فرآوری حلقه مفقوده توسعه پسته دامغان است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، معدن، صنعت، کشاورزی و گردشگری چهار ظرفیت مهم و شاخص استان سمنان است و نشان از توانمندی این استان در قلب کویر دارد و باید گفت از یک‌سو دارا بودن معادن بسیار به‌خصوص معادن فلزی از جمله ظرفیت‌های خوب سرمایه‌گذاری در سطح استان است و از سوی دیگر به دلیل اقلیم البرزی، کشاورزی نیز از جمله ظرفیت‌های خوب تولیدی این منطقه محسوب می‌شود.

این درحالی است که پسته دامغان یکی از ظرفیت‌های خوب تولیدی استان سمنان در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود و لازم است در شناساندن طلای سبز این شهرستان بیش از پیش تلاش شود و موانع موجود بر سر راه توسعه آن برداشته شود.

براساس آنچه کارشناسان حوزه اقتصاد می‌گویند پسته دامغان حلقه‌ای مفقوده به نام برند سازی و تجاری‌سازی دارد؛ این کارشناسان می‌گویند مشکل بزرگ اینجا است که آن‌طور که باید و شاید به رشد کیفی محصول پسته در استان و فرآوری آن بها داده نشده است و این درست همان خواسته‌ای است که پسته کاران دامغانی از مسئولان امر دارند.

محصول استراتژیک مورد توجه قرار گیرد

علی‌اکبر علیزاده نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه پسته دامغان مهم‌ترین مزیت اقتصادی استان سمنان محسوب می‌شود، گفت: پسته محصول استراتژیک شهرستان دامغان است و باید برای توسعه کیفی آن راهبردهای منطقی و عملی تدوین شود.

وی بر حمایت همه‌جانبه از تحقیقات علمی در حوزه پستی در شهرستان دامغان تأکید کرد و گفت: پسته دامغان همچون دیگر ظرفیت‌های خوب استان سمنان همچون گردشگری و معدن و صنعت می‌تواند منجر به توسعه اقتصادی و اشتغال شود.

سید محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان اظهار داشت: پسته یکی از ارکان صادرات غیرنفتی است و باید زیرساخت‌های صادراتی این محصول ارزشمند استان تقویت شود.

وی، پرهیز از خام فروشی و توجه به فرآوری پسته، توسعه کیفی و کمی تولید پسته و بازاریابی، توسعه صادرات پسته، برند سازی و تجاری‌سازی و ارتقای سطح کیفیت بسته‌بندی این محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار سمنان معرفی پسته دامغان به بازارهای ملی و بین‌المللی را یک امر ضروری عنوان کرد و گفت: ایجاد بازارهای جدید رونق اقتصادی حاصل از محصول پسته دامغان را دوچندان می‌کند.

مهدی بندرآبادی، فرماندار دامغان بابیان اینکه در بحث جلوگیری از خام فروشی محصول پسته این شهرستان اقدامات لازم در دست انجام است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌های دامغان محصولات خوبی از پسته تولید کردند و در حال تجاری‌سازی این محصولات هستند.

وی نبود آزمایشگاه مجهز برای بررسی ترکیبات پسته و نبود صنعت تبدیل و بسته‌بندی مهم‌ترین مشکلات این محصول عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد با توجه به توافقات خوب انجام شده بین وزارت صمت و معاونت اقتصادی استانداری سمنان به زودی شاهد تجاری‌سازی محصولات تولیدی پسته باشیم و به تولید انبوه دست یابیم.

بندرآبادی با اشاره به اینکه پسته دامغان به‌عنوان یک برند در کنار گچ سمنان سال 97 به ثبت جهانی رسیده است، گفت: برند سازی همواره یک گام بلند برای توسعه تولید و صادرات است.

اختتامیه هشتمین جشنواره ملی پسته در دامغان + تصاویرباغداران دامغانی امسال 85 هزار تن پسته تازه برداشت کردندامام جمعه دامغان: از درآمد پسته برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی برای جوانان استفاده شود

دامغان ظرفیت صادرات سالانه 600 میلیارد تومان پسته را دارد که با فرآوری می‌تواند ارزآوری بیشتری داشته باشد.

25 هزار هکتار زیر کشت پسته

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان سطح زیر کشت پسته در استان سمنان را 25 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: امسال بیش از 33 هزار تن پسته خشک (100 هزار تن پسته تر) از باغات استان سمنان برداشت می‌شود.

سید حسن میرعماد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: برداشت پسته از اواسط مرداد در استان سمنان آغاز و تا اوایل مهرماه ادامه دارد و در استان سمنان ارقام مختلف اکبری، عباسعلی، شاه‌پسند و خنجری کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه باغات پسته در بیشتر شهرستان‌های استان سمنان شکت می‌شود تصریح کرد: عمده باغات پسته در دامغان بوده و در شاهرود و میامی، گرمسار و آرادان نیز پسته کشت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: بیش از یک‌سوم باغات استان سمنان را پسته تشکیل می‌دهد.

میرعماد با بیان اینکه تولید پسته در استان سمنان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است گفت: تولید پسته در استان سمنان 10 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/363/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید