غاری که قاتل از آن آمده است! + تصاویر


حلقه خبرنگاران جوان – بی شک وقتی دلمان می خواهد به دل طبیعت برویم مکان های خانوادگی که خطرات کمتری دارند را ترجیح می دهیم. اما گردشگران و ماجراجویی هایی هستند که ریسک می کنند و لذتی که از آن می برند نیز فراوان است. یکی از آن مکان های عجیب و ترسناکی که می تواند به قیمت جان مردم تمام شود غار قاتل معروف است که در کرمانشاه واقع شده است.


برای دانستن بیشتر


نمایی از غار قاتل در کرمانشاه

دلیل معروف شدن این غار به غار قاتل این است که چندین نفر هنگام شنا در آن جان خود را از دست دادند. به همین دلیل به عنوان خطرناک ترین غار ایران شناخته می شود. این غار تاریک، سرد، عمیق و دشوار است.

شکل طبیعی این غار به گونه ای است که نمی توان به راحتی از آن عبور کرد، زیرا این غار عمودی است و در میان کوه های مرتفع قرار دارد. برای رسیدن به ورودی باید در ارتفاع حدود 3000 متری از سطح دریا در کوه پاراوو پیاده روی کرد. همچنین قسمتی از غار که بیشترین آب را در خود دارد حوض انتهای غار است که حدود 3 متر آب در آن وجود دارد. عمق این برکه در سال 1383 اندازه گیری شد، در آن سال غواصی به همراه تیم غارنورد به ته غار رسیدند و وارد حوض شدند. وی پس از اندازه گیری عمق حوض اعلام کرد که انتهای حوض بسته است و راه خروجی وجود ندارد.

اولین کاشفان این غار انگلیسی ها و لهستانی ها بودند. کم کم پای غارن شناسان و ماجراجویان برای او باز شد. به دلیل صعب العبور بودن مسیر، افراد زیادی در غار قاتل مجروح شدند و گفته می شود تا کنون 5 نفر جان خود را از دست داده اند.

در هر صورت اگر قصد بازدید از این غار را دارید، باید بدانید که غارنوردی نیازمند تجهیزات، تجربه، آموزش و قطعا حمایت گروهی است. گفته می شود جسد دو تن از این غارشناسان هنوز در این غار در فاصله 700 متری قرار دارد، پس بهتر است اعتراف کنیم که بازدید از غار برای افراد عادی و همچنین کوهنوردانی که تجربه کمی دارند بسیار خطرناک است.

این غار در سال 1388 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به ثبت رسید و در 20 بهمن 1390 توسط سازمان میراث فرهنگی به شماره 98 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

صخره نوردان در غار قاتل واقع در کرمانشاه

چگونه و چه زمانی به این غار برویم؟
برای رفتن به این غار باید به شهر کرمانشاه و روستای چلابه بروید، از این پس به راحتی می توانید کوه پراو را که خانه این غار است پیدا کنید. همچنین برای غارنوردی بهتر است بهار یا تابستان را انتخاب کنید زیرا در پاییز و زمستان هوا به قدری سرد است که کار را سخت می کند. با این حال، توصیه می شود اگر تجربه و قدرت کافی ندارید، وارد این سفر نشوید.

قاتل کوهنورد یادگر

منبع: روزنامه همشهری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید