علت گرانی داروهای دامی در استان سمنان چیست؟

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، وظیفه دامپزشکی تأمین بهداشت دام و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و حفظ و حراست از این سرمایه ارزشمند و تأمین امنیت غذایی است.

استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی و همجواری با هشت استان کشور در زمینه دامپزشکی از لحاظ پدافندی و امنیت غذایی و زیستی در وضعیت حساس قرار دارد و با تلاش شبانه‌روزی کارشناسان دامپزشکی استان، سمنان یکی از استان‌های سبز کشور از لحاظ شیوع بیماری دام و طیور است.

یک بانوی دامدار کلاته‌ای از توابع شهرستان دامغان گلایه‌مند از گرانی داروهای دامی است و می‌گوید: همه گوسفندانم بیمار هستند و ما به دلیل گرانی قیمت دارو وسعمان به تهیه داروی مورد نیاز داممان نمی‌رسد.

یکی دیگر از دامداران سمنانی نیز می‌گوید: در کنار همه مشکلات موجود اعم از کمبود نهاده‌های دامی و گرانی این نهاده‌ها مشکل گرانی داروهای دامی نیز از جمله دغدغه‌های دامداران در حال حاضر است.

وی از مسئولان خواست: حمایت خود را از قشر دامدار با توجه به اینکه تأمین‌کننده گوشت مورد نیاز استان هستند، بیشتر کنند.

این دامدار توزیع عادلانه نهاده‌های دامی بین دامداران و ساماندهی موضوع گرانی داروهای دامی را از مسئولان امر خواستار شد.

حمیدرضا حسینی، مدیرکل دامپزشکی استان سمنان در مورد علت گرانی داروهای مورد نیاز دام، واکسیناسیون دام و کنترل بیماری‌های مشترک بین دام و انسان توضیحاتی را ارائه داد و گفت: برنامه‌ریزی برای توزیع مناسب دام در سطح استان همواره مورد توجه بوده و هست.

وی در خصوص مبارزه با بیماری‌های استراتژیک دامی در سطح استان گفت: اداره کل دامپزشکی استان سمنان پروتکل‌های ویژه را در این زمینه مبنی بر انجام واکسیناسیون رایگان در دستور کار خود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان عنوان کرد: واکسیناسیون بیماری‌های دام در سطح استان همچون آبله، سیاه‌زخم، تب مالت، تب برفکی، هاری و دیگر بیماری‌ها بر اساس شعار محوری پیشگیری مقدم بر درمان در قالب عملیات واکسیناسیون رایگان در سطح استان انجام می‌شود.

حسینی گفت: واکسیناسیون دام در حقیقت هزینه‌های درمانی بعد از وقوع بیماری را به حداقل می‌رساند؛ بنابراین توصیه ما به دامداران سراسر استان سمنان این است که همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی بر افزایش قیمت داروهای دامی صحه گذاشت و گفت: در سال 1398 به دلیل تصمیم هیئت دولت ارز 4 هزار و 200 تومانی داروهای دامی حذف شد و همین مسئله موجب افزایش قیمت داروهای دامی در کشور شد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: ما به لحاظ تنوع و تعداد در حال حاضر مشکلی در تأمین داروهای دامی در سطح استان سمنان نداریم و دامداران می‌توانند برای دریافت داروهای مورد نیاز دام خود به داروخانه‌های فعال سطح استان مراجعه کنند.

حسینی همچنین درباره نظارت بر داروهای دامی گفت: بازدیدهای مشترکی را با تعزیرات حکومتی استان به‌صورت ماهیانه در دستور کار خود داریم و در صورتی که دارویی بیشتر از قیمت ثبت شده بر روی آن فروخته شود؛ برخورد لازم انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم، بعد از صنعت نفت، صنعت دام و کشاورزی سهم زیادی در اشتغال و اقتصاد دارد و در حدود 19 تا 20 درصد اشتغال استان سمنان مربوط به صنعت دامپروری است.

95 درصد داروی دام در کشور تولید می‌شودبازداشت قاچاقچی بزرگ دارو در استان کردستان/ بیش از 13 میلیارد ریال داروی دام قاچاق در مریوان کشف شد

انتهای پیام/363/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید