاد اقتصادی دولت تا عدم تغییر بودجه 1401 و بلاتکلیفی پتروشیمیها و فولادیهاقدردانی سردار کارگر از رئیس‌جمهور به دلیل اصلاح عناوین راهیان نور در لایحه بودجهآیین‌نامه داخلی کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شد/ آغاز بررسی کلیات لایحه از فردا

تشکیل ستاد طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

وی درمورد میزان پیش‌روی طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: باید ضمن نوشته شدن آئین نامه‌های این طرح ستاد ملی آن نیز تشکیل شود. هفته آینده دبیر ستاد ملی طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای راه‌اندازی این ستاد مشخص خواهد شد که پیرو آن آیین نامه‌ها نوشته می‌شود.

بانکی‌پور اظهار داشت: میان ابلاغ قانون و انجام آیین نامه‌ها، مدت زمان 2 الی 3 ماهه‌ای برای آنکه مردم آثار و اجراییات آن را ببیند، طول می‌کشد.

انتهای پیام/174/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید