فارین پالیسی: همکاری ایران با چین تهدیدی جدی برای منافع آمریکا و اسرائیل است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی در این تحقیق، گسترش همکاری های ایران و چین را «تهدیدی جدی» برای منافع اساسی آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توصیف کرد. .

سیاست خارجی سفر حسین امیرعبداللهان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را برای تعمیق “مشارکت راهبردی همه جانبه” که سال گذشته بین دو کشور امضا شد را مورد بررسی قرار می دهد و می نویسد: افزایش همکاری های امنیتی ایران و چین یک موضوع جدی است. تهدید امنیت منافع کلیدی». آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس [فارس] است.”

فارین پالیسی خاطرنشان می کند: قرارداد 25 ساله ایران و چین که سال گذشته بین دو کشور امضا شد، برای دو کشور دشمن آمریکا سود زیادی دارد.

توافقی که توسط ایران در این توافق نوشته شده است، میلیاردها دلار ثروت از سرمایه گذاری چین در زیرساخت ها و زیرساخت ها ایجاد می کند و اثربخشی تحریم های ایالات متحده را تضعیف می کند.

چین نیز به نوبه خود با تقویت روابط با ایران، موقعیت خود را در خاورمیانه تقویت و آمریکا را تضعیف خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه به دعوت وانگ یی وزیر امور خارجه چین به پکن سفر کرد تا با مقامات چینی در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی گفتگو کند.

بررسی روابط دوجانبه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و گفتگو در خصوص مسائل بین المللی و منطقه ای از برنامه های سفر رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به چین بود.

این اولین سفر امیر عبداللهان به چین از زمان تصدی این سمت است. وزیر امور خارجه چین نیز اوایل فروردین ماه برای امضای برنامه جامع همکاری ایران و چین به تهران سفر کرد.

همانطور که پس از امضای این سند اعلام شد، سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی طراحی شده است و از این رو با هیچ شخص ثالثی مخالفت نمی‌کند و در امور هیچ کشوری دخالت نمی‌کند. این سند یک نقشه راه برای همکاری همه جانبه ایران و چین است و بنابراین حاوی هیچ توافقی نیست.

انتهای پیام/آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید