علی اف: ارمنستان در ساخت زانگزور کریدوز همکاری نمی کند


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری فارس، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان گفت: ایروان باید مکان هایی را برای ساخت جاده و راه آهن برنامه ریزی شده بین آذربایجان و نخجوان که در حال حاضر تنها از طریق ارمنستان قابل دسترسی است، در اختیار باکو قرار دهد.

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه دیلی صباح، علی اف گفت که طرح هایی برای چنین مسیری که به کریدور زنگزور نیز معروف است، در توافق نوامبر 2020 گنجانده شد و به مناقشه قره باغ کوهستانی پایان داد، اما از آن زمان، ارمنستان همکاری نکرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی رئیس جمهور آذربایجان، علی اف در دیدار با هیئتی به سرپرستی نماینده ویژه اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی، تویو کلر، این اظهارات را بیان کرد. علی اف گفت دیدار اخیر وی با نیکول پاشینیان نخست وزیر آذربایجان به ریاست چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، سازنده و اولین گام در مذاکرات صلح بود.

وی گفت: در این نشست دو طرف با تشکیل کارگروه و کمیسیون مرزی برای حرکت به سمت پیمان صلح موافقت کردند.

با این حال علی اف گفت: مسائلی وجود دارد که طرف ارمنی باید آنها را روشن کند و یکی از آنها موضوع روابط زمینی و ریلی جمهوری آذربایجان و نخجوان است.

به گفته علی اف، روند ساخت خط آهن همچنان ادامه دارد و 60 درصد از این بخش در آذربایجان تکمیل شده است و پیش بینی می شود این پروژه در سال 2023 تکمیل شود.

پاشینیان اخیرا درباره ادعاهای ارضی جمهوری آذربایجان گفته است: «به نظر می رسد آذربایجان ادعای ارضی بر خاک ارمنستان دارد.» «کریدور زنگزور» یعنی چه؟ «زنگزور شرقی» یعنی چه؟ چه کسی این اصطلاحات را اختراع کرد و به چه معناست؟

نخست وزیر ارمنستان گفت: تلاش رئیس جمهور آذربایجان برای یافتن شباهت هایی بین افتتاح مسیرهای حمل و نقل منطقه ای و کریدور چین هیچ ارتباطی با مذاکرات و بیانیه های امضا شده در این زمینه تا به امروز ندارد و برای ارمنستان غیرقابل قبول است.

انتهای پیام/ م
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید