عوامل تولید مثل در خطر زوال عقل زنان – مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس روزانهطبق یک مطالعه جدید، بارداری، باروری طولانی مدت و شروع یائسگی در سنین بالاتر با کاهش خطر زوال عقل در زنان مرتبط است. وارونه، هیسترکتومی (هیسترکتومی)، سن کمتر در اولین تولد، و شروع قاعدگی در سنین پایین تر یا بالاتر از میانگین با افزایش خطر زوال عقل همراه است.

این مطالعه نشان می دهد که عوامل تولید مثلی و هورمونی ممکن است در خطر زوال عقل دخیل باشند، اما ارتباط مشابهی بین تعداد فرزندان و خطر زوال عقل در مردان و زنان مشاهده شد که نشان می دهد تجربه باروری ممکن است تغییرات ریسک در نظر گرفته نشود.

نرخ زوال عقل در سراسر جهان در حال افزایش است و برخی مطالعات شیوع بالاتری از این بیماری را در زنان نسبت به مردان گزارش می‌دهند، اما شواهد محدودی در مورد عوامل تولید مثل و خطر ابتلا به زوال عقل وجود دارد.

محققان موسسه جورج در استرالیا از داده‌های بیوبانک بریتانیا برای ارزیابی خطر زوال عقل و عوامل تولید استفاده می‌کنند پسندیدن در 273240 زن و همچنین تعداد فرزندان این زنان و 228965 مرد.

محققان دریافتند که برخی رویدادها مربوط به قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض استروژن، مانند شروع اولین قاعدگی در سن بالاتر از حد متوسط، یائسگی زودرس و هیسترکتومی با خطر بالاتر زوال عقل همراه بود. بارداری، حتی حاملگی های سقط شده، دوره های باروری طولانی تر، یائسگی بالاتر و استفاده از قرص های ضد بارداری با خطر کمتر زوال عقل مرتبط است. در مردان و زنان، هرگز بچه دار نشدن یا داشتن چهار فرزند یا بیشتر با افزایش خطر زوال عقل در مقایسه با داشتن دو فرزند همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید